Προκριματικά Μουντιάλ: Σε τροχιά πρόκρισης το Εκουαδόρ (ΦΩΤΟ+VIDEOS)

Με τον Βαλένσια να σκοράρει δυο φορές, το Εκουαδόρ, με τρία γκολ πριν το 20λεπτο, επιβλήθηκε 3-0 της Βολιβίας- Απώλεια βαθμών για Ουρουγουάη, πήρε το ντέρμπι το Περού

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ-ΖΩΝΗ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ

ΕΚΟΥΑΔΟΡ-ΒΟΛΙΒΙΑ 3-0

Με τρία γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, το Εκουαδόρ επικράτησε 3-0 της Βολιβίας και βρίσκεται στη τρίτη θέση, ισόβαθμη της Ουρουγουάης.

Στο 14ο λεπτό, ο Καστίγιο έβγαλε τη σέντρα και ο Εστράδα, με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ενέρ Βαλένσια. Ο 31χρονος φορ της Φενέρμπαχτσε έκανε το 2-0, από κοντινή απόσταση, στο 17ο λεπτό και στο 19' πήρε το ριμπάουντ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Τυπική διαδικασία η επανάληψη, με το Εκουαδόρ να προσπαθεί, όχι με την ίδια ένταση, για να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, και τη Βολιβία να μην δείχνει ικανή να απειλήσει.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ραμίρες, Καστίγιο (49' Πρεσιάδο), Εστουπινιάν, Τόρες, Χιντσάπι, Καϊσέδο (79' Μέντες), Μένα (64' Σαρμιέντο), Γκρουέσο, Πλάτα, Βαλένσια (64' Ρόχας), Εστράδα (79' Ανγκούλο)

ΒΟΛΙΒΙΑ: Λάμπε, Ζεσούς Σαγρέδο, Χοσέ Σαγρέδο, Κιντέρος, Χακίν, Χουσίνο, Ραμίρο Βάσα (88' Φερνάντες), Τζουστιάνο (81' Γκονζάλες), Σεσπέδες (66' Ενούμπα), Μορένο Μαρτίνς (87' Γκαρσία), Χένρι Βάσα (66' Αμπρέγο)

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-ΚΟΛΟΜΒΙΑ 0-0

Το αήττητο, εντός έδρας, κόντρα στην Κολομβία, διατήρησε μεν η Ουρουγουάη, αλλά με το 0-0 στο Μοντεβιδέο υποχώρησε στη τρίτη θέση. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι απείλησαν, με τον γκολκίπερ Οσπίνα να παρεμβαίνει έγκαιρα, σε προσπάθεια του Γοδίν, πριν η μπάλα φτάσει στον Λουίς Σουάρες που ήταν σε θέση βολής. Η άμυνα της Κολομβίας συνέχιζε να δέχεται πίεση, αλλά οι Ουρουγουανοί αδυνατούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, η Ουρουγουάη αύξησε την πίεση, αλλά οι Κολομβιανοί ήταν εκείνοι που έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαπάτα να σουτάρει και τον Μουσλέρα να διώχνει στο 71'. Ο γκολκίπερ της Ουρουγουάης αντέδρασε αποτελεσματικά και λίγο αργότερα, σε κεφαλιά του Λέρμα. Στο τέλος, οι Κολομβιανοί πήραν την πέμπτη ισοπαλία, σε επτά εκτός έδρας ματς των προκριματικών.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Νάντες, Βίνια, Χιμένες (60' Αραούχο), Γοδίν, Βεσίνο, Βαλβέρδε, Μπεντανκούρ (77' Περέιρο), Αρασκαέτα (45' Ντε Λα Κρουζ), Ροντρίγκες (46' Νούνιες), Λουίς Σουάρες (46' Καβάνι)

ΚΟΛΟΜΒΙΑ: Οσπίνα, Μεδίνα, Μοχίκα, Μίνα, Κουέστα, Μπάριος, Κουαδράδο (80' Κιντέρο), Ουρίμπε (58' Λέρμα), Λουίς Ντίας, Φαλκάο (58' Ζαπάτα), Μπορέ (58' Ρότζερ Μαρτίνες)

ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ 2-0

Στο Clásico del Pacífico, ένα από τα πιο δυνατά ντέρμπι στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο, το Περού νίκησε 2-0 τη Χιλή, που κινδυνεύει να μείνει, για δεύτερη συνεχόμενη φορά, εκτός τελικής φάσης Μουντιάλ.

Οι δυο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη και, στα πρώτα λεπτά, υπήρξαν ευκαιρίες μπροστά και από τις δυο εστίες. Πιο σημαντικές αυτές του Περουβιανού Γκερέρο, το σουτ του οποίου εξουδετέρωσε ο 38χρονος Κλαούντιο Μπράβο, με τον Αλέξις Σάντσες, λίγο αργότερα, να βλέπει την μπάλα να απομακρύνεται λίγο πριν περάσει τη γραμμή. Δέκα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, το Περού άνοιξε το σκορ με τον Κριστιάν Κουέβα. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι Χιλιανοί απείλησαν με σουτ του Βάργκας, με τον Φαρφάν να περνάει στο ματς, για το Περού, και να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Μπράβο. Στο 64' ο Πένια έπιασε το δυνατό σουτ, ο τερματοφύλακας της Χιλής απέκρουσε, αλλά, στην επαναφορά, ο άσος της Μάλμε την έστειλε στα δίχτυα τη μπάλα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Πλέον, η Χιλή είναι επτά βαθμούς μακριά από την πέμπτη θέση, που οδηγεί στα playoffs, με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν.

ΠΕΡΟΥ: Γκαλέσε, Αντβίνκουλα, Τραούκο, Ράμος, Καλένς, Γιοτούν, Κουέβα (80' Γκαμπριέλ Κόστα), Ακίνο, Πένια (80' Καρταχένα), Φλόρες (69' Λόπες), Γκερέρο (62'Φαρφάν)

ΧΙΛΗ: Μπράβο, Ίσλα, Βέγκας, Μαριπάν, Μεδέλ, Αράνγκις (65' Βαλδές), Νούνιες (46' Μόρα), Πούλγκαρ, Μενέσες (65' Μοντεσίνος), Σάντσες, Μπρέρετον (78' Λουίς Χιμένες)