Έπεσαν στην 7η θέση οι Λέικερς (VIDEO)

Ορατό το ενδεχόμενο για τους πρωταθλητές να παίξουν play-in τουρνουά, αφού, κόντρα στους Μπλέιζερς, έχασαν και το ματς και την ισοβαθμία- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς αγωνίστηκαν, εντός έδρας, έχοντας την υποστήριξη 1.900 φίλων τους. Η ομάδα του Πόρτλαντ επικράτησε 106-101 των Λος Άντζελες Λέικερς, με την ομάδα του Πόρτλαντ να μετράει δυο νίκες σε τρία παιχνίδια, κόντρα στους πρωταθλητές, και να έχει το προβάδισμα για την έκτη θέση, τη τελευταία που οδηγεί στα playoffs, και γλιτώνει τη διαδικασία του play-in τουρνουά.
Οι Μπλέιζερς ξεκίνησαν καλύτερα, προηγήθηκαν 34-20, με τους Λέικερς να βγάζουν αντίδραση και να περνούν μπροστά, 53-55, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πήγαν στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα, 59-55. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Λέικερς πέρασαν μπροστά στο σκορ, 64-67, με τους Μπλέιζερς να προηγούνται 82-78 ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 2:47 για το τέλος, οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 10 πόντων, 100-90 με τρίποντο του ΜακΚόλουμ, με τον Ντέιβις να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους και να κατεβάζει τη διαφορά στους 5, 100-95 στα 1:34. Λίγο αργότερα, οι Λέικερς μείωσαν και σε 100-97, αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας όγδοη ήττα, στα δέκα τελευταία παιχνίδια.
Πρώτος σκόρερ των Μπλέιζερς ήταν ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 38 πόντους (12/18 σουτ, 5/9 τρίποντα, 9/9 βολές), με τον Σι Τζέι ΜακΚόλουμ να προσθέτει 21 πόντους (7/19 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές).
Για τρίτο σερί παιχνίδι, οι Λέικερς αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Λεμπρόν Τζέιμς, με τον Άντονι Ντέιβις να σημειώνει 36 πόντους (12/23 σουτ, 2/3 τρίποντα, 10/15 βολές) και να κατεβάζει 12 ριμπάουντ. Πλέον, η ομάδα του Λος Άντζελες είναι στην 7η θέση, που οδηγεί στο play-in τουρνουά και, στα παιχνίδια που απομένουν, χρειάζεται δυο παραπάνω νίκες από τους Μπλέιζερς ή τρεις παραπάνω νίκες από τους Μάβερικς, γιατί υστερεί και στις δυο ισοβαθμίες.

Ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση της κορυφής, στην Ανατολή, έκαναν οι Φιλαδέλφεια Σίξερς, μετά τη δραματική νίκη επί των Νιου Ορλινς Πέλικανς, 109-107.
Οι Σίξερς μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, 11-4, πήραν διψήφια διαφορά, 25-15, και το τέλος της πρώτης περιόδου τούς βρήκε στο +11, 32-21. Με το σκορ στο 48-39, οι Πέλικανς έκαναν σερί 7-0, για το 48-46, με τους Σίξερς να αφυπνίζονται και να φτάνουν τη διαφορά και στο +17, 70-53, πριν από το 70-54 του ημιχρόνου. Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε στο τρίτο 12λεπτο. Οι Πέλικανς εμφανίστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πετύχουν μόλις 18 πόντους, γεγονός που τους επέτρεψε να περάσουν μπροστά, 88-91 στο 36ο λεπτό. Μάλιστα, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 7 πόντους, 91-98 στα 8:49 πριν το τέλος, αλλά, μετά κατέρρευσαν. Οι Σίξερς ανέβασαν στροφές και στα τελευταία 100 δευτερόλεπτα ανέλαβε ο Εμπίντ να "καθαρίσει". Με δυο βολές μείωσε σε 106-107, στη συνέχεια πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έδωσε την ασίστ, για το τρίποντο του Χάρις, που διαμόρφωσε το τελικό 109-107, με 1:10 για το τέλος. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν καλάθι, αλλά υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους σε δυο λάθη και "κλείδωσαν" την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους.
Υπό τις ιαχές "MVP, MVP", από τους φίλους των Σίξερς, ο Τζόελ Εμπίντ πέτυχε 37 πόντους (11/20 σουτ, 3/4 τρίποντα, 12/12 βολές), μαζεύοντας και 13 ριμπάουντ.
Οι Πέλικανς είχαν 9/36 τρίποντα, με τον Τζάκσον Χέις να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει 19 πόντους (8/16 σουτ, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές).

Στη μάχη για την κατάληψη μιας θέσης στο play-in τουρνουά, οι Σικάγο Μπουλς νίκησαν 121-99 τους Μπόστον Σέλτικς, χάρη στο δίδυμο ΛαΒίν-Γουάιτ.
Μετά το 30-28 της πρώτης περιόδου, οι Μπουλς ανέβασαν και άλλο την απόδοσή τους, με τη διαφορά να φτάνει και στο +17, 60-43, πριν το 60-46 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στο τρίτο 12λεπτο, 91-70, με τους Σέλτικς να κατεβάζουν τη διαφορά, σε μονοψήφιο νούμερο, 100-92, με 5:19 να απομένουν για το τέλος. Ωστόσο, με μπροστάρη τον ΛαΒίν, οι Μπουλς έκαναν σερί 12-0, 112-92, και "καθάρισαν" το παιχνίδι.
Ζαχ ΛαΒίν (10/24 σουτ, 3/9 τρίποντα, 2/2 βολές) και Κόμπι Γουάιτ (9/16 σουτ, 7/12 τρίποντα) πέτυχαν από 25 πόντους ο καθένας και ήταν οι κορυφαίοι παίκτες των Μπουλς.
Μόνος του πάλευε, από τους Σέλτικς, ο Κέμπα Γουόκερ, ο οποίος, στην καλύτερη, παραγωγικά, εμφάνιση της εφετινής σεζόν, σημείωσε 33 πόντους (10/22 σουτ, 6/13 τρίποντα, 7/8 βολές).

Με νίκη την Κυριακή, κόντρα στους Πέλικανς, οι Σάρλοτ Χόρνετς θα "κλειδώσουν" μια θέση στο play-in τουρνουά, αφού, τα ξημερώματα, επικράτησαν 122-112 των Ορλάντο Μάτζικ.
Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι Μάτζικ είχαν το προβάδισμα, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και επτά πόντους, 26-33, και ήταν μπροστά, 60-62, στη λήξη του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Χόρνετς κατάφεραν να περάσουν μπροστά, 94-89 στο 36' και, με μπροστάρη τον ΛαΜέλο Μπολ, πήραν διψήφια διαφορά, 102-92, με 8:29 να απομένουν για το τέλος. Έκτοτε, οι Μάτζικ δεν βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν στο παιχνίδι και γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα.
Ο Τέρι Ροζίερ με 28 πόντους (9/20 σουτ, 3/11 τρίποντα, 7/9 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χόρνετς. Ακολούθησαν, σε απόδοση, ο ΛαΜέλο Μπολ (27 πόντοι με 11/22 σουτ, 0/7 τρίποντα, 5/8 βολές) και ο Πι Τζέι Γουάσινγκτον (23 πόντοι με 8/14 σουτ, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές).
Από τους Μάτζικ, ο Ντουέιν Μπέικον έκανε ρεκόρ καριέρας, σημειώνοντας 26 πόντους (8/18 σουτ, 2/7 τρίποντα, 8/10 βολές).

Προβάδισμα για την κατάκτηση της έκτης θέσης, στην Ανατολή, πήραν οι Μαϊάμι Χιτ, επικρατώντας 121-112 των Μινεσότα Τίμπεργουλβς. Μετά από απουσία έξι αγώνων, λόγω τραυματισμού, ο Τάιλερ Χίρο επέστρεψε δριμύτερος.
Πιο αποφασισμένοι μπήκαν στο παιχνίδι οι Τίμπεργουλβς, αφού προηγήθηκαν με +11, 18-29, πριν το 28-32 του 12ου λεπτού. Η αντίδραση των Χιτ ήρθε στο δεύτερο και τρίτο 12λεπτο. Η ομάδα του Μαϊάμι προηγήθηκε 59-54 στο ημίχρονο και, στη τρίτη περίοδο, είδε τους φιλοξενούμενους να δέχονται τέσσερις τεχνικές ποινές. Αυτό διευκόλυνε το έργο των γηπεδούχων, που προηγήθηκαν 89-78, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 61-46, σε δεύτερη και τρίτη περίοδο. Με 2:14 για το τέλος, οι Τίμπεργουλβς πλησίασαν στο σκορ, 108-100, αλλά με συνεχόμενα τρίποντα του Ντράγκιτς, οι Χιτ "καθάρισαν" το παιχνίδι.
Ο Τάιλερ Χίρο ήρθε από τον πάγκο και ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, σημειώνοντας 27 πόντους (10/13 σουτ, 6/8 τρίποντα, 1/1 βολή). Γενικότερα, οι Χιτ πήραν 57 πόντους από τον πάγκο, την ίδια στιγμή που οι παγκίτες των Τίμπεργουλβς προσέφεραν 19 πόντους. Όπως ο Χίρο, έτσι και ο Ντράγκιτς ήρθε από τον πάγκο και έβαλε 23 πόντους (10/18 σουτ, 3/6 τρίποντα, 0/1 βολή).
Μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες, κόντρα στους Χιτ, οι Τίμπεργουλβς γνώρισαν την ήττα, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Καρλ-Άντονι Τάουνς, που σημείωσε 14 πόντους στη τελευταία περίοδο, συνολικά είχε 27 (8/16 σουτ, 2/6 τρίποντα, 9/11 βολές).

Στη μάχη για την αποφυγή του play-in τουρνουά, οι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν 110-90 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς, με τον Λούκα Ντόντσιτς να "καθαρίζει" ξανά για την ομάδα του.
Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Μάβερικς έδειξαν τις διαθέσεις τους, προηγήθηκαν 33-19 στο 12' και στο ημίχρονο είχαν πάρει διαφορά 25 πόντων, 62-37. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μάβερικς έκαναν τα, απολύτως, απαραίτητα και έφτασαν στο τελικό 110-90.
Ο 22χρονος Ντόντσιτς έγινε ο τέταρτος νεαρότερος παίκτης, στην ιστορία του NBA, που φτάνει τους 5.000 πόντους. Σε 23 λεπτά συμμετοχής, ο Σλοβένος γκαρντ σημείωσε 24 πόντους (8/17 σουτ, 1/5 τρίποντα, 7/7 βολές).
Οι "πληγωμένοι", από τους τραυματισμούς, Καβαλίερς γνώρισαν ένατη συνεχόμενη νίκη. Πρώτος σκόρερ ο Κόλιν Σέξτον με 27 πόντους (9/18 σουτ, 0/2 τρίποντα, 9/11 βολές).

Με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς να κάνει την καλύτερη εμφάνιση της καριέρας του, στο NBA, οι Γιούτα Τζαζ νίκησαν 127-120 τους Ντένβερ Νάγκετς.
Η ομάδα του Ντένβερ προηγήθηκε με +11, 13-24, στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τους Τζαζ να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής, 40-41 στο 12ο λεπτό. Οι Νάγκετς προηγήθηκαν 49-58 και στο φινάλε του ημιχρόνου είχαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 69-73. Σε αντίθεση με τους 73 πόντους του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στους 47 πόντους, στο δεύτερο ημίχρονο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Μετά το 98-99 του 36ου λεπτού, στη τελευταία περίοδο, οι Τζαζ προηγήθηκαν 100-99, με 11:22 για το τέλος, και, από εκείνο το σημείο, δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα.
Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπογκντάνοβιτς, που σημείωσε 48 πόντους (16/23 σουτ, 8/11 τρίποντα, 8/8 βολές). Ο Τζόρνταν Κλάρκσον πρόσθεσε, στη νίκη των Τζαζ, 8 ασίστ και 21 πόντους (6/20 σουτ, 6/14 τρίποντα, 3/6 βολές).
Απέναντι στον Μπογκντάνοβιτς, ο Νίκολα Γιόκιτς έβαλε 24 πόντους (9/11 σουτ, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), μοιράζοντας και 13 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των Νάγκετς ήταν ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ με 31 πόντους (10/19 σουτ, 4/9 τρίποντα, 7/7 βολές).

Χάρη σε ένα "εκρηκτικό" τέταρτο 12λεπτο, οι Φίνιξ Σανς νίκησαν 125-120 τους Νιου Γιορκ Νικς και συνεχίζουν τη μάχη για την κατάκτηση του καλύτερου ρεκόρ, στην κανονική περίοδο, και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα playoffs.
Μετά το 21-8, οι Σανς είδαν τους Νικς να ανεβάζουν στροφές και να προηγούνται 30-33 στο 12'. Στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά και στο +11, πριν πάνε στα αποδυτήρια, για την ανάπαυλα, έχοντας προβάδισμα επτά πόντων, 56-63. Οι Σανς φρόντισαν να μένουν κοντά στο σκορ και, μάλιστα, πέρασαν μπροστά, 90-88, ενόψει τέταρτης περιόδου, πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο. Στο τέταρτο 12λεπτο, το επιμέρους σκορ ήταν 38-17, με τους Σανς να εχουν 8/12 τρίποντα και να φτάνουν στη νίκη.
Επτά παίκτες των Σανς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον ΝτΆντρε Έιτον να είναι ο πρώτος σκόρερ, πετυχαίνοντας 26 πόντους (10/14 σουτ, 6/6 βολές).
Από τους Νικς, ξεχώρισε ο Τζούλιους Ραντλ με 24 πόντους (8/16 σουτ, 1/5 τρίποντα, 7/9 βολές).

Στο Σακραμέντο, οι Σαν Αντόνιο Σπερς νίκησαν 113-104 τους Κινγκς, ενισχύοντας το προβάδισμά τους για την έκτη θέση, την τελευταία που οδηγεί στα playoffs.
Με τον ΝτεΡόζαν να βάζει 18 πόντους, στις δυο πρώτες περιόδους, οι Σπερς προηγήθηκαν 49-52 στο ημίχρονο, με τους Κινγκς να μπαίνουν με προβάδισμα, 81-78, στη τέταρτη περίοδο. Το τελευταίο 12λεπτο ξεκίνησε με τους Σπερς να κάνουν επιμέρους 18-6 και να προηγούνται 87-96. Οι Κινγκς έκαναν σερί 10-0, φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής, 99-100, ενώ, λίγο αργότερα έκαναν το 102-103. Σε εκείνο το σημείο, οι Σπερς έκλεισαν το παιχνίδι με επιμέρους 10-2, χάρη στον Λόνι Γουόκερ που πέτυχε 8 πόντους, στα τελευταία 3.5 λεπτά.
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 25 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ντεζούντε Μάρεϊ να προσθέτει 22 πόντους και τον Κέλντον Τζόνσον 16 πόντους.
Για τους Κινγκς, ο Τέρενς Ντέιβις είχε 24 πόντους και οι Μπάντι Χιλντ και Ντελόν Ράιτ από 17 πόντους.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Ρόκετς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 109-107

Σικάγο Μπουλς-Μπόστον Σέλτικς 121-99

Σάρλοτ Χόρνετς-Ορλάντο Μάτζικ 122-112

Μαϊάμι Χιτ-Μινεσότα Τίμπεργουλβς 121-112

Ντάλας Μάβερικς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 110-90

Γιούτα Τζαζ-Ντένβερ Νάγκετς 127-120

Σακραμέντο Κινγκς-Σαν Αντόνιο Σπερς 104-113

Φίνιξ Σανς-Νιου Γιορκ Νικς 128-105