Ούτε οι Γουόριορς σταμάτησαν το σερί των Γκρίζλις (VIDEO)

Με σούπερ Μοράντ, η ομάδα του Μέμφις έφτασε τις δέκα συνεχόμενες νίκες- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Ο Στεφ Κάρι έκανε τριπλ-νταμπλ, αλλά δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει την επέλαση των Γκρίζλις, με την ομάδα του Μέμφις να μετράει δέκα συνεχόμενες νίκες, μετά και από το 116-108 επί των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Με 8/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, οι Γκρίζλις πήραν μια διαφορά 18 πόντων, 49-31, στο δεύτερο 12λεπτο, πριν το 59-51 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Γουόριορς βελτίωσαν την άμυνά τους, υποχρέωσαν τους αντιπάλους τους σε τέσσερα λάθη και σε 1/7 σουτ στο ξεκίνημα της περιόδου, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται και τους Γουόριορς να μπαίνουν μπροστά στο σκορ, 87-90, στη τέταρτη περίοδο. Τα συνεχόμενα τρίποντα του Τάιους Τζόουνς έδωσαν προβάδισμα εννέα πόντων στους Γκρίζλις, 109-100 με 3:33 για το τέλος, και αυτό ήταν αρκετό για τους γηπεδούχους για να ελέγξουν το ματς, μέχρι το φινάλε, και να συνεχίσουν το αήττητο σερί τους. Ο Ζα Μοράντ έβαλε πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό και τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, ως πρώτος σκόρερ των νικητών. Ζάιρ Ουίλιαμς και Τάιους Τζόουνς πρόσθεσαν από 17 πόντους ο καθένας στη νίκη των Γκρίζλις. Στο δεύτερο τριπλ-νταμπλ του, για φέτος, ο Στεφ Κάρι είχε 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Με εμφατικό τρόπο, οι Σικάγο Μπουλς επέστρεψαν στις νίκες, αφού διέλυσαν 133-87 τους Ντιτρόιτ Πίστονς. Υπενθυμίζεται πως η ομάδα του Σικάγο μετρούσε εννέα συνεχόμενες επιτυχίες, πριν ηττηθεί, λίγες μέρες πριν, από τους Ντάλας Μάβερικς. Κόντρα στους Πίστονς, οι Μπουλς προηγήθηκαν 61-52 στο ημίχρονο και, στο τρίτο 12λεπτο, ξεκίνησαν με σερί 17-0, για το 78-52. Σε αυτό το... εκρηκτικό τετράλεπτο των αντιπάλων τους, οι Πίστονς είχαν 0/7 σουτ και τέσσερα λάθη, ενώ έβαλαν μόλις 14 πόντους στη τρίτη περίοδο. Με το σκορ στο 97-66, μετά από τρεις περιόδους, η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τη διαφορά να φτάνει και στο +47, 123-76, λίγο πριν από το φινάλε. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπουλς με 22 πόντους, με τον ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, 20 πόντοι+12 ριμπάουντ. Ο Τζος Τζάκσον με 16 πόντους ξεχώρισε από τους Πίστονς.

Ανατρέποντας διαφορά 25 πόντων, οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν 87-85 τους Ντένβερ Νάγκετς, παρότι οι δυο ηγέτες της ομάδας, Πολ Τζορτζ και Καουάι Λέοναρντ, παραμένουν τραυματίες. Στο πρώτο ημίχρονο, οι Κλίπερς πέτυχαν μόλις 28 πόντους, η χειρότερη επιθετική επίδοση ημιχρόνου εδώ και, σχεδόν, ένα χρόνο, με τους Νάγκετς να προηγούνται 28-41, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, παρότι είχαν 2/16 τρίποντα πριν το ημίχρονο. Στα μέσα της τρίτης περιόδου, οι Νάγκετς προηγήθηκαν 34-59 και, από εκείνο το σημείο, ξεκίνησε η αντεπίθεση των Κλίπερς. Αρχικά, η ομάδα του Λος Άντζελες έκανε επιμέρους 21-3, στα επόμενα έξι λεπτά, για το 55-62, πριν από το 55-65 του 36ου λεπτού. Στα 7:03 λεπτά για το τέλος, οι Κλίπερς ισοφάρισαν, 71-71, και πέρασαν μπροστά, 76-75, με τρίποντο του Ρέτζι Τζάκσον. Με καλάθια του Γιόκιτς, οι Νάγκετς προηγήθηκαν με +3, 76-79 στα 4:31 για το τέλος, αλλά με το τρίποντο του Κόφι, για το 83-81 στα 2:30 λεπτά πριν το τέλος, οι Κλίπερς πήραν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ξανά. Ο Αμίρ Κόφι με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, με τον Ρέτζι Τζάκσον να βάζει 11 από τους 13, συνολικά, πόντους του στη τέταρτη περίοδο. Για τους Νάγκετς, ο Άαρον Γκόρντον έβαλε 30 πόντους και ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και8 ασίστ.

Σε clutch καταστάσεις, όπου η διαφορά είναι στους πέντε πόντους και κάτω στα τελευταία πέντε λεπτά, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς μετράνε 17 νίκες, σε 21 εφετινά παιχνίδια, αφού, τα ξημερώματα, νίκησαν 122-118 την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Η ομάδα της Ουάσινγκτον ξεκίνησε με 18-8, για να ακολουθήσει σερί 12-0 της Θάντερ, για το 18-20, με την ομάδα της Οκλαχόμα να προηγείται με οκτώ πόντους, 30-38, στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου. Τελικά, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τη Θάντερ στο +3, 58-61. Συνολικά, υπήρξαν 16 αλλαγές στο προβάδισμα, οι 10 από αυτές στη τελευταία περίοδο, όπου καμία από τις δυο ομάδες δεν προηγήθηκε με διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων. Με δυο συνεχόμενα καλάθια του Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, η Θάντερ ισοφάρισε σε 118-118, για να έρθει ο Κάλντγουελ-Πόουπ να βάλει το καθοριστικό τρίποντο, στα 31.5 δευτερόλεπτα, για το 121-118. Ο Ντορτ αστόχησε για την ισοφάριση και ο Κούζμα με μια βολή διαμόρφωσε το τελικό 122-118. Ο Κάιλ Κούζμα με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουίζαρντς, με τον Σπένσερ Ντινγουΐντι να βάζει 22 πόντους και να μοιράζει 10 ασίστ. Οι Γουίζαρντς συνεχίζουν να παίζουν χωρίς τον τοπ σκόρερ της ομάδας, αφού ο Μπράντλι Μπιλ βρίσκεται στο υγειονομικό πρωτόκολλο. Για τη Θάντερ, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβαλε 32 πόντους.

Εντός έδρας σταμάτησε το αήττητο σερί, έξι αγώνων, των Ράπτορς, αφού ηττήθηκαν στο Τορόντο από τους Φίνιξ Σανς, 99-95. Με τον ΦανΒλιτ να ξεκινάει "ζεστός", πετυχαίνοντας 10 πόντους, οι Ράπτορς προηγήθηκαν 31-23 στο 12', με τους Σανς να... ροκανίζουν τη διαφορά, με πρωταγωνιστή τον Κράουντερ, για το 48-46 του ημιχρόνου. Το καλάθι του Σιάκαμ, στα 8.8 δευτερόλεπτα για τη λήξη της τρίτης περιόδου, έδωσε προβάδισμα δυο πόντων, 71-69, στους Ράπτορς, ενόψει τέταρτης περιόδου, εκεί όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 83-81, με 6:19 για το τέλος. Όμως, ακολούθησε σερί 8-0 των Σανς, για το 83-89 στα 4:13 για το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο παιχνίδι. Οι Ράπτορς απάντησαν με σερί 7-0, για το 90-89, με τον Μπούκερ να βάζει μπροστά τους Σανς, 90-91 στα 62 δευτερόλεπτα για το τέλος. Στο τελευταίο λεπτό, οι Σανς έκαναν αυτά που χρειάζονταν για να ισοφαρίσουν το καλύτερο ρεκόρ, στην ιστορία της ομάδας, μετά από 40 παιχνίδια, με 31 νίκες. Ο Τζάε Κράουντερ με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντέβιν Μπούκερ να βάζει 16 πόντους και τον Κρις Πολ να έχει 15 πόντους και 12 ασίστ. Για τους Ράπτορς, ο Ο Τζέι Ανουνόμπι έβαλε 25 πόντους.

Με τρίποντο του Μπράντον Ίνγκραμ, στα 1.3 δευτερόλεπτα, οι Νιου Ορλινς Πέλικανς νίκησαν 128-125 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με 19 αλλαγές στο προβάδισμα και 14 ισοπαλίες. Στο ημίχρονο, οι Πέλικανς προηγήθηκαν 65-59 και, στις αρχές του τρίτου 12λεπτου, έκαναν επιμέρους 10-3, για το 75-62. Στη τέταρτη περίοδο, η ομάδα της Νέας Ορλεάνης μπήκε με προβάδισμα 8 πόντων, 97-89, με τους Τίμπεργουλβς να βγάζουν αντίδραση και με σερί 7-0 να περνάνε μπροστά, 111-112, στα 3:32 λεπτά για το τέλος. Οι Πέλικανς είχαν προβάδισμα έξι πόντων, 124-108, στα 50.5 δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Μπίσλεϊ να φέρνει το ματς στον πόντο, 124-123, και τον Γκράχαμ να βάζει μια βολή για το 125-123, 9.7 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Ο Ράσελ ισοφάρισε για τους Τίμπεργουλβς, 125-125 στα 3.6 δευτερόλεπτα, αλλά ο Ίνγκραμ χάρισε τη νίκη στους Πέλικανς με το εύστοχο σουτ τριών πόντων. Ο 24χρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 33 πόντους και 9 ασίστ, όντας ο κορυφαίος των Πέλικανς. Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης ευστόχησε στα εννέα τελευταία τρίποντα που επιχείρησε, έχοντας 16/33 στο φινάλε. Πρώτη ήττα, μετά από τέσσερα παιχνίδια, για τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Άντονι Έντουαρντς με 28 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 122-118

Τορόντο Ράπτορς-Φίνιξ Σανς 95-99

Μέμφις Γκρίζλις-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 116-108

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 128-125

Σικάγο Μπουλς-Ντιτρόιτ Πίστονς 133-87

Λος Άντζελες Κλίπερς-Ντένβερ Νάγκετς 87-85

Η 1η ελληνική crypto πλατφόρμα έρχεται...