Οι Κινγκς πήραν τη ματσάρα και πλήγωσαν τον Λεμπρόν (VIDEO)

Σε ένα ματς που κρίθηκε μετά από τρεις παρατάσεις, οι Σακραμέντο Κινγκς λύγισαν τους Λέικερς στο Λος Άντζελες- Όλα τα αποτελέσματα

Στο Staples Center έγινε το παιχνίδι της βραδιάς, στο NBA, με τους Σακραμέντο Κινγκς να νικάνε 141-137 τους Λέικερς, μετά από τρεις παρατάσεις. Μετά τις δυο πρώτες περιόδους, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες, 43-43, με τους Λέικερς να κάνουν επιμέρους 24-8, στη τρίτη περίοδο, και να προηγούνται 86-73, με 10:02 για το τέλος της κανονικής διάρκειας. Στη συνέχεια, ήταν σειρά των Κινγκς να ξεσπάσουν και, με επιμέρους 22-5, να προηγηθούν 93-98, ενώ απέμεναν 2:26. Οι Λέικερς σκόραραν επτά, από τους εννέα τελευταίους πόντους, της κανονικής διάρκειας, με τους Κινγκς να στέλνουν το ματς στην παράταση με καλάθι του Φοξ. Στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Λος Άντζελες ξεκίνησε με 6-0, προηγήθηκε 110-103, λίγο αργότερα, με τους Κινγκς να απαντάνε με επτά αναπάντητους πόντους, για το 110-110. Ο Ντέιβις έδωσε προβάδισμα στους Λέικερς, στα 9 δευτερόλεπτα, αλλά ο Χιλντ κράτησε όρθιους τους Κινγκς, στέλνοντας το ματς σε δεύτερη παράταση. Με 29.4 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του δεύτερου έξτρα πενταλέπτου, ο Φοξ έδωσε προβάδισμα στους Κινγκς, 122-124, αλλά ο Λεμπρόν έστειλε το ματς σε τρίτη παράταση. Οι Λέικερς προηγήθηκαν 126-124, με τους Κινγκς να κάνουν επιμέρους 11-2, για το 128-135, με 1:57 για το τέλος, με τους γηπεδούχους να μην έχουν άλλες δυνάμεις και τους Κινγκς να παίρνουν μια σπουδαία νίκη. Έτσι, η ομάδα του Σακραμέντο κέρδισε το πρώτο της παιχνίδι, που κρίθηκε σε τρεις παρατάσεις, μετά το 2009. Ο Ντε' Άρον Φοξ έκανε ίσως μία από τις καλύτερές του εμφανίσεις στη σεζόν, τέλειωσε το ματς με 34 πόντους και 8 ριμπάουντ και πήρε από το χέρι τους Κινγκς, σε ένα παιχνίδι με 19 ισοπαλίες και 23 αλλαγές στο προβάδισμα. Από την άλλη πλευρά στον Γουέστμπρουκ των 29 πόντων και του ενός ακόμα triple-double, μένει η πικρία της ήττας ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε για ακόμα μία φορά γεμάτο ματς με 30 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Με τον Στεφ Κάρι να δίνει ακόμα μια παράσταση, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έφτασαν τις έξι συνεχόμενες νίκες, επικρατώντας 118-103 των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς. Με 2:49 να απομένουν για το φινάλε του ημιχρόνου, οι Μπλέιζερς ισοφάρισαν σε 42-42, με τους Γουόριορς να κλείνουν το ημίχρονο με επιμέρους 58-44, ενόψει επανάληψης. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους οκτώ πόντους, 100-92, στα 5:31 πριν το τέλος, αλλά δυο σερί μακρινά σουτ του Κάρι έφεραν τους Γουόριορς, ξανά, σε απόσταση ασφαλείας. Ο 32χρονος γκαρντ σημείωσε 32 πόντους με 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Από την άλλη οι Μπλέιζερς προέβαλλαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δωδεκάλεπτο εκεί όπου το έκλεισαν με διαφορά μόλις ενός πόντου. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σίμονς με 19 πόντους, ενώ ο Νούρκιτς είχε 17.

Το νικηφόρο σερί των Φίνιξ Σανς συνεχίζεται, αφού, τα ξημερώματα στη Νέα Υόρκη, έφτασαν τις 15 συνεχόμενες νίκες, με το 118-97 επί των Νιου Γιορκ Νικς. Με 14/22 σουτ, οι Σανς προηγήθηκαν 27-33 στο 12', και τελείωσαν το ημίχρονο με +13, 44-57, και 53% στα σουτ. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νικς μείωσαν σε 57-67, αλλά ο Ντέβιν Μπούκερ έβαλε πέντε μαζεμένους πόντους, για το 57-72. Στο τελευταίο επτάλεπτο του παιχνιδιού, οι Σανς έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 80-104, και, με το τελικό 97-118, ισοφάρισαν την επίδοση της σεζόν 2006-2007, 15/15 νίκες. Ο Ντέβιν Μπούκερ με 32 πόντους και 4/9 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Από τους Νικς, ξεχώρισε ο Κέμπα Γουόκερ με 17 πόντους.

Με την καλύτερη επιθετική συγκομιδή, τη φετινή σεζόν, οι Ατλάντα Χοκς έφτασαν σε έβδομη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας 132-100 των Γκρίζλις, μέσα στο Μέμφις. Πονοκέφαλος για τους Μέμφις Γκρίζλις ο τραυματισμός, στο γόνατο, του Ζα Μοράντ. Με 56% ευστοχία και 5/8 τρίποντα στο πρώτο μέρος, οι Χοκς είχαν αποκτήσει προβάδισμα 14 πόντων, 48-62, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Με τον Μοράντ νοκ άουτ από το πρώτο 12λεπτο, οι Γκρίζλις αδυνατούσαν να προβάλουν αντίσταση, είχαν 0/12 σουτ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και οι Χοκς, με επιμέρους 26-4, προηγήθηκαν 52-88, με το +36 να είναι η μέγιστη διαφορά στο ματς. Χάρη στην εξαιρετική τρίτη περίοδο, το τελευταίο 12λεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο φοβερός και τρομερός Γιανγκ με 31 πόντους και 10 ασίστ, ενώ πολύ καλός και χρήσιμος ήταν ο Καπελά με 23 πόντους αλλά και ο Κόλινς με 21. Για τους Γκρίζλις ξεχώρισε ο Κονκάρ με 17 πόντους.

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς είχαν αποκτήσει διαφορά 24 πόντων, την έχασαν, αλλά στο τέλος βγήκαν νικητές, 96-88 τους Μπόστον Σέλτικς. Οι Σέλτικς ξεκίνησαν με 1/12 σουτ και οι Σπερς προηγήθηκαν 10-3. Η ομάδα του Πόποβιτς κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και, με 8:23 για την ανάπαυλα, προηγήθηκε 40-16, πριν από το 52-37 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Σέλτικς έβγαλαν αντίδραση, μείωσαν σε 70-63, και πέρασαν μπροστά, 76-81, με 6:07 για το τέλος. Επιπλέον, πήραν προβάδισμα 7 πόντων, 81-88, στα 3:21 πριν το φινάλε, αλλά μετά... μπλακ άουτ. Οι Σπερς έκλεισαν τον αγώνα με σερί 15-0 και έφτασαν στη πρώτη τους νίκη, μετά απο έξι παιχνίδια. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές Σπερς ήταν ο Μάρεϊ με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ ενώ για την ομάδα της Βοστώνης ξεχώρισε ο Τέιτουμ με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς αγωνίστηκε για εννέα σεζόν στους Μάτζικ και, τα ξημερώματα, βρέθηκε, για πρώτη φορά, στο Ορλάντο, ως αντίπαλος. Στο τέλος, ο 31χρονος σέντερ χαμογέλασε, αφού οι Σικάγο Μπουλς νίκησαν 123-88. Μετά το 27-27 του 12ου λεπτού, οι Μπουλς πέτυχαν 16 αναπάντητους πόντους και προηγήθηκαν 27-43. Οι Μάτζικ κατέβασαν τη διαφορά στους εννέα πόντους, 46-55, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν, ξανά, στη διεκδίκηση της νίκης. Στην επανάληψη, οι Μπουλς κυριάρχησαν, έφτασαν τη διαφορά και στο +38, για να επικρατήσουν τελικά με 88-123. Πρώτος σκόρερ για τους Μπουλς ήταν ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 23 πόντους ενώ ο ΛαΒιν είχε 21. Για τους Μάτζικ ξεχώρισε ο Κάρτερ Τζούνιορ με 26 πόντους.

Προερχόμενοι από τρεις ήττες, στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν 107-96 τους Ντιτρόιτ Πίστονς. Από τα πρώτα λεπτά, η ομάδα του Λος Άντζελες επέβαλε τον ρυθμό της, προηγήθηκε 13-4, τελείωσε το ημίχρονο με +24, 64-40, φτάνοντας τη διαφορά στο +29, 77-48, στα 6:25 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι Πίστονς είναι να κάνουν επιμέρους 21-8, στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ώστε να περιορίσουν την έκταση της πέμπτης σερί ήττας τους. Πρώτος σκόρερ για τους Κλίπερς ήταν ο Τζάκσον με 21 πόντους σε ένα ματς που ο Πολ Τζορτζ με 12 πόντους δεν τράβηξε μόνος του κουπί. Από την άλλη μεριά οι Πίστονς είχαν πρώτο σκόρερ τον Τζεράμι Γκραντ που τέλειωσε το ματς με 20 πόντους.

Ο Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ ήρθε από τον πάγκο και στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του οδήγησε τους Σάρλοτ Χόρνετς στη νίκη, 133-115 τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Στο τέλος του ημιχρόνου, οι Χόρνετς είχαν προβάδισμα δέκα πόντων, 68-58, με τον Ούμπρε να πετυχαίνει τρία τρίποντα, στα τελευταία 3:58 λεπτά της τρίτης περιόδου, και η διαφορά να εκτοξεύεται στο +19. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Τίμπεργουλβς δεν έβγαλαν αντίδραση και οι Χόρνετς έφτασαν σε όγδοη νίκη, στα εννέα τελευταία παιχνίδια, υποχρεώνοντας την ομάδα της Μινεσότα στην πρώτη της ήττα, μετά από πέντε παιχνίδια. Πρώτος σκόρερ για τους Χόρνετς Ούμπρε με 27 πόντους, με τους Χόρνετς να καταγράφουν 23 εύστοχα τρίποντα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ τους. Για τους Τίμπεργουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς πέτυχε 25 πόντους, με τους Ντ'Άντζελο Ράσελ και Μαλίκ Μπίσλεϊ να βάζουν από 18 πόντους ο καθένας.

Με νταμπλ-νταμπλ του Ντομάντας Σαμπόνις, οι Ιντιάνα Πέισερς νίκησαν 114-97 τους Τορόντο Ράπτορς. Στα τελευταία 80 δευτερόλεπτα του ημιχρόνου, οι Πέισερς πήραν το μεγαλύτερό τους προβάδισμα στο παιχνίδι, 64-53, πριν το 66-57 του ημιχρόνου. Με 31 ασίστ και επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, η ομάδα της Ιντιανάπολις δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση. Ο Σαμπόνις με 23 πόντους και 18 ριμπάουντ ξεχώρισε από τους Πέισερς. Οι Ράπτορς έδωσαν επτά συνεχόμενα παιχνίδια, μακριά από την έδρα τους, και κατέγραψαν ισάριθμες ήττες. Ο Φρεντ ΦανΒλιτ με 26 πόντους κορυφαίος για τους ηττημένους.

Στην Οκλαχόμα, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς άντεξαν στην πίεση της Θάντερ και πήραν τη νίκη με 101-99. Με τον Τζίλτζεους-Αλεξάντερ να συνεισφέρει 20 πόντους, είτε σκοράροντας είτε πασάροντας, η Θάντερ προηγήθηκε 27-25 στο 12' και ανέβασε τη διαφορά στο +8, 52-44, στη δεύτερη περίοδο. Οι Γουίζαρντς, ωστόσο, πέτυχαν 12 αναπάντητους πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι 54-56. Στα τέλη της τρίτης περιόδου, οι Γουίζαρντς έφτασαν σε διψήφια διαφορά το προβάδισμά τους, 68-78, η Θάντερ έκανε την αντεπίθεσή της, αλλά το φινάλε του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ουάσινγκτον. Πρώτοι σκόρερ για τους Γουίζαρντς ήταν οι Μπιλ και Πόουπ με 20 πόντους ενώ για τους Θάντερ ξεχώρισε ο Ντορτ με 21 την ώρα που ο Ποκουσέβσκι τέλειωσε το ματς με 7.

Στη Γιούτα, οι Νιου Ορλινς Πέλικανς νίκησαν 98-97 τους Τζαζ, χάρη σε τρίποντο του Ντεβόντε Γκράχαμ, στα 1.9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Πρώτος σκόρερ για τους Πέλικανς ήταν ο Ίνγκραμ με 21 πόντους ενώ για τους Τζαζ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 23.

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 118-103

Λος Άντζελες Λέικερς-Σακραμέντο Κινγκς 137-141 παράταση (100-100 κανονική διάρκεια, 112-112 α' παράταση, 124-124 β' παράταση)