«Καθάρισε» το ματς και γράφει ιστορία ο... τριπλός Γουέστμπρουκ (VIDEO)

Ο γκαρντ των Γουίζαρντς ισοφάρισε, σε τριπλ-νταμπλ, τον Όσκαρ Ρόμπερτσον και υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του, στην παράταση- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Στην Ιντιανάπολις, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς νίκησαν 133-132 τους Πέισερς, με υπογραφή Ράσελ Γουέστμπρουκ. Με καθοριστική άμυνα στον ΛεΒέρτ, στο φινάλε της παράτασης, αλλά και με κρίσιμες βολές, ο 30χρονος γκαρντ βοήθησε, ώστε να συνδυαστεί με νίκη η σπουδαία επίδοσή του. Συγκεκριμένα, ο Γουέστμπρουκ έφτασε τα 181 τριπλ-νταμπλ, στην καριέρα του στο NBA, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Όσκαρ Ρόμπερτσον.
Στο πρώτο ημίχρονο, το προβάδισμα άλλαζε, συχνά, χέρια, αλλά καμία ομάδα δεν πήρε διψήφια διαφορά, με τους Γουίζαρντς να προηγούνται 62-63, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι Πέισερς ήταν μπροστά στο σκορ, προηγήθηκαν και με +12, 112-100 στα 8:50 πριν το τέλος. Οι Γουίζαρντς πέρασαν μπροστά, 119-120, με 1:28 για το τέλος, και στα 21.4 δευτερόλεπτα ο Γουέστμπρουκ έκανε το 122-124. Με δίποντο του ΛεΒέρτ, στα 13.4 δευτερόλεπτα, το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Γουέστμπρουκ έβαλε δυο κρίσιμες βολές, διαμορφώνοντας το τελικό 132-133, και, στη συνέχεια, μπλόκαρε το σουτ του ΛεΒέρτ, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη.
Σε 44 λεπτά συμμετοχής, ο Γουέστμπρουκ είχε 33 πόντους (11/26 σουτ, 3/7 τρίποντα, 8/9 βολές), 19 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των Γουίζαρντς ήταν ο Μπράντλι Μπιλ, που έβαλε 50 πόντους (19/31 σουτ, 3/7 τρίποντα, 9/11 βολές).
Τριπλ-νταμπλ, εκτός από τον Γουέστμπρουκ, έκανε και ο Ντομάντας Σαμπόνις, για λογαριασμό των Πέισερς. Ο Λιθουανός φόργουορντ είχε 30 πόντους (12/21 σουτ, 0/3 τρίποντα, 6/7 βολές), 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Κάρις ΛεΒέρτ με 35 πόντους (12/30 σουτ, 3/9 τρίποντα, 8/11 βολές), μάζεψε και 14 ριμπάουντ.

Για πέμπτη φορά, στα 15 τελευταία παιχνίδια, ο Στεφ Κάρι είχε 10+ εύστοχα τρίποντα και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν, εύκολα, της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 136-97.
Αξίζει να σημειωθεί πως, στην πρώτη περίοδο, ο Κάρι πέτυχε ένα πόντο λιγότερο, από όσους όλοι οι παίκτες της Θάντερ μαζί, με τους Γουόριορς να προηγούνται 37-25 στο 12' και τον 33χρονο γκαρντ να έχει 24 πόντους. Το 73-48 του ημιχρόνου μετέτρεψε την επανάληψη σε τυπική διαδικασία, από τη στιγμή, μάλιστα, που οι Γουόριορς ξεκίνησαν, στο τρίτο 12λεπτο, με επιμέρους 19-6, για το 92-54. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, 132-84, με τους Γουόριορς να νικάνε για δεύτερη φορά, μέσα σε τρεις μέρες τη Θάντερ και να συνεχίζουν τη μάχη για την 8η θέση της Δύσης.
Σε 29 λεπτά συμμετοχής, ο Κάρι είχε 49 πόντους (14/26 σουτ, 11/21 τρίποντα, 10/10 βολές).
Από την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, ξεχώρισε ο Σβι Μιχάιλιουκ, που ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 17 πόντους (7/16 σουτ, 2/7 τρίποντα, 1/2 βολές).

Με την όγδοη συνεχόμενη νίκη τους, 118-104 τους Ντιτρόιτ Πίστονς, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς έκαναν ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση της κορυφής, στην Ανατολή.
Από τα πρώτα λεπτά, οι Σίξερς πήραν διψήφια διαφορά, 15-5, προηγήθηκαν 37-17 στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου και στο ημίχρονο είχαν προβάδισμα 13 πόντων, 56-43, με τους Πίστονς να μην προηγούνται σε κανένα σημείο του αγώνα. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να ελέγχουν το παιχνίδι, με τον Τζόελ Εμπίντ να ακούει το κοινό να του φωνάζει "MVP, MVP", και τον Ντουάιτ Χάουαρντ να γίνεται ο 11ος κορυφαίος ριμπάουντερ στην ιστορία του NBA. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, 118-94, πριν οι Πίστονς κάνουν σερί 10-0, για το τελικό 118-104.
Ο Εμπίντ σταμάτησε στους 29 πόντους (11/13 σουτ, 1/1 τρίποντο, 6/6 βολές), με τον Ταϊρίς Μάξεϊ να προσθέτει 22 πόντους (7/11 σουτ, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές). Νταμπλ-νταμπλ για τον Χάουαρντ με 19 πόντους (6/9 σουτ, 1/2 τρίποντα, 6/8 βολές) και 14 ριμπάουντ, ερχόμενος από τον πάγκο.
Από τους Πίστονς, ξεχώρισαν οι Τζέραμι Γκραντ (5/10 σουτ, 0/4 τρίποντα, 4/6 βολές) και Σαντίκ Μπέι (6/10 σουτ, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή) που πέτυχαν από 14 πόντους ο καθένας.

Κοντά σε μια θέση στο play-in τουρνουά βρίσκονται οι Μέμφις Γκρίζλις, μετά το, εκτός έδρας, 109-99 επί των Τορόντο Ράπτορς.
Οι Γκρίζλις μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν 9-19, με τους Ράπτορς να ισορροπούν, να περνάνε μπροστά, 35-30, στα 6:12 πριν το ημίχρονο, με την ομάδα του Μέμφις να έχει μικρό προβάδισμα, 46-47, στη λήξη του ημιχρόνου. Με 2:02 να απομένουν για το τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι Γκρίζλις πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά, στο παιχνίδι, κάνοντας το 67-79, με τρίποντο του Τζάκσον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με προβάδισμα εννέα πόντων, 72-81, με τους Ράπτορς να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής, 84-85, χάρη σε συνεχή τρίποντα του Φλιν. Αλλά, τρία τρίποντα του Μέλτον, σε διάστημα ενός λεπτού, για το 86-96, επανέφεραν την ηρεμία στο στρατόπεδο των Γκρίζλις, με τους Ράπτορς να μην απειλούν ξανά.
Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας έφτασε τα 47 νταμπλ-νταμπλ στη σεζόν, με τον Λιθουανό σέντερ να έχει 18 πόντους (9/15 σουτ, 0/1 τρίποντο) και 21 ριμπάουντ. Ο Τζάρεντ Τζάκσον ξεκίνησε στη βασική πεντάδα, για πρώτη φορά, μετά τον τραυματισμό στο γόνατο, και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις με 20 πόντους (7/17 σουτ, 3/10 τρίποντα, 3/3 βολές).
Έβδομη ήττα, στα οκτώ τελευταία παιχνίδια, για τους Τορόντο Ράπτορς, που σούταραν με 38% και είχαν για πρώτους σκόρερ, από 18 πόντους ο καθένας, τους Πασκάλ Σιάκαμ (8/21 σουτ, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές) και Γκάρι Τρεντ (5/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 6/8 βολές).

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, οι Μπρούκλιν Νετς επέστρεψαν στις επιτυχίες, επικρατώντας 125-119 των Νάγκετς, μέσα στο Ντένβερ.
Τα πράγματα δεν είχαν ξεκινήσει καθόλου καλά για τους Νετς, αφού οι Νάγκετς μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν μέχρι και με 21 πόντους, 66-45, πριν από το 71-56 του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, οι Νετς εμφανίστηκαν καλύτεροι, αρχικά μείωσαν σε 77-74, μπήκαν στη τέταρτη περίοδο με -7, 104-97, και 6:12 πριν το τέλος πέρασαν μπροστά, 110-111. Με πέντε βολές του Ντουράντ, στα τελευταία 21 δευτερόλεπτα, σε συνδυασμό με το άστοχο σουτ του Γιόκιτς, στο 119-120, αλλά και τη τεχνική ποινή στον πάγκο των Νάγκετς, στα 9.1 δευτερόλεπτα, οι Νετς "κλείδωσαν" τη νίκη και απέκτησαν προβάδισμα, έναντι των Μιλγουόκι Μπακς, για τη δεύτερη θέση της Ανατολής.
Νταμπλ-νταμπλ για τον Κέβιν Ντουράντ, που τελείωσε το παιχνίδι, έχοντας 33 πόντους (9/14 σουτ, 3/6 τρίποντα, 12/13 βολές) και 11 ριμπάουντ. Στους 31 πόντους σταμάτησε ο Καϊρί Ίρβινγκ (11/17 σουτ, 4/7 τρίποντα, 5/6 βολές). Ο Μπλέικ Γκρίφιν έβαλε 16 πόντους στο τρίτο 12λεπτο και τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους (8/10 σουτ, 4/6 τρίποντα).
Στο τελευταίο, εντός έδρας, παιχνίδι, για την κανονική περίοδο, οι Νάγκετς γνώρισαν την πρώτη ήττα, στο σπίτι τους, μετά από επτά παιχνίδια. Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ντένβερ ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς με 29 πόντους (10/21 σουτ, 0/5 τρίποντα, 9/9 βολές).

Μετά τις 10 ήττες, σε 13 παιχνίδια, τον προηγούμενο μήνα, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς δείχνουν να συνέρχονται και, τα ξημερώματα, έκαναν βήμα για την έκτη θέση της Δύσης, νικώντας 124-102 τους Σαν Αντόνιο Σπερς.
Τα τρίποντα των ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ επέτρεψαν στους Μπλέιζερς να πάρουν προβάδισμα δέκα πόντων, 57-47, στο ημίχρονο, με την ομάδα του Πόρτλαντ να ελέγχει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, 90-75 στο 36', και να φτάνει τη διαφορά μέχρι τους 24 πόντους, 114-88, 4:47 πριν το τέλος.
Ο Ντέμιαν Λίλαρντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πόρτλαντ καθώς πέτυχε 30 πόντους, από 4/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 10/10 βολές, με 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, από 6/12 δίποντα, 4/9 τρίποντα, με 5 ριμπάουντ.
Όσο για τους ηττημένους, ο ΝτεΡόζαν έβαλε 20 από 6/15 σουτ, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Τις 49 νίκες, τη φετινή σεζόν, έφτασαν οι Γιούτα Τζαζ, επικρατώντας 124-116 των Χιούστον Ρόκετς.
Οι Ρόκετς έμειναν κοντά στο σκορ, 66-60 μετά από τις δυο πρώτες περιόδους, μέχρι και τα μισά της τρίτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο, οι Τζαζ έκαναν σερί 10-0, για το 96-83 και ήλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το φινάλε.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Νιανγκ με 24 πόντους, από 3/4 δίποντα, 6/8 τρίποντα, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Κλάρκσον με 21 και τον Μπογκντάνοβιτς με 20 πόντους.
Όσο για τους ηττημένους, ο Κένιον Μάρτιν Τζούνιορ σημείωσε 27 πόντους, όπως και ο Καϊρί Τόμας.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA:

Ντένβερ Νάγκετς-Μπρούκλιν Νετς 119-125

Γιούτα Τζαζ-Χιούστον Ρόκετς 124-116

Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Σαν Αντόνιο Σπερς 124-102

Ιντιάνα Πέισερς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 132-133 παράταση (124-124 κανονική διάρκεια)

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Ντιτρόιτ Πίστονς 118-104

Τορόντο Ράπτορς-Μέμφις Γκρίζλις 99-109

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 136-97

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*