Περίπατος για Γκρίζλις με μυθικό ρεκόρ διαφοράς (VIDEOS)

Η ομάδα του Μέμφις έγραψε ιστορία με το 152-79 επί της Θάντερ- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Τα ξημερώματα στο Μέμφις γράφτηκε ιστορία, με το +73 των Γκρίζλις, οι οποίοι διέλυσαν 152-79 την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Πρόκειται για νίκη με τη μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία του NBA. Αξίζει, επίσης, να σημειωθεί πως οι αναπληρωματικοί των Γκρίζλις πέτυχαν 93 πόντους, 14 περισσότερους από όλους τους παίκτες της Θάντερ μαζί. Μετά το 12-8, οι Γρίζλις πάτησαν γκάζι, προηγήθηκαν 72-36 στο ημίχρονο και στην επανάληψη, συνεχώς ανέβαζαν τη διαφορά. Από εκείνους που ξεκίνησαν στη βασική πεντάδα των Γκρίζλις, κανείς δεν αγωνίστηκε παραπάνω από 21 λεπτά, με εννέα από τους δώδεκα παίκτες των νικητών να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Με το +73, οι Γκρίζλις κατέρριψαν το ρεκόρ των Κλίβελαντ Καβαλίερς, οι οποίοι είχαν νικήσει με +68, 148-80, τους Μαϊάμι Χιτ, τον Δεκέμβριο του 1991. Όσο για τη Θάντερ, την 1η Μαΐου είχε χάσει με 57 πόντους διαφορά, από τους Πέισερς, και λίγους μήνες μετά βίωσε ακόμα χειρότερο εφιάλτη. Επίσης, +73 συνιστά ισοφάριση της μεγαλύτερης διαφοράς στα τέσσερα σημαντικότερα σπορ των ΗΠΑ (NBA, NFL, MLB, NHL), καθώς οι Σικάγο Μπέαρς είχαν επικρατήσει με 73-0 της Ουάσινγκτον στο πρωτάθλημα φούτμπολ το... 1940! Ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μέμφις με 27 πόντους. Ο Λούγκεντζ Ντορτ έβαλε 15 πόντους για την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Επίδοση-ρεκόρ, στην ιστορία της ομάδας, κατέγραψαν οι Φίνιξ Σανς με τη 18η συνεχόμενη νίκη, αφού επικράτησαν 114-103 των Ντιτρόιτ Πίστονς. Στη δεύτερη περίοδο, οι Σανς σούταραν με 76% και στο φινάλε του ημιχρόνου είχαν αποκτήσει διαφορά 18 πόντων, 69-51. Όμως, στο τρίτο 12λεπτο, οι Πίστονς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 80-79, χάρη σε σερί 17-0. Οι Σανς είχαν προβάδισμα έξι πόντων, 87-81, με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με την ομάδα του Ντιτρόιτ να πλησιάζει, αρκετές φορές, στους πέντε πόντους. Τελευταία φορά στα 2:47 πριν το τέλος, 104-99, αλλά, με σερί 8-0, οι Σανς έκαναν το 112-99, με 1:20 για το τέλος, και καθάρισαν το ματς. Ο Κάμερον Τζόνσον και ο Κάμερον Πέιν είχαν από 19 πόντους για τους νικητές, με τον Μάικαλ Μπρίτζες να προσθέτει 18 πόντους και τον ΝτιΆντρε Έιτον 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Για τους Πίστονς, ο Τζεράμι Γκραντ είχε 34 πόντους, ο Κέιντ Κάνινγκχαμ 19 πόντους και ο Αϊζάια Στιούαρτ 12 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Οι Σικάγο Μπουλς κατάφεραν να μην... αυτοκτονήσουν και να επικρατήσουν 119-115 επί των Νικς, μέσα στη Νέα Υόρκη. Στην πρώτη περίοδο, ένα επιμέρους 21-4 βοήθησε τους Μπουλς να προηγηθουν 13-28 και, δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 12 λεπτών, η διαφορά είχε εκτιναχθεί στο +20, 17-37. Στο δεύτερο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +21, με τη λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +18, 51-69. Στην έναρξη της τρίτης περιόδου, οι Νικς μπήκαν δυναμικά και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 78-79, με τα συνεχόμενα τρίποντα των Βούτσεβιτς, Μπολ να δίνουν ανάσα στους Μπουλς, 83-89. Στη τέταρτη περίοδο, για τους Μπουλς σκόραραν μόνο οι ΝτεΡόζαν, ΛαΒίν και Βούτσεβιτς, αλλά ήταν αρκετοί ώστε η ομάδα του Σικάγο να αντέξει στην πίεση των Νικς και να φτάσει στη νίκη. Ο ΝτεΡόζαν ολοκλήρωσε τον αγώνα με 34 πόντους (18 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο, συμπεριλαμβανομένων των 6 τελευταίων της ομάδας του). Από κοντά τον ακολούθησαν οι Ζακ ΛαΒίν και Νίκολα Βούτσεβιτς, οι οποίοι σημείωσαν από 27 πόντους. Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ και οι Άλεκ Μπερκς, Εβάν Φουρνιέ και Ντέρικ Ρόουζ από 16 πόντους.

Για πρώτη φορά, μετά τον Απρίλιο, οι Σαν Αντόνιο Σπερς μετράνε τρεις συνεχόμενες νίκες, αφού, τα ξημερώματα στο Πόρτλαντ, νίκησαν 114-83 τους Μπλέιζερς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ντέιμιαν Λίλαρντ. Στο 12ο λεπτό, οι Σπερς είχαν πάρει διαφορά 10 πόντων, 22-32, και έκλεισαν το ημίχρονο στο +21, 47-68. Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Σπερς προηγούνταν 70-86, με τους Μπλέιζερς να μειώνουν, 75-87 στα 8:33 πριν το τέλος. Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς καθάρισε το παιχνίδι, χάρη σε σερί 12-0, για το 75-99, με τους φίλους των Μπλέιζερς να αποχωρούν, αποδοκιμάζοντας. Ο Μπριν Φορμπς με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Νταγκ ΜακΝτέρμοτ να προσθέτει 16 πόντους και τον Ντεζάντε Μάρεϊ 15 πόντους και 13 ασίστ. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ και ο Νόρμαν Παόυελ είχαν από 16 πόντους για τους Μπλέιζερς, με τον Μπεν ΜάκΛεμορ να προσθέτει 11 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Νιου Γιορκ Νικς-Σικάγο Μπουλς 115-119

Μέμφις Γκρίζλις-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 152-79

Φίνιξ Σανς-Ντιτροιτ Πίστονς 114-103

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Σαν Αντόνιο Σπερς 83-114