Τρομερός Πορζίνγκις λύγισε τους Κλίπερς στην παράταση (VIDEO)

Στην επιστροφή του Ντόντσιτς στη δράση, ο Λετονός ήταν καθοριστικός στη νίκη των Μάβερικς- Ήττα για τους Λέικερς, όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Ο Λούκα Ντόντσιτς επέστρεψε στην αρχική πεντάδα των Μάβερικς και η ομάδα του Ντάλας πέρασε νικηφόρα από το Λος Άντζελες, νικώντας, στην παράταση, τους Κλιπερς με 112-104. Οι Κλίπερς προηγήθηκαν 48-42 στο ημίχρονο και στο τρίτο 12λεπτο, με μπροστάρη τον Σλοβένο, 15 πόντοι και 4 ασίστ στη τρίτη περίοδο, οι Μάβερικς πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 76-80. Στα 3:29 πριν το τέλος, οι Μάβερικς προηγούνταν 92-102, με τους Κλίπερς να πετυχαίνουν τους 11, από τους 12, τελευταίους πόντους της κανονικής διάρκειας και να στέλνουν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Πολ Τζορτζ. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Μάβερικς δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, ξεκίνησαν με σερί 9-0 και πήραν, στο τέλος, τη νίκη, πρώτη μετά από τρεις αγώνες. Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις σημείωσε τους 7 από τους 9 πόντους των Μάβερικς στην παράταση και τελικά ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30 πόντους, όντας καθοριστικός. Από κοντά και ο Λούκα Ντόντσιτς, που επανήλθε μετά από τραυματισμό με 26 πόντους, με τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ να προσθέτει 17 πόντους. Μελανό σημείο για τους Μαβς ο τραυματισμός του Τζέιλεν Μπράνσον, ο οποίος αποχώρησε πρόωρα από το παιχνίδι. Για τους Κλίπερς, ο Ρέτζι Τζάκσον είχε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Τζορτζ 26 πόντους, αλλά με 7/23 σουτ.

Με τον Λεμπρόν Τζέιμς τιμωρημένο και τον Άντονι Ντέιβις να παίζει, με κρυολόγημα, οι Λος Άντζελες Λέικερς ηττήθηκαν 106-100, στη Νέα Υόρκη, από τους Νικς. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, αφού ξεκίνησαν με 10-0, στη συνέχεια προηγήθηκαν με 36-15 και, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου, η διαφορά είχε φτάσει στο +24, 59-35. Οι Λέικερς μάζεψαν τη διαφορά, με επιμέρους 16-2, και το σκορ, στο ημίχρονο, ήταν 61-51. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν, στο δεύτερο ημίχρονο, από εκεί που σταμάτησαν και με σερί 9-0 μείωσαν ακόμη περισσότερο, 63-60, για να ισοφαρίσουν, αργότερα, 79-79, με κάρφωμα του Ντέιβις. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου, μια τεχνική ποινή επέτρεψε στους Λέικερς να μειώσουν σε 90-87, αλλά, δυο τρίποντα του Κουΐκλι επέτρεψαν στους Νικς να πάρουν, ξανά, διψήφια διαφορά, 105-93, στα 4:58 για το τέλος και να "καθαρίσουν" το παιχνίδι. Ο Εβάν Φουρνιέ με 26 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τζούλιους Ραντλ να προσθέτει 20 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5 ασίστ και τον Ιμάνουελ Κουΐκλι 14 πόντους, 12 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο. Οι Λέικερς δεν κατάφεραν, σε κανένα σημείο του αγώνα, να προηγηθούν. Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ είχε 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ και ο Άντονι Ντέιβις 20 πόντους.

Με εξαιρετική τέταρτη περίοδο, οι Μαϊάμι Χιτ νίκησαν 100-92 τους Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους Ντιτρόιτ Πίστονς στο +6, 53-47, με τους Χιτ να εξακολουθούν να έχουν προβλήματα και στο τρίτο 12λεπτο, για να βρεθούν στο -9, 76-67, ενόψει τέταρτης περιόδου. Όμως, στα 12 τελευταία λεπτά, οι Χιτ ξέσπασαν, ξεκίνησαν με επιμέρους 27-6, παίρνοντας προβάδισμα 12 πόντων, 92-84, και διατήρησαν την πρωτοπορία, στο σκορ, μέχρι το φινάλε. Ο Τάιλερ Χίρο ήταν σε μαγική βραδιά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 31 πόντους, με τους Τζίμι Μπάτλερ, Μπαμ Αντεμπάγιο και Κάιλ Λάουρι να προσθέτουν από 15 πόντους για τους Χιτ. Για τους Πίστονς, ο Τζεράμι Γκράντ είχε 21 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ) και ο Σάντικ Μπέι 15 πόντους (αλλά με 6/16 σουτ).

Στο Πόρτλαντ, οι Ντένβερ Νάγκετς πήγαν χωρίς Γιόκιτς, Πόρτερ και Μάρεϊ, με τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς να επικρατούν με 119-100, για τη τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους. Με 3:35 να μένουν για το φινάλε του ημιχρόνου, οι Νάγκετς προηγήθηκαν 48-49 και, από εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο. Έκλεισαν το πρώτο μέρος με επιμέρους 18-3 και οι Μπλέιζερς πήγαν με προβάδισμα 12 πόντων, 64-52, στην ανάπαυλα. Από εκείνο το σημείο, το καλύτερο που κατάφεραν να κάνουν οι Νάγκετς ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά στους 8 πόντους, με τους Μπλέιζερς να προηγούνται έως και με +24, 119-95, πριν το τελικό 119-100. Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 32 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ντέμιεν Λίλαρντ να προσθέτει 25 πόντους και τον Νόρμαν Πάουελ 15 πόντους. Για τους Νάγκετς, ο Τζεφ Γκριν είχε 24 πόντους και ο Μόντε Μόρις 16 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Λος Άντζελες Κλίπερς-Ντάλας Μάβερικς 104-112 παράταση (103-103 κανονική διάρκεια)

Ντιτρόιτ Πίστονς-Μαϊάμι Χιτ 92-100

Νιου Γιορκ Νικς-Λος Άντζελες Λέικερς 106-100

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Ντένβερ Νάγκετς 119-100