Έχασαν οι Λέικερς, φόβοι για Λεμπρόν (VIDEO)

Ο Τζέιμς αποχώρησε με ενοχλήσεις στον αστράγαλο και οι Ράπτορς, με φοβερό δίδυμο Σιάκαμ-Λάουρι έφυγαν νικητές από το Λος Άντζελες- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Οι Λος Άντζελες Λέικερς έχασαν, εντός έδρας, από τους Τορόντο Ράπτορς, 121-114, αλλά αυτό είναι το τελευταίο που απασχολεί τους πρωταθλητές, αφού ο Λεμπρόν Τζέιμς, λίγες μέρες μετά την επιστροφή του στη δράση, αποχώρησε τραυματίας.
Οι Λέικερς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, πήραν διαφορά 11 πόντων, 26-15, και στο 12ο λεπτό ήταν μπροστά με 38-32. Με το σκορ στο 53-49, οι Ράπτορς έκαναν σερί 6-0, για το 53-55, φτάνοντας τη διαφορά και στο +13, 59-72 σκορ ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν, δυο φορές, με +21, και προηγούνταν 84-99 ενόψει τέταρτης περιόδου. Το χειρότερο για τους Λέικερς ήταν πως, επτά λεπτά πριν το τέλος, ο Λεμπρόν αποχώρησε και δεν επέστρεψε λόγω ενοχλήσεων στον δεξιό αστράγαλο. Τον ίδιο αστράγαλο που είχε υποστεί διάστρεμμα πριν από αρκετές εβδομάδες και τον κράτησε εκτός για 20 αγώνες. Με τη σκέψη στον ηγέτη τους, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά οι Ράπτορς έφυγαν νικητές από το "Staples Center", χάρη στο δίδυμο Σιάκαμ-Λάουρι.
Οι δυο τους πέτυχαν, μαζί 76 πόντους, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να πετυχαίνει 39 (15/26 σουτ, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές), ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ. Ο Κάιλ Λάουρι σταμάτησε στους 37 πόντους (12/20 σουτ, 8/13 τρίποντα, 5/6 βολές), μοιράζοντας και 20 ασίστ.
Από τους Λέικερς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κάιλ Κούζμα με 24 πόντους (8/16 σουτ, 6/11 τρίποντα, 2/2 βολές). Πριν αποχωρήσει τραυματίας, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 19 πόντους (6/11 σουτ, 2/5 τρίποντα, 5/7 βολές)

Στο πλαίσιο των έξι συνεχόμενων, εκτός έδρας, αγώνων, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς πέτυχαν τέταρτη συνεχόμενη νίκη, μακριά από το σπίτι τους, επικρατώντας 129-119 των Σέλτικς, μέσα στη Βοστώνη.
Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες, 71-71, και, στο τρίτο 12λεπτο, οι Μπλέιζερς εκμεταλλεύτηκαν τα έξι λάθη των γηπεδούχων και απέκτησαν προβάδισμα πέντε πόντων, 98-103, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με το σκορ στο 106-107, ο Τρίσταν Τόμπσον των Σέλτικς κάρφωσε την μπάλα, αλλά το καλάθι δεν μέτρησε, λόγω επιθετικού φάουλ. Έτσι, αντί να γίνει το 108-107, το σκορ έγινε 106-113. Με 1:21 για το τέλος, οι Σέλτικς μείωσαν σε 119-121, για να ακολουθήσουν πέντε αναπάντητοι πόντοι από τους Μπλέιζερς, 119-126, με την ομάδα του Πόρτλαντ να σφραγίζει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.
Πρώτος σκόρερ των Μπλέιζερς ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, που σημείωσε 33 πόντους (12/20 σουτ, 4/8 τρίποντα, 5/6 βολές). Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ, με 26 πόντους (8/18 σουτ, 3/9 τρίποντα, 7/7 βολές) και 13 ασίστ.
Καλύτερος παίκτης των Σέλτικς ήταν ο Τζέισον Τέιτουμ με 33 πόντους (11/19 σουτ, 4/5 τρίποντα, 7/7 βολές).

Για τρίτη φορά, μέσα σε 15 ημέρες, οι Σακραμέντο Κινγκς νίκησαν τους Μάβερικς. Αυτή τη φορά, μέσα στο Ντάλας, επικρατώντας με 111-99.
Όπως και στο πρώτο παιχνίδι, στην έδρα των Μάβερικς, έτσι και στο δεύτερο, οι Κινγκς δεν βρέθηκαν, σε κανένα χρονικό σημείο, πίσω στο σκορ. Τα ξημερώματα, προηγήθηκαν 54-61 στο ημίχρονο και, με επιμέρους 15-3, προηγήθηκαν με +17, 70-87, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της περιόδου. Στο ξεκίνημα του τέταρτου 12λεπτου, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, 72-90, με τον Λούκα Ντόντσιτς να αποβάλλεται στα τελευταία λεπτά, με δυο τεχνικές ποινές, ενώ το ίδιο συνέβη και με τον προπονητή του.
Ο Μπάντι Χιλντ με 27 πόντους (9/19 σουτ, 6/10 τρίποντα, 3/4βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κινγκς, έχοντας την πολύτιμη βοήθεια του Μάρβιν Μπάγκλεϊ, ο οποίος σημείωσε 23 πόντους (10/16 σουτ, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές).
Μέχρι να αποβληθεί, ο Λούκα Ντόντσιτς πρόλαβε και σημείωσε 30 πόντους (11/22 σουτ, 1/7 τρίποντα, 7/8 βολές).

Οι Μαϊάμι Χιτ γλίτωσαν το "σκούπισμα" από τους Χόρνετς, πετυχαίνοντας τη πρώτη τους νίκη, επί του συγκεκριμένου αντιπάλου, σε τρία παιχνίδια, επικρατώντας 121-111 μέσα στη Σάρλοτ. Έτσι, οι πρωταθλητές Ανατολής, της περασμένης σεζόν, σκαρφάλωσαν στην έκτη θέση που οδηγεί, απευθείας, στα playoffs.
Δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, οι Χιτ πήραν προβάδισμα 12 πόντων, 53-65, με τους Χόρνετς να μειώνουν, στο 58-65, με buzzer beater του Ροζίερ. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Χιτ ανέβασαν στροφές, για το 78-93, με τη διαφορά να φτάνει και στο +20, 80-100 στο 36'. Όταν το σκορ έγινε 84-109, 9:17 πριν το τέλος, οι δυο προπονητές έβαλαν μέσα τις ρεζέρβες τους, αφού όλα είχαν κριθεί.
Κορυφαίος των νικητών Χιτ, με νταμπλ-νταμπλ, ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο, ο οποίος είχε 20 πόντους (9/13 σουτ, 2/3 βολές) και 10 ασίστ. Ακολούθησαν, σε απόδοση, οι Κέντρικ Ναν (19 πόντοι με 8/13 σουτ, 3/8 τρίποντα) και ο Τζίμι Μπάτλερ (18 πόντοι με 5/8 σουτ, 0/1 τρίποντο, 8/9 βολές).
Ο Πι Τζέι Γουάσινγκτον με 21 πόντους (9/13 σουτ, 3/6 τρίποντα) ξεχώρισε από τους Σάρλοτ Χόρνετς.

Στο Χιούστον, οι Νιου Γιορκ Νικς κατάφεραν, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζούλιους Ραντλ, να φτάσουν σε 11η νίκη, στα 12 τελευταία παιχνίδια, επικρατώντας 122-97 των Ρόκετς.
Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Νικς στο +10, 24-34, με τη διαφορά, στο δεύτερο 12λεπτο, να φτάνει και το +17, 37-54, πριν από το 44-59 του ημιχρόνου. Με 5:35 για το τέλος της τρίτης περιόδου, οι Ρόκετς κατέβασαν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, 64-73, αλλά ο Ραντλ έδιωξε το άγχος από τους Νικς, αφού με δικά του καλάθια, το σκορ έγινε 64-81, και λίγο αργότερα, 66-88, δυο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Στο τέταρτο 12λεπτο, η διαφορά έφτασε έως και το +35, 82-117, με τη βασική πεντάδα των Νικς να αποσύρεται στον πάγκο, αφού όλα είχαν κριθεί.
Ο Τζούλιους Ραντλ οδήγησε τους Νικς σε ακόμα μια επιτυχία, σημειώνοντας 31 πόντους (13/22 σουτ, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή). Ο Ντέρικ Ρόουζ ήρθε από τον πάγκο και σημείωσε 24 πόντους (8/11 σουτ, 4/5 τρίποντα, 4/4 βολές).
Από τους Χιούστον Ρόκετς, ξεχώρισε ο Κρίστιαν Γουντ με 19 πόντους (6/14 σουτ, 0/5 τρίποντα, 7/11 βολές).

Στη μάχη που δίνουν με τους Γιούτα Τζαζ, για το καλύτερο ρεκόρ στο NBA, οι Φίνιξ Σανς πέρασαν από την Οκλαχόμα, επικρατώντας 123-120 της Θάντερ.
Με 58% ευστοχία, οι Σανς προηγήθηκαν 57-64 στο ημίχρονο, με μπροστάρηδες τους Μπούκερ και Κρεγκ. Στο τρίτο 12λεπτο, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα και πήγαν στη τέταρτη περίοδο με +13, 85-98. Δυο φορές, 94-110 και 103-119, η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους, με τη Θάντερ να μην καταφέρνει τίποτα παραπάνω από το να κλείσει το παιχνίδι με επιμέρους 17-4, μειώνοντας τη τελική διαφορά, 120-123, λίγες ημέρες μετά τη χειρότερη βραδιά στην ιστορία της, τη συντριβή 95-152 από τους Πέισερς.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ με 32 πόντους (11/22 σουτ, 1/4 τρίποντα, 9/10 βολές). Ο πρώην γκαρντ της Θάντερ, ο Κρις Πολ έκανε νταμπλ-νταμπλ, με 18 πόντους (7/13 σουτ, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και 11 ασίστ. Στους 18 πόντους σταμάτησε και ο Τόρεϊ Κρεγκ (8/10 σουτ, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές).
Ο Ντάριους Μπάζλεϊ ξεχώρισε από την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, πετυχαίνοντας 19 πόντους (8/13 σουτ, 2/2 τρίποντα, 1/5 βολές).

Με ένα άγγιγμα της μπάλας, τη στιγμή που ακουγόταν η κόρνα της λήξης, μετά από άστοχο σουτ του Τζόελ Εμπίντ, ο Μπεν Σίμονς χάρισε τη νίκη στους Φιλαδέλφεια Σίξερς, 113-111 τους Σαν Αντόνιο Σπερς στην παράταση.
Σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να προηγηθούν, πήγαν από νωρίς τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, 19-36 στα 1:19 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με τους Σίξερς να έχουν προβάδισμα εννέα πόντων, 52-61, στο ημίχρονο. Τις δυο ομάδες χώριζε διαφορά δέκα πόντων, 79-89, στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, με τους Σπερς να κάνουν αντεπίθεση και να ισοφαρίζουν σε 102-102, πριν ο Σεθ Κάρι κάνει το 102-105 στα 2:01 για το τέλος της κανονικής διάρκειας. Πέντε σερί πόντοι του Κέλντον Τζόνσον κράτησαν όρθιους τους Σπερς, αφού το 107-107 δεν άλλαξε, μιας και ο Τάιμπουλ των Σίξερς μπλόκαρε προσπάθεια του Μιλς για τρίποντο και ο Εμπίντ αστόχησε σε δίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι δυο ομάδες δυσκολεύτηκαν επιθετικά, είχαν και οι δυο μαζί 3/11 σουτ, και όλα κρίθηκαν από το φόλοου του Σίμονς.
Νταμπλ-νταμπλ για τον Τζόελ Εμπίντ, με τον Καμερουνέζο σέντερ των Σίξερς να έχει 34 πόντους (13/23 σουτ, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές) και 12 ριμπάουντ. "Διπλός" και ο Ντουάιτ Χάουαρντ, που ήρθε από τον πάγκο, βάζοντας 14 πόντους (5/11 σουτ, 4/4 βολές) και κατεβάζοντας 11 ριμπάουντ. Ο Σεθ Κάρι είχε 6/6 τρίποντα και 22 πόντους.
Οι Σπερς αγωνίστηκαν χωρίς τέσσερις πενταδάτους, τους Μάρεϊ, Γουάιτ, ΝτεΡόζαν και Πελτλ, γνωρίζοντας τρίτη σερί ήττα. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Σαν Αντόνιο ήταν ο Λόνι Γουόκερ με 23 πόντους (9/19 σουτ, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές).

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Νετς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν την Κυριακή το βράδυ, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά)

Μπόστον Σέλτικς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 119-129

Σάρλοτ Χόρνετς-Μαϊάμι Χιτ 111-121

Ντάλας Μάβερικς-Σακραμέντο Κινγκς 99-111

Χιούστον Ρόκετς-Νιου Γιορκ Νικς 97-122

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Φίνιξ Σανς 120-123

Σαν Αντόνιο Σπερς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 111-113 παράταση (107-107 κανονική διάρκεια)

Λος Άντζελες Λέικερς-Τορόντο Ράπτορς 114-121

44.000€ εγγυημένες* στην 5η περίοδο της Novileague! Ξεκίνα από σήμερα (21+)