Πρώτα ξύλο, μετά νίκη με ανατροπή οι Λέικερς (VIDEO)

Ο Λεμπρόν αποβλήθηκε, για σύρραξη, και η ομάδα του Λος Άντζελες βρήκε τις λύσεις για να φύγει νικήτρια από το Ντιτρόιτ- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Λεμπρόν Τζέιμς αποβλήθηκε, για τη σύρραξη με τον Αϊζάια Στιούαρτ, αλλά οι Λος Άντζελες Λέικερς βρήκαν τα κουράγια να γυρίσουν το ματς και να φύγουν νικητές από το Ντιτρόιτ, 121-116 τους Πίστονς. Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Πίστονς στο +7, 68-61, ακολούθησε η σύρραξη και η αποβολή των Τζέιμς, Στιούαρτ, μια εξέλιξη που λειτούργησε προς όφελος των γηπεδούχων, αφού προηγήθηκαν και με +17, 99-82, πριν το 99-84 του 34ου λεπτού. Μόνο που το σκηνικό στη τελευταία περίοδο, άλλαξε δραματικά. Οι Λέικερς άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά και τελικά να περνούν μπροστά (111-113) περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Πίστονς είχαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, αλλά με το σκορ στο 116-119 δεν εκδήλωσαν καν επίθεση, με τον Άντονι Ντέιβις να διαμορφώνει το τελικό σκορ στην συνέχεια με 2/2 βολές. Ο Ντέιβις ήταν και ο κορυφαίος των νικητών με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να προσθέτει 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ και τον Καρμέλο Άντονι 18 πόντους. Για τους Πίστονς, ο Τζεράμι Γκραντ είχε 36 πόντους και ο Χαμίντου Ντιαλό 17 πόντος, ενώ ο Κέιντ Κάνινγκχαμ (Νο1 στο ΝΒΑ Draft 2021) είχε 13 πόντους, 12 ριμπάουντ και 10 ασίστ και έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία των Πίστονς που έκανε triple-double.

Ο Στεφ Κάρι είχε μια ήρεμη, για τα κυβικά, του βραδιά, αλλά ο Τζόρνταν Πουλ ήταν εξαιρετικός και με 8/11 τρίποντα, οδήγησε τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στη νίκη με 119-104 επί των Τορόντο Ράπτορς. Οι Γουόριορς ξεκίνησαν με 9/14 σουτ, για το 27-9, και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Στο ημίχρονο προηγήθηκαν 61-47, έφτασαν τη διαφορά έως και στο +21, 83-62, και διατήρησαν τη συγκέντρωσή τους όταν οι Ραπτορς, μείωσαν τη διαφορά, 103-93, στα μισά της τέταρτης περιόδου. Ο Τζόρνταν Πουλ με 33 πόντους με 8/11 τρίποντα και ο Άντριου Γουίγκινς με 32 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, με τον Ότο Πόρτερ να προσθέτει 15 πόντους, σε μία βραδιά που οι γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι και στο +21 και γενικά δεν αγχώθηκαν, παρά το γεγονός ότι ο Κάρι έμεινε στους 12 πόντους με 2/10 σουτ (1/6 τρίποντα), προσθέτοντας και 8 ασίστ. Για τους Ράπτορς, που γνώρισαν την 4η ήττα τους στα τελευταία 5 παιχνίδια τους, ο Πασκάλ Σιάκαμ είχε 21 πόντους και ο Φρεντ ΒανΒλίτ 17 πόντους (αλλά με 6/18 σουτ).

Δώδεκα νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μετράνε οι Φίνιξ Σανς, που επικράτησαν 126-97 των Ντένβερ Νάγκετς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Νίκολα Γιόκιτς. Από τη πρώτη περίοδο, 48-28 στο 12', οι Σανς έδωσαν μια γεύση για το τι θα ακολουθούσε, προηγήθηκαν και με +30, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη επικράτηση. Ο Κάμερον Τζόνσον με 22 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 21 πόντους και τον Ντέβιν Μπούκερ 17 πόντους για τους Σανς. Για τους Νάγκετς, ο Τζεφ Γκριν είχε 19 πόντους, ο Άαρον Γκόρντον 16 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο ΤζαΜάικαλ Γκριν 14 πόντους.

Με ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο, οι Σικάγο Μπουλς νίκησαν 109-103 τους Νιου Γιορκ Νικς, επιστρέφοντας στην έδρα τους, καθώς, το προηγούμενο διάστημα, έδωσαν πέντε συνεχόμενα, εκτός έδρας, παιχνίδια, με απολογισμό 3 νίκες και 2 ήττες. Κόντρα στους Νικς, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους Μπουλς να προηγούνται 51-45, μετά τις δυο πρώτες περιόδους και τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ, χάρη στις 16/18 βολές. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Νικς ήλεγξαν το ματς, προηγήθηκαν 58-59 και μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με προβάδισμα, 72-74. Όμως, με συνεχόμενα τρίποντα, στο ξεκίνημα του τελευταίου 12λεπτου, οι Μπουλς πέρασαν μπροστά και 7 λεπτά πριν το φινάλε προηγούνταν 81-74. Δεν ξαναέχασαν το προβάδισμα και έφτασαν τις 12 νίκες σε 17 παιχνίδια. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 31 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ζακ ΛαΒίν να προσθέτει 21 πόντους (αλλά 7/20 σουτ) και τον Κόμπι Γουάιτ 14 πόντους. Για τους Νικς, ο Τζούλιους Ραντλ είχε 34 πόντους και 10 ριμπαουντ, με τον Άλεκ Μπερκς να προσθέτει 13 πόντους και τον Ιμάνουελ Κούκλι 12 πόντους.

Προερχόμενοι από δύο σερί ήττες, οι Λος Άντζελες Κλίπερς ήθελαν να βγάλουν αντίδραση. Αυτό ακριβώς έκαναν κόντρα στους - χωρίς Λούκα Ντόντσιτς - Ντάλας Μάβερικς, τους οποίους νίκησαν με 97-91, υποχρεώνοντας παράλληλα το Ντάλας στην τρίτη σερί ήττα του. Ο Πολ Τζορτζ με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Ρέτζι Τζάκσον να προσθέτει 23 πόντους και τον Ίβιτσα Ζούμπατς 16 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Μάβερικς, που πάλεψαν να επιστρέψουν από το -12 στην τέταρτη περίοδο αλλά δεν τα κατάφεραν, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 25 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράνσον 20 πόντους και 8 ασίστ.