Οι Κινγκς σταμάτησαν τον φοβερό Λεμπρόν (VIDEOS)

Ο Τζέιμς έβαλε 34 πόντους, αλλά το νικηφόρο σερί των Λέικερς έλαβε τέλος- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στο Σακραμέντο, ο Λεμπρόν Τζέιμς ήταν φανταστικός, οι Λος Άντζελες Λέικερς έπαιρναν μεγάλες διαφορές, αλλά τις έχαναν και, στο τέλος, έχασαν και το παιχνίδι, με τους Κινγκς να επικρατούν 125-116. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Λέικερς είχαν το προβάδισμα, με τον Λεμπρόν να σκοράρει και να δημιουργεί, για το 39-51. Με το σκορ στο 53-67, οι Κινγκς έκλεισαν το ημίχρονο με σερί 8-0, 61-67, και πέτυχαν τους πέντε πρώτους πόντους στο τρίτο 12λεπτο. Λίγο αργότερα, ακολούθησε και σερί 15-0 των γηπεδούχων, για το 92-79, με τους Κινγκς να κυριαρχούν στη τρίτη περίοδο, αφού το επιμέρους σκορ ήταν 40-23. Στη τέταρτη περίοδο, οι Λέικερς πέτυχαν 8 αναπάντητους πόντους, για το 118-116. Αλλά, πρώτα ο Φοξ και μετά ο Μετού, με τρίποντο στα 46.7 δευτερόλεπτα, έφεραν τους Κινγκς στο +7, 123-116. Ενδιάμεσα, ο Γουέστμπρουκ είχε αστοχήσει σε τρίποντο που θα έφερνε τη διαφορά στον πόντο και έτσι η πλάστιγγα έγειρε, οριστικά, προς τη μεριά των γηπεδούχων. Για τους Κινγκς, αυτή ήταν η πρώτη νίκη, μετά από πέντε σερί ήττες. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σακραμέντο ήταν ο Ντ'Άαρον Φοξ με 29 πόντους. Οι Λέικερς, μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες, γνώρισαν δεύτερη διαδοχική ήττα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Λος Άντζελες ήταν ο Λεμπρόν Τζέιμς με 34 πόντους.

Στο παιχνίδι ανάμεσα στις δυο κορυφαίες ομάδες, της Ανατολικής Περιφέρειας, οι Μπρούκλιν Νετς νίκησαν τους Μπουλς, μέσα στο Σικάγο, με 138-112, έχοντας το δίδυμο Ντουράντ-Χάρντεν σε τρομερά κέφια. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, 60-62, οι Νετς ξέσπασαν από τα μισά της τρίτης περιόδου. Με το σκορ στο 71-71, οι Νετς έκαναν επιμέρους 18-4, προηγήθηκαν 75-89 και συνέχισαν να κυριαρχούν, κλείνοντας το τρίτο 12λεπτο με προβάδισμα 21 πόντων, 79-101. Συνολικά, το επιμέρους σκορ, στη τρίτη περίοδο, ήταν 39-19, με τους Νετς να ελέγχουν το παιχνίδι στη τέταρτη περίοδο και να παίρνουν μια άνετη νίκη. Ο Κέβιν Ντουράντ σταμάτησε στους 27 πόντους, με τον Τζέιμς Χάρντεν να βάζει 25 πόντους και να μοιράζει 16 ασίστ. Μετά από εννέα συνεχόμενες νίκες, οι Μπουλς έχασαν για δεύτερη φορά, σε τρία παιχνίδια. Ο Ζαχ ΛαΒίν έβαλε 22 πόντους.

Με Τζάιλεν Μπράουν και Τζέισον Τέιτουμ να βάζουν, μαζί, 67 πόντους, οι Μπόστον Σέλτικς νίκησαν, για δεύτερη φορά μέσα σε τρία βράδια, τους Ιντιάνα Πέισερς, 119-100. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Σέλτικς, μακριά από τη Βοστώνη, μετά από έξι αποτυχημένες προσπάθειες. Οι Σέλτικς πήραν γρήγορα διψήφιο προβάδισμα, 11-21, με τους Πέισερς να κλείνουν το ημίχρονο με επιμέρους 10-2, για το 49-54. Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Σέλτικς να κάνουν σερί 8-0, για το 49-62, και με συνεχόμενα τρίποντα του Σρόντερ η διαφορά πήγε στο +15, 53-68. Λίγο πριν το τελευταίο δίλεπτο, οι Σέλτικς προηγήθηκαν και με +19, 64-83, με τους Πέισερς να μην καταφέρνουν να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Τζάιλεν Μπράουν έβαλε 34 πόντους και μαζί με τον Τζέισον Τέιτουμ, 33 πόντοι, ήταν οι κορυφαίοι των Σέλτικς, με τον Ντένις Σρόντερ να συνεισφέρει 23 πόντους. Ο Μάιλς Τέρνερ με 18 πόντους ξεχώρισε από τους Πέισερς.

Μετά από 16 συνεχόμενες ήττες, οι Σάρλοτ Χόρνετς επέστρεψαν στις επιτυχίες, νικώντας 109-98 τους Σίξερς, μέσα στη Φιλαδέλφεια. Με τον Γκόρντον Χέιγουορντ να ξεκινά με 9/9 σουτ, οι Χόρνετς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο φινάλε του ημιχρόνου είχαν προβάδισμα 14 πόντων, 50-64. Οι Σίξερς είχαν τον Τζόελ Εμπίντ να τους κρατάει στο παιχνίδι με τους Χόρνετς να είναι μπροστά στο σκορ, 76-85, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 5:08 να απομένουν για το τέλος, οι Σίξερς πλησίασαν στους 8 πόντους, αλλά οι Χόρνετς αντέδρασαν και "κλείδωσαν" την πρώτη τους νίκη, κόντρα στους Σίξερς, μετά από, σχεδόν, πέντε χρόνια. Ο Γκόρντον Χέιγουορντ με 30 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Χόρνετς, σκοράροντας 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Για πέμπτο σερί ματς, ο Τζόελ Εμπίντ έβαλε 30+ πόντους, σταμάτησε στους 31, αλλά το νικηφόρο σερί των Φιλαδέλφεια Σίξερς έλαβε τέλος.

Ο Μπράντλι Μπιλ μπήκε, ξανά, στο υγειονομικό πρωτόκολλο, αλλά οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς έφτασαν σε τρίτη σερί νίκη, αφού επιβλήθηκαν 112-106 των Ορλάντο Μάτζικ. Η ομάδα της Ουάσινγκτον ξεκίνησε το παιχνίδι, προηγούμενη 9-0, είχε 68% ευστοχία και στο 12ο λεπτό η διαφορά ήταν στο +17, 33-16. Οι Μάτζικ βελτιώθηκαν στο δεύτερο 12λεπτο, "ροκάνισαν" τη διαφορά και το σκορ ημιχρόνου ήταν στο 52-43. Στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, η διαφορά κατέβηκε και άλλο, 56-50, με τους Γουίζαρντς να κάνουν επιμέρους 12-2, για το 68-52. Οι Μάτζικ δεν το έβαζαν κάτω, μείωσαν σε 99-94, στα 4:49 για το τέλος, αλλά, τέσσερις σερί πόντοι του Μόντρεζλ Χάρελ έφεραν τους Γουίζαρντς σε απόσταση ασφαλείας, 103-94. Για μια ασίστ, ο Κάιλ Κούζμα δεν πέτυχε τριπλ-νταμπλ, με τον 26χρονο φόργουορντ των Γουίζαρντς να τελειώνει το παιχνίδι με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Οι Ορλάντο Μάτζικ μετράνε, πλέον,δέκα συνεχόμενες ήττες με τον Κόουλ Άντονι να είναι ο καλύτερος παίκτης της ομάδας, με 19 πόντους.

Οι Μαϊάμι Χιτ έχουν νοκ άουτ έξι παίκτες, μεταξύ των οποίων και τον τοπ σκόρερ της ομάδας, τον Τζίμι Μπάτλερ. Ωστόσο, στην Ατλάντα βρήκαν τις λύσεις και επικράτησαν των Χοκς με 115-91. Στο ημίχρονο, οι Χιτ προηγούνταν 51-56, για να ξεκινήσουν το τρίτο 12λεπτο με σερί 16-0, για το 51-72. Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι, 53-75. Με τη λήξη της τρίτης περιόδου, οι Χιτ προηγούνταν 67-86, οι Χοκς έκαναν επιμέρους 8-2, για το 75-88, και στα 5:02 για το τέλος, το σκορ ήταν 83-96. Ακολούθησαν έξι αναπάντητοι πόντοι των Χιτ, 83-102, με την ομάδα του Μαϊάμι να τελειώνει το παιχνίδι με 16/45 τρίποντα. Ο Τάιλερ Χίρο με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Για τους Ατλάντα Χοκς, ο Τζον Κόλινς έβαλε 16 πόντους και ο Τράε Γιανγκ περιορίστηκε στους 15 πόντους.

Οι Ντάλας Μάβερικς πήγαν στη Νέα Υόρκη, έχοντας έξι συνεχόμενες νίκες, αλλά, με 8/37 τρίποντα, το νικηφόρο σερί έλαβε τέλος, με τους Νιου Γιορκ Νικς να φτάνουν σε μια άνετη επικράτηση, 108-85. Στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 30-19, και πήγαν στην ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα 11 πόντων, 56-45. Με το σκορ στο 58-51, οι Νικς έκαναν σερί 11-0, προηγήθηκαν 69-51 και δεν απειλήθηκαν, ουσιαστικά, μέχρι το τέλος του αγώνα. Στα 5:25 για το τέλος της περιόδου, οι Μάβερικς κατέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους, 92-76, για να ακολουθήσουν πέντε πόντοι του Ρόμπινσον, για το 97-76, βάζοντας τέλος στις, όποιες, ελπίδες, είχαν οι Μάβερικς. Ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 32 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Νικς, ενώ ο Μίτσελ Ρόμπινσον έβαλε 19 πόντους. Νταμπλ-νταμπλ για τον Λούκα Ντόντσιτς, με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με πρωταγωνιστή τον Έρικ Γκόρντον, οι Χιούστον Ρόκετς πέρασαν νικηφόρα, από την έδρα των Σαν Αντόνιο Σπερς, επικρατώντας με 128-124. Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά, είχαν, μαζί, 12/17 σουτ, στο πρώτο τετράλεπτο, με τους Ρόκετς να προηγούνται 15-25. Με ένα ξέσπασμα, στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, οι Σπερς πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 67-63. Με σερί 8-0, οι Σπερς προηγήθηκαν 81-72, αλλά, με τον Γκόρντον σε μεγάλα κέφια, οι Ρόκετς γύρισαν το παιχνίδι, προηγήθηκαν 90-91 στο 36' και στο τέταρτο 12λεπτο, είχαν περισσότερες λύσεις και έφτασαν στο τελικό 124-128. Ο Έρικ Γκόρντον, με θητεία 14 ετών στο NBA, τελείωσε το παιχνίδι με 9/10 σουτ και με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ρόκετς. Τέταρτη σερί ήττα για τους Σπερς, έβδομη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, με τον Ντεζούντε Μάρεϊ να βάζει 32 πόντους, στην καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του.

Τέσσερα σερί, εκτός έδρας, παιχνίδια έχουν δώσει οι Κλίβελαντ Καβαλίερς και μετράνε τρεις νίκες, μετά και το 111-91 επί των Τζαζ, μέσα στη Γιούτα. Από νωρίς, οι Τζαζ βρέθηκαν στο -11, αλλά, ισορρόπησαν, έφτασαν στην ισοφάριση, με τους Καβαλίερς να προηγούνται 24-27 μετά την πρώτη περίοδο. Στα μέσα του δεύτερου 12λεπτου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 14-4 και πήραν προβάδισμα 14 πόντων, 36-50, με τους Τζαζ να κατεβάζουν τη διαφορά, για το 52-58 του ημιχρόνου. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο, 58-62, αλλά, τότε, οι Καβαλίερς έκαναν σερί 21-0, για το 58-83, με τους Τζαζ να μένουν χωρίς πόντο για 5.5 λεπτά. Τυπική διαδικασία η τέταρτη περίοδος με τους Καβαλίερς να επικρατούν 91-111, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Λαμάρ Στίβενς που σημείωσε 23 πόντους, στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του. Ο Λάουρι Μαρκάνεν πρόσθεσε 20 πόντους για τους νικητές. Τέταρτη συνεχόμενη ήττα για τους Γιούτα Τζαζ, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Τζόρνταν Κλάρκσον με 22 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ιντιάνα Πέισερς-Μπόστον Σέλτικς 100-119

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Σάρλοτ Χόρνετς 98-109

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Ορλάντο Μάτζικ 112-106

Ατλάντα Χοκς-Μαϊάμι Χιτ 91-115

Νιου Γιορκ Νικς-Ντάλας Μάβερικς 108-85

Σαν Αντόνιο Σπερς-Χιούστον Ρόκετς 124-128

Γιούτα Τζαζ-Κλίβελαντ Καβαλίερς 91-111

Σακραμέντο Κινγκς-Λος Άντζελες Λέικερς 125-116