Έγραψαν ιστορία οι Μάβερικς με σούπερ Ντόντσιτς (VIDEOS)

Με ποσοστά ευστοχίας μοναδικά στην ιστορία του συλλόγου, η ομάδα του Ντάλας έκανε πάρτι στη Νέα Ορλεάνη- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με 68.7% ευστοχία, κορυφαία επίδοση της ιστορίας τους, και κορυφαίο δίδυμο τους Ντόντσιτς-Πορζίνγκις, οι Ντάλας Μάβερικς πέρασαν νικηφόρα από τη Νέα Ορλεάνη, 139-107 τους Πέλικανς. Όλα είχαν κριθεί από το πρώτο 12λεπτο, όταν οι Μάβερικς έκαναν μια εξαιρετική πρώτη περίοδο, για το 23-41. Η διαφορά ανέβηκε και άλλο, 23-46, στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με την ομάδα του Ντάλας να έχει προβάδισμα 21 πόντων, 46-67, στο ημίχρονο. Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τους Μάβερικς να φτάνουν τη διαφορά έως και τους 37 πόντους, 100-137, στα τελευταία λεπτά. Ο Λούκα Ντόντσιτς με 28 πόντους (18 εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο) και 14 ασίστ έδειξε τον δρόμο στο Ντάλας, με τον Κρίσταπς Πορζίνγκις να προσθέτει 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και τον Τιμ Χάρνταγουεϊ 16 πόντους. Για τους Πέλικανς, ο Μπράντον Ίνγκραμ είχε 29 πόντους και ο Ντιβόντε Γκράχαμ 13 πόντους, ενώ ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ πρόσθεσε 12 πόντους.

Μετά από, σχεδόν, τέσσερα χρόνια, οι Μπόστον Σέλτικς κατέγραψαν τόση χαμηλή επιθετική συγκομιδή, σε νίκη, επικρατώντας 88-87 των Φιλαδέλφεια Σίξερς. Οι Σέλτικς ξεκίνησαν δυναμικά, προηγήθηκαν, 16-4, αλλά οι Σίξερς αντέδρασαν και το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-40. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σίξερς πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στο ματς, 54-59, με τους Σέλτικς να πηγαίνουν με +1, 64-63, στη τελευταία περίοδο. Με 37.1 δευτερόλεπτα για το τέλος, η ομάδα της Βοστώνης προηγήθηκε 88-84, ο Ντάνι Γκριν έβαλε το τρίποντο για το 88-87, ο Ντένις Σρόντερ αστόχησε σε δίποντο και οι Σίξερς είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς. Ο Τζορτζ Νιάνγκ επιχείρησε τρίποντο, στα 0.1, αλλά δέχτηκε την τάπα του Ρόπερτ Ουίλιαμς και οι Σέλτικς πήραν νίκη-θρίλερ. Ο Τζέισον Τέιτουμ με 26 πόντους και 16 ριμπάουντ ήτνα ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντένις Σρόντερ να προσθέτει 13 πόντους και τους Γουίλιαμς και Αλ Χόρφορντ από 10 πόντους, σε ένα παιχνίδι που είχε 16 εναλλαγές στο σκορ και 15 ισοπαλίες. Για τους Σίξερς, που μετρούν τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους, ο Σεθ Κάρι είχε 17 πόντους και ο Σέικ Μίλτον 16 πόντους, ενώ ο Τζοέλ Εμπίντ έμεινε στους 13 πόντους με 3/17 σουτ, έχοντας και 18 ριμπάουντ.

Με βολές του Τράε Γιανγκ, στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Ατλάντα Χοκς νίκησαν 114-111 τους Πέισερς, μέσα στην Ιντιανάπολις. Στα μισά της δεύτερης περιόδου, οι Χοκς προηγήθηκαν 42-45, με τους Πέισερς να ισοφαρίζουν, 51-51, αλλά την ομάδα της Ατλάντα να κλείνει το ημίχρονο με επιμέρους 12-4 και να προηγείται 57-65 στο τέλος του ημιχρόνου. Με 7:45 για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Χοκς απέκτησαν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους, 62-74, με τους Πέισερς να κάνουν επιμέρους 15-2 για το 88-87 του 36ου λεπτού. Στη τελευταία περίοδο, οι Χοκς προηγήθηκαν με +7, 94-101, αλλά οι Πέισερς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 111-112, στα 30.5 δευτερόλεπτα. Ο Μάλκολμ Μπρόγκντον των Πέισερς έκλεψε την μπάλα από τον Γιανγκ των Χοκς, με τον Κρις Ντουάρτε να φεύγει στον αιφνιδιασμό και να επιχειρεί λέι απ για το προσπέρασμα. Ο Κέβιν Χέρτερ ωστόσο τον σταμάτησε, με τους Πέισερς να διαμαρτύρονται ότι του έκανε φάουλ (φάνηκε να του τραβάει την φανέλα), ενώ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ ο Τίμοθε Λουάου-Καμπαρό έστειλε στο παρκέ τον Μάλκολμ Μπρόγκντον. Οι διαιτητές δεν έδωσαν κάτι όμως, με τον Γιανγκ να διαμορφώνει με βολές το τελικό 111-114 και τον Μπρόγκντον να αστοχεί στο φινάλε σε σουτ πίσω από το κέντρο. Ο Γιανγκ με 33 πόντους και 10 ασίστ οδήγησε τους Χοκς, με τον Χέρτερ να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζον Κόλινς 14 πόντους. Για τους Πέισερς, ο Μπρόγκντον είχε 27 πόντους, ο Ντομάντας Σαμπόνις 27 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Μάιλς Τέρνερ 17 πόντους.

Μετά από επτά συνεχόμενες ήττες, οι Ορλάντο Μάτζικ εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά προβλήματα των Ντένβερ Νάγκετς, με τραυματισμούς και κοροναϊό, και επέστρεψαν στις επιτυχίες, επικρατώντας 108-103. Οι Νάγκετς μπήκαν πολύ δυνατά, 4-15, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14, 15-29, και έφτασαν να προηγούνται έως και με +16, 47-63, στη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Μάτζικ βελτίωσαν την απόδοσή τους, μείωσαν σε 79-83 στο 36', και πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς στα 1:45 πριν το τέλος, 106-103. Οι Νάγκετς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά το τρίποντο του Γουίλ Μπάρτον, με τον Κόουλ Άντονι να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2/2 βολές. Ο Άντονι ήταν και ο κορυφαίος των Μάτζικ με 24 πόντους, με τον Γουέντελ Κάρτερ να προσθέτει 18 πόντους και τον Φραντζ Βάγκνερ 15 πόντους. Για τους Νάγκετς, ο Μόντε Μόρις είχε 22 πόντους, ο Νίκολα Γιόκιτς 18 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Άαρον Γκόρντον 17 πόντους.

Σε ένα παιχνίδι με 21 εναλλαγές στο προβάδισμα και 19 ισοπαλίες, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς νίκησαν 115-107 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, καμία από τις δυο ομάδες δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των οκτώ πόντων. Οι Τίμπεργουλβς είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 53-57, στη λήξη του ημιχρόνου, με τους Γουίζαρντς να μπαίνουν με +3, 91-88, στη τελευταία περίοδο. Με το σκορ στο 95-95, 8:55 πριν το τέλος, οι Γουίζαρντς έκαναν επιμέρους 12-3, και με 4:16 για το τέλος, η διαφορά ήταν στο +9, 107-98, και η ομάδα της Ουάσινγκτον καθάρισε το παιχνίδι. Ο Μοντρέζλ Χάρελ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Μπράντλι Μπιλ να προσθέτει 19 πόντους και τον Ντάνιελ Γκάφορντ 18 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Τίμπεργουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 34 πόντους και 10 ριμπάουντ - αλλά αποχώρησε με 2 λεπτά να μένουν για το φινάλε όταν έπεσε με την πλάτη στο παρκέ έπειτα από κάρφωμα που σημείωσε - με τον Άντονι Έντουαρντς να προσθέτει 25 πόντους και τον Ναζ Ριντ 13 πόντους.

Στο Μαϊάμι, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς είχαν να νικήσουν 20 σερί παιχνίδια, αλλά, τα ξημερώματα, έβαλαν τέλος στην αρνητική παράδοση, επικρατώντας 111-85 των Χιτ. Χάρη σε ένα 14-0, στη πρώτη περίοδο, οι Καβαλίερς πήραν, για τα καλά, το προβάδισμα, και προηγήθηκαν 43-61 στο ημίχρονο, και τελείωσαν το τρίτο 12λεπτο με επιμέρους 18-4, για το 63-87 του 36ου λεπτού. Ο Κέβιν Λαβ με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τζάρετ Άλεν να προσθέτει 19 πόντους και 11 ριμπάουντ και τον Εβάν Μόμπλεϊ 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Για τους Χιτ, ο Τάιλερ Χίρο είχε 21 πόντους και οι Ντεγουέιν Ντέντμον, Κέιλεμπ Μάρτιν και Γκέιμπ Βίνσεντ από 11 πόντους.

Πρώτη νικη μακριά από το Χιούστον, για τους Ρόκετς, που έφτασαν τις τέσσερις συνεχόμενες επιτυχίες με το 114-110 επί της Θάντερ, στην Οκλαχόμα. Στη δεύτερη περίοδο, οι Πέλικανς κατάφεραν, δυο φορές, να πάρουν διαφορά 15 πόντων, πριν το 58-50 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά και στο τέλος της τρίτης περιόδου, 81-73, αλλά οι Ρόκετς με μια εξαιρετική τέταρτη περίοδο, 29-41 το επιμέρους σκορ, έφτασαν στη νίκη. Ο Τζασόν Τέιτ είχε 32 πόντους και 10 ριμπάουντ για τους νικητές, με τον Αρμόνι Μπρουκς να προσθέτει 18 πόντους και τον Γκάρισον Μάθιους 14 πόντους. Για τη Θάντερ, που πλέον μετράει 7 σερί ήττες, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 39 πόντους και ο Λου Ντορτ 19 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι είχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα, 0/2 τρίποντ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 8 λεπτά συμμετοχής.

Στο Λος Άντζελες, οι Σακραμέντο Κινγκς εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Κρις Πολ, έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης, και επιβλήθηκαν 124-115 των Κλίπερς. Από τα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι Κινγκς πάτησαν γκάζι, 32-52, με τους Κλίπερς να κατεβάζουν τη διαφορά, 52-62, στο φινάλε του ημιχρόνου. Η ομάδα του Σακραμέντο ήταν ακόμη καλύτερη στη τρίτη περίοδο, φτανοντας τη διαφορά και στο +25, 72-97, με τους Κλίπερς, απλώς, να περιορίζουν την έκταση της ήττας τους. Πρώτη νίκη, μετά από δυο συνεχόμενες ήττες, για τους Κινγκς, που είχαν για κορυφαίο τον Ντ'Άαρον Φοξ με 24 πόντους. Τρεις συνεχόμενες ήττες, τέσσερις στα πέντε τελευταία παιχνίδια, μετράνε οι Κλίπερς, που είχαν για πρώτους σκόρερ τους Τέρενς Μαν και Λιουκ Κενάρντ, από 19 πόντους ο καθένας.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Χόρνετς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Ιντιάνα Πέισερς-Ατλάντα Χοκς 114-111

Ορλάντο Μάτζικ-Ντένβερ Νάγκετς 108-103

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 115-107

Μπόστον Σέλτικς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 88-87

Μαϊάμι Χιτ-Κλίβελαντ Καβαλίερς 85-111

Νιου Ορλινς Πέλικανς-Ντάλας Μάβερικς 107-139

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Χιούστον Ρόκετς 110-114

Λος Άντζελες Κλίπερς-Σακραμέντο Κινγκς 115-124