Όρθια στο Ισραήλ η Ανόρθωση, διπλό για Ρόμα, σοκ για Τότεναμ (VIDEO)

Όρθια στο Ισραήλ η Ανόρθωση που πήρε λευκή ισοπαλία στην έδρα της Χάποελ Μπερ Σεβά. ΕΔΩ όλα τα αποψινά παιχνίδια του Conference League

EUROPA CONFERENCE LEAGUE-PLAY OFFS

Χάποελ Μπερ Σεβά-Ανόρθωση: 0-0

Σε ένα ματς όπου η Ανόρθωση παρόλο που είχε τις ευκαιρίες της για ένα εκτός έδρας γκολ, δεν το λες και αποτυχία το τελικό 0-0 με την Μπερ Σεβά.

Η ομάδα της Αμμοχώστου παρουσιάστηκε πολύ καλύτερη σε σχέση με τον εκτός έδρας αγώνα που έδωσε με την Ραπίντ και την άλλη εβδομάδα θέλει τη νίκη στη Λάρνακα για να πάρει θέση στους ομίλους του Conference League.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα η Μπερ Σεβά προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της με την Ανόρθωση να δίνει βαρύτητα στην ανασταλτική της λειτουργία.

Η ομάδα του Ισραήλ είχε κάποιες καλές ευκαιρίες, με τον Λόρια να έχει επιτυχημένες επεμβάσεις και να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.

Όσο περνούσε η ώρα η Ανόρθωση κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, με τον Ντέλετιτς να είναι η κύρια πηγή κινδύνου από πλευράς η Ανόρθωσης.

Μάλιστα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Σέρβος είχε τεράστια ευκαιρία όταν από πολύ κοντά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να μπουν πιο απαιτητικά άλλα άφηναν κενούς χώρους στην άμυνά τους που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι παίχτες της Ανόρθωσης.

Η πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 60’ με μακρινό φάουλ του Λάζαρου που απομάκρυνε ο Αρούς.

Στο 70’ λίγο έλειψε η Ανόρθωση να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ, όταν μετά από γύρισμα από τα δεξιά, αμυντικός της Μπερ Σεβά έβαλε το πόδι του με τη μπάλα να παίρνει παράξενη τροχιά και να φεύγει μόλις δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

Οσό κοντεύαμε προς το τέλος, οι Ισραηλινοί κέρδιζαν μέτρα και είχαμ κάποιες ευκαιρίες, με τα περισσότερα σουτ όμως που επιχείρησαν να φεύγουν πάνω από τα δοκάρια.

Ο Τιμούρ Κετσπάγια με κάποιες αλλαγές του προσπάθησε να κλείσει τους χώρους, αλλά η ομάδα της Αμμοχώστου δυσκολευόταν να βγει σωστά μπροστά.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την Ανόρθωση την άλλη εβδομάδα στο Αντώνης Παπαδόπουλος να θέλει την πρόκριση για τους ομίλους του Conference League.

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αραγιούρι, Ρισβάνης, Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (57΄ Αντωνιάδης), Πόποβιτς (75΄ Ελουντού), Ντέλετιτς (67΄ Χριστοφή), Χριστοδουλόπουλος (75΄ Χρυσοστόμου), Λάφερτι (57΄ Ρουσιάς)

Τραμπζονσπόρ-Ρόμα: 1-2

(Κορνέλιους 64’-Πελεγκρίνι 55’, Σομουντόροβ 81’)

Διπλό στην Τραπεζούντα για τη Ρόμα, η οποία κέρδισε με 2-1 την Τραμπζονσπόρ. Βασικός ο Τάσος Μπακασέτας για την τουρκική ομάδα.

Η Ρόμα άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό με κοντινή προβολή του Πελεγκρίνι αλλά στο 64’ ο Κορνέλιους έκανε το 1-1 με κεφαλιά. Με τον ίδιο τρόπο έγραψε και το 1-2 ο Σομουντόροβ στο 81ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Κουόπιο-Ουνιόν Βερολίνου: 0-4

(Αβονίγι 7’, 31’, Κρούζε 29’, Φογκλζάμερ 90+2’)

Με το ενάμισι πόδι στους ομίλου η Ουνιόν Βερολίνου, που κέρδισε με 4-0 στην έδρα της Κουόπιο

Η Ουνιόν άνοιξε το σκορ με τον Αβονίγι στο 7ο μόλις λεπτό ενώ στο 29’ ο Κρούζε έκανε το 0-2 και στο 31’ ο Αβονίγι έγραψε το 0-3. Στο 90+2’ ο Φογκλζάμερ διαμόρφωσε το τελικό 0-4.

Σαχτιόρ Καραγκαντί-Μακάμπι Τελ Αβίβ: 1-2

(Ουμάεβ 73’-Ρίκαν 75’, Σαμίρ 77’)

Όλα κρίθηκαν μέσα σε 4 λεπτά στην «Αστάνα Αρίνα» με τη Μακάμπι να κερδίζει με 2-1 στην έδρα της Σαχτιόρ και μάλιστα με ανατροπή.

Η Σαχτιόρ προηγήθηκε στο 73’ με τον Ουμάεβ αλλά στο 75’ ο Ρίκαν ισοφάρισε σε  1-1 και δύο λεπτά μετά, ο Σαμίρ διαμόρφωσε το 1-2 κι έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στη Μακάμπι.

Φλόρα Ταλίν-Σάμροκ Ρόβερς: 4-2

(Ζενιόβ 13’, Μίλερ 27’, 87’, Σάπινεν 76’-Ο’Μπράιεν 44’, Σκέιλς 86’)

Προβάδισμα πρόκρισης για τη Φλόρα Ταλίν που κέρδισε με 4-2 τη Σάμροκ στην Εσθονία.

Η Φλόρα άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Ζενιόβ και στο 27’ ο Μίλερ διπλασίασε τα γκολ των Εσθονών. Η Σάμροκ μείωσε στο 44ο λεπτό με τον Ο’Μπράιεν αλλά ο Σάπινεν έκανε το 3-1 στο 76’. Στο 86’ ο Σκέιλς μείωσε σε 3-2 αλλά με τη σέντρα ο Μίλερ διαμόρφωσε το τελικό 4-2.

Καραμπάχ-Αμπερντίν: 1-0

(Ρομέρο 30’)

Δύσκολη νίκη με 1-0 πέτυχε η Καραμπάχ κόντρα στην Αμπερντίν.

Η Καραμπάχ άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Ρομέρο κι αυτό το γκολ έκρινε και το ματς.

Ρακόβ-Γάνδη: 1-0

(Κουν 64’)

Όλα ανοιχτά ανάμεσα σε Ράκοβ και Γάνδη, με την πρω΄τη να επικρατεί με 1-0. Το χρυσό γκολ ο Κουν στο 64ο λεπτό.

Ρίγα-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς: 1-1

(Βακούλκο 61’-Καραλέρο 72’)

Όρθια στη Λετονία η Λίνκολν που πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Ρίγα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Βακο΄λκο στο 61’ αλά στο 72’ ο Καραλέρο έκανε το 1-1.

Ζαλγκίρις-Μποντο Γκλιμτ: 2-2

(Κις 7’, Ντιό 90+2’- Σέλτνες 49’, 54’)

Το έσωσε στο τέλος η Ζαλγκίρις που ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Μπόντο Γκλιμτ.

Η Ζαλγκίρις άνοιξε το σκορ στο 7ο μόλις λεπτό με τον Κις αλλά ο Σέλτνες με δύο γκολ στο 49’ και στο 54’, έφερε τούμπα το ματς υπέρ της Μπόντο Γκιμτ. Στο 90+2’ ο Ντιό έκανε το 2-2.

Λίντσερ-Σεντ Τζόνστον: 1-1

(Καραμοκό 60’ πεν.-Κέιν 17’)

Στο 1-1 κόλλησαν Λίντσερ και Σεντ Τζόνστον κι άφησαν ανοιχτούς ογαρισεμούς για τον επαναληπτικό.

Η Σεντ Τζόνστον προηγήθηκε με τον Κέιν στο 17ο λεπτό αλλά ο Καραμοκό έκανε το 1-1 με πέναλτι στο 60’.

Βικτόρια Πλζεν-ΤΣΣΚΑ Σόφιας: 2-0

(Χάβελ 10’, Μοσκέρα 72’)

Νίκη με καθαρό σκορ για την Πλζεν που επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Σόφιας με 2-0. Ο Χάβελ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό και ο Μοσκέρα έκανε το 2-0 στο 72’.

Νέφτσι Μπακού-Μακάμπι Χάιφα: 3-3

(Λαβάλ 51’, 66’, Μαχμούντοβ 73’-Ατζιλί 9’, Τσέρι 78’, 90+6’)

Φοβερό ματς ανέμεσα σε Νέφτσι Μπακού και Μακάμπι Χάιφα που έμειναν στο 3-3.

Η Μακάμπι άνοιξε το σκορ με τον Ατζιλί στο 9ο μόλις λεπτό αλλά στο 51’ ο Λαβάλ έκανε το 1-1. Ο Λαβάλ έδωσε και το προβάδισμα στη Νέφτσι με 2-1 και στο 73’ ο Μαχμούντοβ έκανε το 3-1. Στο 78ο λεπτό η Νέφτσι έχασε τον Ζουλφουγκαρλί και στην ίδια φάση ο Τσέρι μείωσε σε 3-2. Και τελικά στο 90+6’ ο Τσέρι έκανε το τελικό 3-3.

Φόλα Ες-Καϊράτ: 1-4

(Μούσταφιτς 19’-Σουσενάτσεβ 28’, Βάγκνερ Λοβ 37’, 69’ πεν., Άλβες 44’)

Πάρτι της Καϊράτ μέσα στο Λουξεμβούργο όπου κέρδισε τη Φόλα Ες με 4-1.

Η Φόλα Ες άνοιξε το σκορ με τον Μούσταφιτς στο 19’ αλλά ο Σουσεμάτσεβ ισοφάρισε στο 28’ και ο Βάγκνερ Λοβ έκανε το 1-2 στο 37’. Μάλιστα στο 44’ ο Ρικάρντο Άλβες έγραψε το 1-3 και ο Βάγκνερ Λοβ με πέναλτι στο 69’ έγραψε το 1-4.

Βασιλεία-Χάμαρμπι: 3-1

(Καμπράλ 30’, 86', 90' πεν.-Καλιλί 71’)

Νίκη στο τέλος για τη Βασιλεία, που επικράτησε με 3-1 της Χάμαρμπι.

Η Βασιλεία άνοιξε το σκορ στο 30ο λεπτό με τον Καμπράλ αλλά ο Καλιλί έκανε το 1-1 στο 71’. Όμως στο 86' ο Καμπράλ έκανε το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς και στο 90' ο ίδιος με πέναλτι διαμόρφωσε το 3-1.

Άντερλεχτ-Φίτεσε: 3-3

(Ραμάν 10’, 34’, Φερσκάρεν 90'-Ντάσα 31’, Φρεντέρικσεν 46’, Τανάνε 72’)

Τρομερή ματσάρα στο Βέλγιο, με τις Άντερλεχτ και Φίτεσε να μένουν στο 3-3.

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με τον Ραμάν και ο Ντάσα ισοφάρισε σε 1-1 στο 31’. Ωστόσο στο 34’ ο Ραμάν με ακόμη ένα γκολ έγραψες το 2-1 και ο Φρεντέρικσεν ισοφάρισε σε 2-2 στο 46’. Μάλιστα στο 72΄ο Τανάνε έκανε το 2-3 αλλά στο 90' ο Φερσκάρεν ισοφάρισε σε 3-3. Στο 90+5' η Άντερλεχτ έχασε πέναλτι με τον Ρεφαέλοβ.

Φέγενορντ-Έλφσμποργκ: 5-0

(Σινιστέρα 25’, 37’, 48’, Τζαχανμπάκς 30’, Λίνσεν 61’)

Στους ομίλους από απόψε η Φέγενορντ που διέλυσε με 5-0 την Έλφσμποργκ.

Οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Σινιστέρα ενώ στο 30’ ο Τζαχανμπάκς έκανε το 2-0. Στο 37’ ο Σνιστέρα με το 2ο προσωπικό του γκολ στο ματς, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο ίδιος έκανε το 4-0 στο 48’, πετυχαίνοντας χατ τρικ. Ο Λίνσεν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 58’ και τρία λεπτά μετά αποβλήθηκε ο Χολτς της Έλφσμποργκ. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο 83’ με την αποβολή του Μπάιλοβ.

Γιάμπλονετς-Ζίλινα: 5-1

(Κρατοτσβίλ 10’, 22’, 45+1’, Ντολεζάλ 41’, Μάρτινετς 90’-Τζιμπρίλ 75’)

Πλάκα έκανε η Γιάμπλονετς κόντρα στη Ζίλινα, την οποία διέλυσε με 5-1.

Η Γιάμλπονετς άνοιξε τον σκορ στο 10’ με τον Κρατοτσβίλ και ο ίδιος έκανε και το 2-0 στο 22’. Στο 41ο λεπτό ο Ντολεζάλ έκανε το 3-0 και στο 45+1’ ο Κρατοτσβίλ πέτυχε χατ τρικ και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το μόνο που κατάφερε η Ζίλινα ήταν να μειώσει στο 75ο λεπτό με τον Τζιμπρίλ. αλλά στο 90’ ο Μάρτινετς διαμόρφωσε το 5-1.

Σίβασπορ-Κοπεγχάγη: 1-2

(Τζέιμς 59’-Ντάικς 55’, Στάγκε 60’)

Απόδραση από την Τουρκία για την Κοπεγχάγη που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Σίβασπορ.

Η Κοπεγχάγη άνοιξε το σκορ με τον Ντάικς στο 55’ αλλά τέσσερα επτά αργότερα ο Τζέιμς έκανε το 1-1. Στο 60’ ο Στάγκε έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Δανούς

Ρεν-Ρόζενμποργκ: 2-0

(Οζέρ 15’, Ζιρασί 84’)

Έστω και δύσκολα, η Ρεν κέρδισε τη Ρόζενμποργκ με 2-0 και πήρε προβάδισμα πρόκρισης. Το σκορ άνοιξε ο Οζέρ στο 15ο λεπτό ενώ στο 85’ ο Ζιρασί διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Πάσος Φερέιρα-Τότεναμ: 1-0

(Λούκας Σίλβα 45’)

Σοκ στην Πορτογαλία για την Τότεναμ που γνώρισε την ήττα με 1-0 στην έδρα της Πάσος Φερέιρα. Ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο προχώρησε σε εκτεταμένο rotation με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να σταθεί καλά κόντρα στην Πάσος που εξέπληξε ευχάριστα.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε  ο Λούκας Σίλβα στο 45ο λεπτό σε ιδανική αντεπίθεση.