Τρομερός Γουέστμπρουκ με απίθανο τριπλ-νταμπλ (VIDEO)

Σπάει τα κοντέρ ο γκαρντ των Γουίζαρντς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με ένα τριπλ-νταμπλ, που θα μνημονεύεται για καιρό, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ οδήγησε τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς στη νίκη, 154-141 τους Ιντιάνα Πέισερς.
Ο 32χρονος γκαρντ είχε 5/8 σουτ, αλλά μάζεψε 21 ριμπάουντ και μοίρασε 24 ασίστ. Τα 20+ ριμπάουντ και οι 20+ ασίστ από έναν παίκτη, σε ένα παιχνίδι, έχει συμβεί άλλες δυο φορές στην ιστορία του NBA. Από τον Γουέστμπρουκ και από τον Γουίλτ Τσάμπερλεϊν.
Με επιμέρους 20-8, στα τελευταία 4:15 λεπτά, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν 82-66 στο ημίχρονο, με τον Γουέστμπρουκ να έχει 14 ασίστ και 12 ριμπάουντ στις δυο πρώτες περιόδους. Στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, μάλιστα, "κλείδωσε" και το 32ο τριπλ-νταμπλ του, για τη φετινή σεζόν. Στη τρίτη περίοδο, η ομάδα της Ουάσινγκτον έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 97-74, με τους Πέισερς να μην μπορούν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο.
Ο Ρούι Χατσιμούρα ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουίζαρντς, σημειώνοντας 27 πόντους (12/19 σουτ, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), με τον Μπράντλι Μπιλ να σταματά στους 26 πόντους (11/24 σουτ, 1/5 τρίποντα, 3/5 βολές).
Οκτώ παίκτες των Πέισερς τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ντομάντας Σαμπόνις να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 32 πόντους (14/22 σουτ, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές) και 19 ριμπάουντ, ενώ έχασε το τριπλ-νταμπλ για μια ασίστ, είχε 9. Πρώτος σκόρερ των Πέισερς ήταν ο Κάρις ΛεΒέρτ με 33 πόντους (11/28 σουτ, 2/5 τρίποντα, 9/10 βολές).

Ο Λεμπρόν Τζέιμς έλειπε, λόγω τραυματισμού, αλλά ο Άντονι Ντέιβις ήταν εκεί και ήταν καθοριστικός, στη νίκη 93-89 των Λος Άντζελες Λέικερς επί των Ντένβερ Νάγκετς.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, οι Νάγκετς είχαν το προβάδισμα, αλλά, οι πρωταθλητές έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο, κάνοντας επιμέρους 11-3, κάτι που τους επέτρεψε να πάνε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, 45-42. Στα μέσα του τρίτου 12λεπτου, οι Νάγκετς πέρασαν μπροστά, 55-56, με τους Λέικερς να αντιδρούν ξανά, με επιμέρους 9-2, για το 64-58. Η ομάδα του Λος Άντζελες μπήκε με προβάδισμα πέντε πόντων, 70-65, στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου, με μπροστάρη τον Γουέσλεϊ Μάθιους, έκανε επιμέρους 13-4, για το 83-69, 8:23 πριν από το τέλος. Οι Νάγκετς δεν τα παράτησαν και, 1:37 πριν το τέλος, έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 89-87. Στα 41.8 δευτερόλεπτα, ο Ντέιβις έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους Λέικερς, 91-87, για να ακολουθήσουν δυο βολές του Γιόκιτς, 91-89, και ένα δίποντο του Χόρτον-Τάκερ, 93-89 στα 15.1 δευτερόλεπτα. Η τάπα του Ντέιβις, σε προσπάθεια του Καμπάτσο για τρίποντο, έβαλε τέλος στις ελπίδες των Νάγκετς και έδωσε, στους Λέικερς, την πρώτη νίκη, μετά από τέσσερα παιχνίδια.
Στους 25 πόντους (9/19 σουτ, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές) σταμάτησε ο Άντονι Ντέιβις, που ήταν ο καλύτερος παίκτης των πρωταθλητών Λέικερς.
Για τους Νάγκετς, ο Νίκολα Γιόκιτς πέτυχε 32 πόντους (12/28 σουτ, 1/4 τρίποντα, 7/8 βολές).

Στη Νέα Ορλεάνη, ο Στεφ Κάρι έδωσε άλλη μια παράσταση και οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς έκαναν αποφασιστικό βήμα, για την είσοδο στο τουρνουά play-in, επικρατώντας 123-108 των Πέλικανς.
Η ομάδα της Νέας Ορλεάνης ήθελε, οπωσδήποτε, τη νίκη, αλλά ο Κάρι ήταν σε τρομακτική κατάσταση, με τους Γουόριορς να ξεκινάνε, προηγούμενοι, 1-12, και να φτάνουν τη διαφορά έως και στο +25, 33-58, πριν απο το 54-66 του ημιχρόνου. Πέντε λεπτά πριν το τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι Πέλικανς μείωσαν σε 73-79, αλλά ο Κάρι ήταν ασταμάτητος, με τους φιλοξενούμενους να επαναφέρουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, 76-92, με τους Γουόριορς να έχουν προβάδισμα 15 πόντων, 80-95, ενόψει τέταρτης περιόδου. Ακόμα και όταν ο Κάρι και ο Γκριν κάθισαν στον πάγκο, οι Πέλικανς δυσκολεύονταν να πλησιάσουν στο σκορ και όταν ο Κάρι επέστρεψε, έκανε το 90-108 και "καθάρισε", οριστικά το παιχνίδι.
Ο Κάρι σταμάτησε στους 41 πόντους (14/26 σουτ, 8/18 τρίποντα, 5/6 βολές), με τον Άντριου Ουίγκινς να βάζει 26 πόντους (10/19 σουτ, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές).
Από τους Νιου Ορλίνς Πέλικανς, ξεχώρισε ο Ζάιον Γουίλιαμσον με 32 πόντους (12/24 σουτ, 0/2 τρίποντα, 8/11 βολές).

Με τις δυο ομάδες να παρατάσσονται με πλήθος απουσιών, οι Ορλάντο Μάτζικ νίκησαν 119-112 τους Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ.
Για έκτο σερί παιχνίδι, οι Μάτζικ δεν είχαν τον προπονητή τους στον πάγκο, με τον Στιβ Κλίφορντ να επιστρέφει στο επόμενο παιχνίδι, μετά την περιπέτεια με τον κοροναϊό. Στο ημίχρονο, η ομάδα του Ορλάντο προηγήθηκε 48-51, για να έχει, στη συνέχεια, 13/18 σουτ, κάτι που της έδωσε προβάδισμα δέκα πόντων, 78-88, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 2:49 για το τέλος, οι Πίστονς μείωσαν σε 106-109, αλλά το τρίποντο του Μπραζντέικις, για το 106-112, αποτέλεσε το τελειωτικό χτύπημα για τους γηπεδούχους.
Χωρίς οκτώ παίκτες αγωνίστηκαν οι Μάτζικ, ωστόσο, πήραν τη νίκη, χάρη στον Μο Μπάμπα, που έκανε ρεκόρ καριέρας, σε πόντους και ριμπάουντ. Ο 22χρονος σέντερ ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 22 πόντους (9/15 σουτ, 0/4 τρίποντα, 4/5 βολές), μαζεύοντας και 15 ριμπάουντ.
Οι Πίστονς, των επτά απουσιών, είχαν για πρώτο σκόρερ τον Σαντίκ Μπέι με 26 πόντους (10/17 σουτ, 5/10 τρίποντα, 1/1 βολή).

Στην πρώτη πεντάδα της Ανατολής διατηρήθηκαν οι Ατλάντα Χοκς, μετά το 123-114 επί των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.
Στο πρώτο ημίχρονο, καμία από τις δυο ομάδες δεν πήρε διψήφια διαφορά, με τους Χοκς να προηγούνται 68-62, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Στο τρίτο 12λεπτο, η ομάδα της Ατλάντα προηγήθηκε και με +12, 83-71, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ, 102-95 στο 36'. Στη τέταρτη περίοδο, οι Χοκς ξεκίνησαν με σερί 6-0, 108-95, που ήταν αρκετό για να ελέγξουν το παιχνίδι και να πάρουν διαφορά έως και 20 πόντων, 121-101 στα 5:13 πριν το τέλος, με τους Μπλέιζερς να πετυχαίνουν, στη συνέχεια, έντεκα αναπάντητους πόντους, 121-112, αλλά το ξέσπασμά τους δεν είχε συνέχεια.
Η ομάδα της Ατλάντα στηρίχτηκε στους Ευρωπαίους του ρόστερ, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να πετυχαίνει 25 πόντους (9/17 σουτ, 7/14 τρίποντα) και τον Ντανίλο Γκαλινάρι να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει 28 πόντους (9/15 σουτ, 7/10 τρίποντα, 3/4 βολές). Νταμπλ-νταμπλ για τον Κλιντ Καπέλα με 11 πόντους (4/5 σουτ, 3/4 βολές) και 10 ριμπάουντ.
Από τους Μπλέιζερς, ο Καρμέλο Άντονι πέτυχε 14 πόντους και με 27.318 πόντους, συνολικά, στην καριέρα του, βρίσκεται, πλέον, στη 10η θέση των κορυφαίων σκόρερ στην ιστορία του NBA. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Πόρτλαντ, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ με 33 πόντους (11/19 σουτ, 6/11 τρίποντα, 5/6 βολές).

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τους Φιλαδέλφεια Σίξερς, που παρέμειναν στην κορυφή της Ανατολής, μετά το 106-94 επί των Σικάγο Μπουλς.
Σε κανένα σημείο του αγώνα οι Σίξερς δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ, με την ομάδα της Φιλαδέλφεια να παίρνει, από νωρίς, διψήφια διαφορά, που έφτασε έως και το +21, 55-34, στο πρώτο ημίχρονο, πριν το 60-43 του 24ου λεπτού. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Σίξερς ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους, προηγήθηκαν με 82-59 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 20 πόντων, 83-63. Με επιμέρους 24-5, οι Μπουλς έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 88-87, 7 λεπτά πριν το τέλος, για να ακολουθήσει επιμέρους 12-4 των Σίξερς, που έκαναν το 100-91, 2:12 πριν το τέλος, και δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους νέα αντεπίθεση.
Οι παίκτες της αρχικής πεντάδας των Σίξερς τελείωσαν με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τομπάιας Χάρις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (10/13 σουτ, 1/1 βολή), με τον Σεθ Κάρι να ακολουθεί με 20 πόντους (7/10 σουτ, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές).
Για τους Μπουλς, που αγωνίστηκαν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ΛαΒίν και Βούτσεβιτς, ο Κόμπι Γουάιτ σημείωσε 23 πόντους (8/19 σουτ, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές).

Στο Μέμφις, οι Νιου Γιορκ Νικς εξασφάλισαν πως, για πρώτη φορά από τη σεζόν 2012-2013, θα ολοκληρώσουν την κανονική περίοδο με θετικό πρόσημο, αφού επικράτησαν 118-104 των Γκρίζλις.
Μετά το τέλος της πρώτης περιόδου, οι Νικς προηγούνταν 22-25 και, στο δεύτερο 12λεπτο, η ομάδα της Νέας Υόρκης σούταρε με 77.3%, κάτι που της επέτρεψε να πάει με προβάδισμα 11 πόντων, 58-69, στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Παρότι τα ποσοστά ευστοχίας δεν ήταν το ίδιο καλά στο τρίτο 12λεπτο, οι Νικς διατηρούσαν το προβάδισμα, με τους Γκρίζλις να πλησιάζουν στους πέντε πόντους, 68-73, στο ξεκίνημα της περιόδου, αλλά τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τις λύσεις και με δυο βολές του Μπάρετ να προηγούνται με +17, 80-97, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 5:28 να απομένουν για το τέλος, οι Γκρίζλις μείωσαν σε 96-101, με τον Ραντλ να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει προβάδισμα 8 πόντων, 96-104 στους Νικς. Στα 2:11 πριν το τέλος, οι Μέμφις Γκρίζλις πλησίασαν στους πέντε πόντους, 101-106, αλλά, στη συνέχεια, δέχτηκαν πέντε τεχνικές ποινές, σε διάστημα 18 δευτερολέπτων, και οι Νικς "καθάρισαν" τη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών, 12η νίκη στα 13 τελευταία παιχνίδια, ήταν ο Τζούλιους Ραντλ με 28 πόντους (9/23 σουτ, 5/8 τρίποντα, 5/5 βολές). Ο Ντέρικ Ρόουζ ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 25 πόντους (11/15 σουτ, 3/5 τρίποντα).
Τέταρτη ήττα, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Μέμφις Γκρίζλις, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Ντίλον Μπρουκς με 25 πόντους (8/19 σουτ, 5/9 τρίποντα, 4/6 βολές).

Με "όπλο" την άμυνα, οι Γιούτα Τζαζ νίκησαν 110-99 τους Σαν Αντόνιο Σπερς.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Σπερς είχαν 0/7 σουτ και ευστόχησαν στο πρώτο τους λέι απ, ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Με 3:29 για το τέλος της πρώτης περιόδου, οι Τζαζ πήραν, για πρώτη φορά, διψήφια διαφορά, 26-16, προηγήθηκαν 31-22 στο 12', με τους Σπερς να μειώνουν σε 40-35. Ακολούθησε επιμέρους 17-4 των Τζαζ, με την ομάδα της Γιούτα να αποκτά διαφορά 18 πόντων, 57-39, και να προηγείται, στο ημίχρονο, με 60-43. Στην επανάληψη, οι Τζαζ επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, προηγήθηκαν έως και με +25, 74-49, φτάνοντας στο τελικό 110-99.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους (10/17 σουτ, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές), με τον Ρούντι Γκομπέρ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, με 24 πόντους (10/14 σουτ, 4/7 βολές) και 15 ριμπάουντ.
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με 22 πόντους (10/17 σουτ, 2/2 βολές) ξεχώρισε από τους Σπερς.