Ο Κάρι έβαλε τέλος στο σερί των Σανς

Μετά από 18 συνεχόμενες νίκες, οι Φίνιξ Σανς ηττήθηκαν, με τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς να πατάνε κορυφή- Νίκη των Κλίπερς στο ντέρμπι του Λος Άντζελες, όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με εμφατικό τρόπο, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς πάτησαν κορυφή, έχοντας το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, αφού έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί 18 αγώνων των Φίνιξ Σανς, επικρατώντας με 118-96. Τρεις μέρες μετά την ήττα στην Αριζόνα, οι Γουόριορς υποδέχτηκαν τους Σανς, στο δεύτερο παιχνίδι των δυο ομάδων, και προηγήθηκαν 49-37 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι Σανς απάντησαν με σερί 8-0, για το 51-48 του ημιχρόνου, αλλά, στην επανάληψη, οι Γουόριορς επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Μετά το 80-68 του 36ου λεπτού, οι Σανς μείωσαν σε 83-74, αλλά δεν πλησίασαν περισσότερο, με τους γηπεδούχους να πατάνε το γκάζι για το +20, 99-79, στα 5:29 πριν το τέλος. Με 1:15 για το τέλος, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, 116-89, πριν το τελικό 118-96. Ο Στεφ Κάρι με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Γκάρι Πέιτον και τον Άντριου Γουίγκινς να προσθέτουν από 19 πόντους. Για τους Σανς, ο ΝτιΆντρε Έιτον είχε 23 πόντους, αλλά από εκεί και πέρα υπήρχε το... χάος, με τους Κρις Πολ και Κάμερον Τζόνσον να προσθέτουν από 12 πόντους.

Ο Λεμπρόν Τζέιμς βγήκε από το υγειονομικό πρωτόκολλο και έπαιξε στο ντέρμπι του Λος Άντζελες, αλλά η απόδοσή του δεν ήταν αρκετή για να φέρει τη νίκη στους Λέικερς. Οι Κλίπερς επικράτησαν 119-115, χωρίς να χάσουν ούτε μια στιγμή το προβάδισμα. Προηγήθηκαν 50-53 στο ημίχρονο και με 2:27 για το τέλος της περιόδου έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 70-82. Οι Λέικερς πλησίασαν, 109-110, με 2:15 για το φινάλε του αγώνα, αλλά, στη συνέχεια σπατάλησαν συνεχόμενες ευκαιρίες για το προβάδισμα. Αντιθέτως, ο Λουκ Κέναρντ με δυο εύστοχα τρίποντα, στα τελευταία 72 δευτερόλεπτα, έκανε το 111-116, για να έρθει ο Μόρις με ακόμα ένα τρίποντο, να κλειδώσει τη νίκη για τους Κλίπερς. Ο Μάρκους Μόρις με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς, με τον Πολ Τζορτζ να προσθέτει 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον Κενάρντ 19 πόντους. Για τους Λέικερς, που είδαν ένα σερί δύο νικών να διακόπτεται, ο Άντονι Ντέιβις είχε 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Λεμπρόν Τζέιμς 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Μαλίκ Μονκ 20 πόντους.

Με 27/51 τρίποντα, οι Γιούτα Τζαζ νίκησε 137-130 τους Μπόστον Σέλτικς. Ο Κόνλεϊ ξεκίνησε με τρία εύστοχα τρίποντα και οι Τζαζ προηγήθηκαν 14-2, οι Σέλτικς κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, 30-23, με τους γηπεδούχους να παίρνουν, ξανά, διψήφια διαφορά. Στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου, οι Τζαζ προηγήθηκαν 43-29, για να ακολουθήσει σερί 11-0 των Σέλτικς για το 43-40. Τελικά, η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Τζαζ στο +3, 59-56. Σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Βοστώνης ήταν πίσω στο σκορ και πήρε το πρώτο προβάδισμά της στα 7:30 λεπτά πριν το τέλος της περίοδου, 71-73. Οι Τζαζ μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +3, 100-97, αλλά οι Σέλτικς, με σερί 9-0, πέρασαν μπροστά, 109-113, στα μισά του 12λεπτου. Οι Τζαζ σκόραραν σε επτά συνεχόμενες κατοχές, για το 127-120 με 1:57 για το τέλος. Στο τελευταίο λεπτό, οι Σέλτικς βρέθηκαν σε απόσταση αναπνοής, 130-127, αλλά το τρίποντο του Μίτσελ, έσβησε κάθε ελπίδα των φιλοξενούμενων. Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 34 πόντους και έξι ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μάικ Κόνλεϊ να προσθέτει 29 πόντους και επτά ασίστ στη νίκη των Τζαζ. Για τους Σέλτικς, ο Τζέισον Τέιτουμ έβαλε 37 πόντους.

Δύο μέρες πριν, οι Πέλικανς έχασαν με διαφορά 32 πόντων, μέσα στη Νέα Ορλεάνη, από τους Μάβερικς. Τα ξημερώματα πήραν ρεβάνς, αφού, στο Ντάλας, επικράτησαν με 107-91. Οι Νιου Ορλινς Πέλικανς ξεκίνησαν με 0/8 σουτ και 2/20 κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Μάβερικς και προηγήθηκαν 14-19 στο 12'. Στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου, οι φιλοξενούμενοι πήραν και διψήφια διαφορά, 14-24, οι Πέλικανς αντέδρασαν και το σκορ ημιχρόνου ήταν 44-48 για τους Μάβερικς. Στη τρίτη περίοδο, οι Πέλικανς ανέβασαν στροφές και, με επιμέρους 26-8, προηγήθηκαν 58-70. Στη τέταρτη περίοδο, οι διαφορά έφτασε και τους +17, 68-85, με τους Μάβερικς να μην πλησιάζουν περισσότερο από τους εννέα πόντους και να γνωρίζουν τρίτη συνεχόμενη ήττα. Ο Μπράντον Ίνγκραμ με 24 πόντους ήταν ο καλύτερος παίκτης των Πέλικανς. Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 21 πόντους, αλλά 0/6 τρίποντα.

Με καλάθι του Έρικ Γκόρντον, στα 1.6 δευτερόλεπτα, οι Χιούστον Ρόκετς έφτασαν σε πέμπτη συνεχόμενη νίκη, 118-116 τους Ορλάντο Μάτζικ. Στο ημίχρονο, οι Μάτζικ προηγήθηκαν 54-56, με την ομάδα του Ορλάντο να προηγείται και με +9, 62-71, στη τρίτη περίοδο και τους Ρόκετς να περνάνε μπροστά, 84-83, στα τελευταία δευτερόλεπτα του 12λεπτου. Με 7:20 για το τέλος, οι Ρόκετς προηγήθηκαν 102-97, οι Μάτζικ μείωσαν σε 102-100, για να ακολουθήσει σερί 7-0 των γηπεδούχων για το 109-100. Με 4:09 για το τέλος οι Ρόκετς προηγούνταν 114-101, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και, με μπροστάρη τον Κόουλ Άντονι, ισοφάρισαν σε 114-114, στα 47 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με σερί 13-0. Τα καλάθια των Γκόρντον και Μπάμπα έκαναν το 116-116, στα 16.7 δευτερόλεπτα, και ο Γκόρντον έδωσε τη νίκη στους Ρόκετς, 118-116, αφού το τρίποντο του Άντονι, στην εκπνοή, δεν βρήκε στόχο. Ο Έρικ Γκόρντον με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Μάτζικ, που μετράνε οκτώ ήττες στα εννέα τελευταία παιχνίδια, να έχουν για πρώτο σκόρερ των Άντονι με 26 πόντους.

Οι πρωτοπόροι της Ανατολικής Περιφέρειας, οι Μπρούκλιν Νετς νίκησαν 110-105 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς και βελτίωσαν το ρεκόρ τους, 16-6. Στο ημίχρονο, οι Νετς προηγήθηκαν 59-54, με 19/24 βολές έναντι 13/14 των αντιπάλων, και, τρεις φορές, στο τρίτο 12λεπτο, έφτασαν τη διαφορά μέχρι το +7. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, ήταν πεισματάρηδες και μείωσαν σε 86-85, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με καλάθια του Ράσελ, οι Τίμπεργουλβς προηγήθηκαν 91-95, οι Νετς απάντησαν για το 105-101, με τους Τίμπεργουλβς να μειώνουν σε 107-105 στα 1:33 για το τέλος. Μια βολή του Χάρντεν και το καλάθι του Ντουράντ, στα 11.3 δευτερόλεπτα, σφράγισαν τη νίκη των Νετς. Ενδιάμεσα, ο Μπίσλεϊ αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση. Ο Ντουράντ με 30 πόντους ήταν ο κορυφαίος στην πέμπτη νίκη, στα έξι τελευταία παιχνίδια, των Νετς. Ο Τζέιμς Χάρντεν πρόσθεσε 20 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Τρίτη ήττα, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Τίμπεργουλβς, που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες Τάουνς και Μπέβερλι. Ο Ντ'Άντζελο Ράσελ με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Μινεσότα.

Με καλάθι του Τζόελ Εμπίντ, στα 42 δευτερόλεπτα, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς έφυγαν νικητές από την Ατλάντα, 98-96 τους Χοκς. Η ομάδα της Φιλαδέλφεια ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε 20-31, και 22-31 στο 12'. Οι Χοκς έκαναν επιμέρους 12-4 και πέρασαν μπροστά, ενώ, λίγο αργότερα πήραν διαφορά 8 πόντων, 47-39, πριν από το 52-44 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, με το σκορ στο 67-66, οι Χοκς πέτυχαν επτά αναπάντητους πόντους, για το 74-66, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με προβάδισμα εννέα πόντων, 87-78, στη τελευταία περίοδο. Οι Σίξερς βρέθηκαν στο -10, 90-80, ανέβασαν στροφές και μείωσαν σε 92-91. Λίγο αργότερα ήρθε και ισοφάριση, 96-96, με καλάθι του Εμπίντ, με 2:30 λεπτά για το τέλος. Χρειάστηκε το χρονόμετρο να δείξει 42.8 δευτερόλεπτα για το τέλος, ώστε κάποια από τις δυο ομάδες να πετύχει καλάθι. Ήταν ο Εμπίντ που διαμόρφωσε το τελικό 96-98, για να ακολουθήσει κλέψιμο του Σεθ Κάρι και έτσι, με επιμέρους 20-9 στη τελευταία περίοδο, οι Σίξερς έφτασαν στη νίκη. Ο Τζόελ Εμπίντ με 28 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, μαζεύοντας και 12 ριμπάουντ. Για τους Χοκς, ο Τράε Γιανγκ έβαλε 25 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ.

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τους Κλίβελαντ Καβαλίερς αφού, στην Ουάσινγκτον, επικράτησαν 116-101 των Γουίζαρντς. Οι Καβαλίερς πέτυχαν τους εννέα τελευταίους πόντους του πρώτου ημιχρόνου, και τους πρώτους δέκα πόντους της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με +29, 46-75. Η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της έξι λεπτά πριν το φινάλε του 12λεπτου, 50-86, με τους Γουίζαρντς να μειώνουν σε 72-99, ενόψει τέταρτης περιόδου. Ο Ντάριους Γκάρλαντ με 32 πόντους, 10 ασίστ και 8 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης των Καβαλίερς. Έκτο συνεχόμενο νταμπλ-νταμπλ για τον Τζάρετ Άλεν, 28 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από τους Γουίζαρντς, ξεχώρισε ο Ντένι Αβντίγια που ήρθε από τον πάγκο καιέβαλε 16 πόντους.

Οι Μαϊάμι Χιτ προέρχονταν από δυο συνεχόμενες ήττες, δεν είχαν τον τοπ σκόρερ τους, τον Τζίμι Μπάτλερ, αλλά, στην Ιντιανάπολις ανέλαβε δράση ο Κάιλ Λάουρι και επικράτησαν 113-104 των Ιντιάνα Πέισερς. Οι Χιτ ξεκίνησαν με 7/10 τρίποντα και προηγήθηκαν 17-30, πριν από το 25-32 του 12ου λεπτού. Η ομάδα του Μαϊάμι έβρισκε στόχο με τα τρίποντα και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα 8 πόντων, 55-62. Οι Χιτ είχαν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους, 86-106, πριν το τελικό 104-113. Οι Μαϊάμι Χιτ τελείωσαν το παιχνίδι με 16/34 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον Κάιλ Λάουρι με 26 πόντους (6/13 τρίποντα). Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον πρόσθεσε 24 πόντους (4/7 τρίποντα). Για τους Πέισερς, ο Κάρις ΛεΒέρτ πέτυχε 27 πόντους.