Conference: Στους ομίλους Ανόρθωση, Ρόμα, Τότεναμ και ομάδα από το... Γιβραλτάρ! (VIDEO)

Η Ανόρθωση κέρδισε με 3-1 την Μπερ Σεβά (0-0 το πρώτο ματς) και θα παίξει στους ομίλους του EuropaConferenceLeague. ΕΔΩ όλα τα αποψινά ματς και τα γκολ της διοργάνωσης

EUROPA CONFERENCE LEAGUE-PLAY OFF

Ανόρθωση-Χάποελ Μπερ Σεβά: 3-1 (0-0)

(Αρτυματάς 12’, Χριστοδουλόπουλος 62’ πεν.-Σέχτερ 43’)

H Ανόρθωση επικράτησε με 3-1 της Χάποελ Μπερ Σεβά στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για τα πλέι οφ του Conference League κι εξασφάλισε θέση σε ευρωπαϊκό όμιλο για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια!

Ήταν η ομάδα που το 2008 έκανε την αρχή για τις κυπριακές ομάδες, γράφοντας ιστορία καθώς έγινε η πρώτη που μπαίνει σε ευρωπαϊκό όμιλο και μάλιστα του Champions League. Το 2021 γράφει ξανά ιστορία, όντας πλέον η πρώτη ομάδα μας που εξασφαλίζει θέση στο νεοσύστατο Conference League. Με κοινό παρονομαστή τον Τιμούρ Κετσπάγια.

Ο Γεωργιανός κόουτς έκανε… ξανά Ευρωπαία την Ανόρθωση κι έβαλε επιτέλους τέλος στην ευρωπαϊκή «ξηρασία» της, καθώς το «Anorthosis Famagusta» θα βρίσκεται σε ένα από τα χαρτάκια που στις 14:30 αύριο Παρασκευή (27/8) θα κληρωθούν για τους ομίλους του Conference League.

Ο επαναληπτικός, στον οποίον η Ανόρθωση ξεκίνησε με τις μίνιμουμ αλλαγές (ο Καλτσάς στη θέση του θετικού στον κοροναϊό Ντέλετιτς), άρχισε ιδανικά για την ομάδα μας, που στο 12′ πήρε προβάδισμα με γκολ του αρχηγού. Ο Κ. Αρτυματάς σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Αρούς. Στο 43′ ήρθε η ψυχρολουσία με τον Σέχτερ να ισοφαρίζει σε 1-1, όμως δύο λεπτά αργότερα η «Κυρία» πήρε πίσω το… μομέντουμ, κερδίζοντας αριθμητικό πλεονέκτημα, χάρη στην αποβολή του Ακολάτσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η ομάδα του Κετσπάγια πήρε ξανά το προβάδισμα στο 62ο λεπτό, όταν μετά από χέρι του Αμπαΐντ σε σουτ του Κορέια, ο Λιθουανός διαιτητής υπέδειξε σωστά την άσπρη βούλα, με τον Χριστοδουλόπουλο που ανέλαβε την εκτέλεση να ευστοχεί και να κάνει το 2-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Επτά λεπτά αργότερα το «Παπαδόπουλος» πήρε ξανά… φωτιά, όταν ο Έλληνας, έπειτα από σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, πλάσαρε από κοντά για το 3-1, σφραγίζοντας την επιστροφή της Ανόρθωσης σε ευρωπαϊκό όμιλο!

Ρόμα-Τραμπζονσπόρ: 3-0 (2-1)

(Κριστάντε 20’, Τζανιόλο 65’, Ελ Σααραουί 84’)

Πρόκριση με δύο νίκες για τη Ρόμα, που κέρδισε την Τραμπζονσπόρ με 3-0 και πέρασε με συνολικό σκορ, 5-1.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ με σουτ του Κριστάντε στο 20ο λεπτό και ο Τζανιόλο έγραψε το 2-0 στο 65’. Στο 84ο λεπτό ο Ελ Σααραουί έκανε το τελικό 3-0.

Ρόζενμποργκ-Ρεν: 1-3 (0-2)

(Βέκια 68’ πεν.-Ντελ Καστίγιο 5’, Οζέρντ 41’, Αμπλίν 81’)

Άνετη πρόκριση για τη ρεν, που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Ρόζενμποργκ κι ενώ είχε νικήσει με 2-0 και στη Γαλλία.

Η Ρεν άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Ντελ Καστίγιο και ο Οζέρντ έκανε το 0-2 στο 41’. Η Ρόζενμποργκ μείωσε στο 68ο λεπτό με το πέναλτι του Βέκια

Έλφσμποργκ-Φέγενορντ: 3-1 (0-5)

(Λάρσον 42’, Μπέρναρντσον 49’, Εντιονέ 77’-Τοούρνστρα 61’)

Το πάλεψε η Έλφσμποργκ, κέρδισε με 3-1 τη Φέγενορντ αλλά οι Ολλανδοί προκρίθηκαν καθώς είχαν νικήσει με 5-0 στο πρώτο ματς.

Η Έλφσμποργκ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό με τον Λάρσον και ο Μπέρναρντσον έκανε το 2-0 στο 49’ ενώ στο 61’ η Φέγενορντ μείωσε σε 2-1 με τον Τοούρνστρα. Στο 77ο λεπτό ο Εντιονέ έκανε το 3-1.

Φίτεσε-Άντερλεχτ: 2-1 (3-3)

(Βίτεκ 4’, 49’-Ρεφαέλοβ 81’)

Η Φίτεσε κέρδισε την Άντερλεχτ με 2-1 και την πέταξε εκτός Ευρώπης (2-2 το πρώτο ματς).

Η Φίτεσε άνοιξε το σκορ στο 4ο μόλις λεπτό με τον Βίτεκ και ο ίδιος έκανε το 2-0 στο 49’. Η Άντερλεχτ μείωσε σε 2-1 στο 81ο λεπτό με τον Ρεφαέλοβ.

Λίνκολν Ρεν Ιμπς-Ρίγα: 3-1 παρ. (1-1)

(Γουόκερ 32’ πεν., Τσιπολίνα 105+1’, Ρονάν 120+2'-Γουέσλεϊ 20’)

Ιστορικές  στιγμές για το ποδόσφαιρο του Γιβραλτάρ, καθώς η Λίνκολν Ρεντ Ιμπς κέρδισε με 3-1 τη Ρίγα στην παράταση (1-1 και τα δυο ματς) και θα βρεθεί στους ομίλους του Conference. Η Ρίγα άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό ε τον Γουέσλεϊ, αλλά ο Γουόκερ ισοφάρισε στο 32’ με πέναλτι. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 105+1 ο Τσιπολίνα έκανε το 2-1 και στο 120+2' ο Ρονάν διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Μακάμπι Χάιφα-Νέφτσι Μπακού: 4-0 (3-3)

(Μανετσέμ 19’, Ατζιλί 45+2’, Χαζίζα 52’ πεν., Αμπού Φανί 69’)

Πλάκα έκανε η Μακάμπι Χάιφα στη Νέφτσι, καθώς την κέρδισε με 4-0 και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ, 7-3.

Ο Μενατσέμ άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό και ο Ατζιλί έκανε το 2-0 στο 45+2’. Ο Χαζιζά  έγραψε το 3-0 στο 52ο λεπτό με πέναλτι και ο Αμπού Φανί διαμόρφωσε το 4-0 στο 69’.

Κοπεγχάγη-Σίβασπορ: 5-0 (2-1)

(Στάγκε 24’, Νταραμί 39’, Λεραγκέρ 57’, Μπίελ 62’, Χέιλουντ 76’)

Η Κοπεγχάγη διέλυσε τη Σίβασπορ με 5-0 και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ, 7-1.

Η Κοπεγχάγη άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό με τον Στάγκε και ο Νταραμί έκανε το 2-0 στο 39’, ενώ στο 57’ ο Λεραγκέρ διαμόρφωσε το 3-0. Στο 62’ ο Μπίελ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 και ο Χέιλουντ έκανες το 5-0 στο 76’.

Μακάμπι Τελ Αβί-Σαχτιόρ Σόλιγκορσκ: 2-0 (2-1)

(Ναχμίας 18’, Γκλέιζερ 40’)

Εύκολα στους ομίλους η Μακάμπι που κέρδισε με 2-0 τη Σαχτιόρ και πέρασε με συνολικό σκορ, 4-1.

Ο Ναχμίας άνοιξε το σκορ για τη Μακάμπι στο 18ο λεπτό και ο Γκλέιζερ έκανε το 2-0 στο 40’

ΤΣΣΚΑ Σόφιας-Βικτόρια Πλζεν: 3-0 παρ. (0-2)

(Κάρεϊ 6’, Γιόμοφ 63’, Ματέι 119’)

Παλικαρίσια πρόκριση για την ΤΣΣΚΑ Σόφιας που κέρδισε με 3-0 στην παράταση την Πλζεν.

Η ΤΣΣΚΑ άνοιξε το σκορ στο 6ο μόλις λεπτό με τον Κάρεϊ και  στο 63’ ο Γιόμοφ έκανε το 2-0. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 111’ η ΤΣΣΚΑ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Καϊσέδο κι όμως στο 119’ ο Ματέι έγραψε το 3-0 και χάρισε την πρόκριση στους Βούλγαρους.

Χάμαρμπι-Βασιλεία: 3-1 παρ. [3-4 πεν.] (1-3)

(Φιόλουσον 48’, 54’, Αμού 101’-Αρτούρ 109’ πεν.)

Δραματική πρόκριση στα πέναλτι για τη Βασιλεία που κέρδισε με 4-3 στην έδρα της Χάμαρμπι.

Η Χάμαρμπι προηγήθηκε στο 48ο λεπτό με τον Φιόλουσον και ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 54’. Το ματς πήγε στην παράταση όπου στο 101’ ο Αμού έγραψε το 3-0 αλλά στο 109’ ο Αρτούρ με πέναλτι έγραψε το 3-1. Στα πέναλτι η Βασιλεία κέρδισε με 4-3 και πέρασε στους ομίλους.

Γάνδη-Ρακόβ: 3-0  (0-1)

(Τισουνταλί 45+1’, Οφόε 70’, Ντε Σαρτ 72’)

Σούπερ ανατροπή για τη Γάνδη, που είχε χάσει με 1-0 στην έδρα της Ρακόβ αλλά κέρδισε με 3-0 στο Βέλγιο.

Ο Τισουνταλί άνοιξε το σκορ στο 45+1’ και ο Οφόε έκανε το 2-0 στο 70’, ενώ ο Ντε Σαρτ διαμόρφωσε το 3-0 στο 72’.

Σεντ Τζόνστον-Λίντσερ: 0-2 (1-1)

(Μπάλιτς 72’, Ραγκούζ 85’ πεν.)

Στους ομίλους η Λίντσερ που πέρασε με 2- από την έδρα της Σεντ Τζόνστον, με το πρώτο ματς να έχει λήξει ισόπαλο, 1-1.

Ο Μπάλιτς άνοιξε το σκορ στο 72ο λεπτό ενώ οι Σκοτσέζοι έχασαν τους Γόδερσπουν και Ρούνεϊ με κόκκινες στο 76’ και στο 84’. Έτσι στο 85’ ο Ραγκούζ με πέναλτι έκανε το 0-2.

Ουνιόν Βερολίνου-Κουόπιο: 0-0 (4-0)

Η Ουνιόν είχε καθαρίσει την πρόκριση από το πρώτο ματς κόντρα στην Κουόπιο καθώς την είχε κερδίσει με 4-0 κι έτσι το αποψινό 0-0 την έστειλε απ’ ευθείας στους ομίλους.

Αμπερντίν-Καραμπάχ: 1-3 (0-1)

(Φέργκιουσον 90+2' πεν.-Μπαϊράμοβ 8’, Κάντι 18’, Ζουμπέρ 72’)

Άνετα στους ομίλους η Καραμπάχ, που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Αμπερντίν κι ενώ είχε κερδίσει με 1-0 και στην έδρα της.

Η Καραμπάχ άνοιξε το σκορ στο 8ο μόλις λεπτό με τον Μπαϊράμοβ και στο 18’ ο Κάντι έκανε το 0-2. Στο 72’ ο Ζουμπέρ διαμόρφωσε το 0-3. Η Αμπερντίν μείωσε στις καθυστερήσεις με το πέναλτι του Φέργκιουσον.

Τότεναμ-Πάσος Φερέιρα: 3-0 (0-1)

(Κέιν 9’, 34’, Λο Σέλσο 70’)

Άνετη πρόκριση για την Τότεναμ που κέρδισε με 3-0 την Πάσος Φερέιρα κι ανέτρεψε το1-0 του πρώτου αγώνα.

Στο 9ο μόλις λεπτό ο Χάρι Κέιν με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την Τότεναμ και μάλιστα στο 34’ ο Άγγλος φορ με σουτ από τα 5 μέτρα, έγραψε και το 2-0. O Λο Σέλσο στο 70' με εκτέλεση φάουλ έκανε το 3-0.

Σάμροκ Ρόβερς-Φλόρα Ταλίν: (2-4)

(Σάπινεν 57’)

Ιστορική πρόκριση για τη Φλόρα Ταλίν, που κέρδισε με 1-0 στην έδρατης Σάμροκ και είχε νικήσει με 4-0 και στο πρώτο ματς.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Σάπινεν στο 57’.

Παρτιζάν-Σάντα Κλάρα: 2-0 (1-2)

(Γκόμες 25’ πεν., Σανιτσάνιν 27’)

Σούπερ ανατροπή για την Παρτιζάν, που είχε χάσει με 2-1 στην έδρα της Σάντα Κλάρα αλλά κέρδισε με 2-0 στο Βελιγράδι.

Η Παρτιζάν άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό με το πέναλτι του Γκόμες και στο 27’ ο Σανιτσάνιν έγραψε το 2-0.