Ο Ντόντσιτς το τριπλ-νταμπλ, ο Φίνεϊ Σμιθ το buzzer beater (VIDEO)

Τρομερός ο Σλοβένος γκαρντ στη νίκη των Μάβερικς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με τον Στεφ Κάρι να συνέρχεται στο τρίτο 12λεπτο, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν 113-87 των Ρόκετς, μέσα στο Χιούστον.
Στο ημίχρονο, οι Χιούστον Ρόκετς προηγήθηκαν 54-49, με τον Κάρι να έχει 2/12 σουτ, αλλά, στη τρίτη περίοδο, ήρθε το ξέσπασμα και του 33χρονου γκαρντ, αλλά και των Γουόριορς. Με σερί 24-0, το 59-53, έγινε 59-77, με τη διαφορά να φτάνει και στο +21, 67-88 στο 36ο λεπτό. Έχοντας πάρει ψυχολογία, οι Γουόριορς προηγήθηκαν και με +27, 76-103, πριν από το τελικό 87-113.
Ο Κάρι σταμάτησε στους 30 πόντους (9/23 σουτ, 7/17 τρίποντα, 5/7 βολές) και ήταν ο κορυφαίος των Γουόριορς, με τον Άντριου Γουίγκινς να βάζει 20 πόντους (8/14 σουτ, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές).
Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ (6/18 σουτ, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές) και ο Κένιον Μάρτιν Τζούνιορ (6/10 σουτ, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές) πέτυχαν από 16 πόντους ο καθένας.

Τους περισσότερους πόντους σε ένα παιχνίδι, από τότε που μπήκαν στο NBA το 1976, πέτυχαν οι Ιντιάνα Πέισερς, διαλύοντας την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ με 152-95. Η τελική διαφορά των 57 πόντων δεν "έσπασε" το ρεκόρ της ομάδας του Κλίβελαντ, η οποία, το 1991, είχε νικήσει με +68 την ομάδα του Μαϊάμι.
Ο Ντομάντας Σαμπόνις επέστρεψε στη δράση, μετά από απουσία, λόγω τραυματισμού, έξι παιχνιδιών και πέτυχε τριπλ-νταμπλ από το ημίχρονο. Με 70% στα σουτ και 61% στα τρίποντα, οι Πέισερς προηγήθηκαν 82-46 στο ημίχρονο και δεν κατέβασαν στροφές στην επανάληψη.
Ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Πέισερς, σημειώνοντας 31 πόντους (11/14 σουτ, 6/8 τρίποντα, 3/4 βολές), με τον Σαμπόνις να έχει 26 πόντους (10/13 σουτ, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές).
Απογοητευτική η Θάντερ, είχε για πρώτο σκόρερ τον Μόουζες Μπράουν με 16 πόντους (7/9 σουτ, 2/3 βολές).

Με τρίποντο του Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ, στα 9.3 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος, οι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν 125-124 τους Ουάσινγκτον Γουίζαρντς.
Οι Μάβερικς πήραν από νωρίς διψήφια διαφορά, προηγήθηκαν 38-26 στο 12ο λεπτό και έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με +18, 52-34, με τους Γουίζαρντς να... ροκανίζουν τη διαφορά, για το 70-65 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, η ομάδα της Ουάσινγκτον εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένη και κατάφερε να προηγηθεί 89-97, ενόψει της τέταρτης περιόδου. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό, με τρεις ισοπαλίες στα δυο τελευταία λεπτά, και τον Μπράντλι Μπιλ να δίνει προβάδισμα στους Γουίζαρντς, με δυο βολές, 122-124, στα 26 δευτερόλεπτα, πριν από το τρίποντο του Φίνεϊ-Σμιθ που χάρισε τη νίκη στους Μάβερικς. Στα 2.6 δευτερόλεπτα ο Μπιλ αστόχησε σε σουτ που θα έδινε το διπλό στους Γουίζαρντς.
Ρεκόρ καριέρας, σε ασίστ, για τον Λούκα Ντόντσιτς, με τον Σλοβένο γκαρντ να μοιράζει 20 τελικές πάσες και να πετυχαίνει τριπλ-νταμπλ, με 31 πόντους (12/23 σουτ, 1/6 τρίποντα, 6/11 βολές) και 12 ριμπάουντ. Ο Ντόντσιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μάβερικς με τον Φίνεϊ-Σμιθ να ακολουθεί με 22 πόντους (8/12 σουτ, 6/9 τρίποντα).
Γουέστμπρουκ και Μπιλ έβαλαν, μαζί, 71 πόντους, για λογαριασμό των Γουίζαρντς, με τον Γουέστμπρουκ να σταματά στους 42 πόντους (17/30 σουτ, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές), χάνοντας το τριπλ-νταμπλ για μια ασίστ. Ο Μπιλ είχε 29 πόντους (9/20 σουτ, 1/5 τρίποντα, 10/11 βολές).

Για 12η συνεχόμενη φορά, οι Χόρνετς νίκησαν τους Ντιτρόιτ Πίστονς, με την ομάδα της Σάρλοτ να επικρατεί με 107-94.
Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, οι Χόρνετς έκαναν σερί 13-0 και το 36-34, έγινε 49-34, με τη διαφορά να φτάνει και τους 19 πόντους, 55-36, πριν από το 58-42 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Χόρνετς προηγήθηκαν και με +21, οι Πίστονς κατάφεραν, δυο φορές, να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κατι παραπάνω.
Πρώτος σκόρερ των Χόρνετς ήταν ο Τέρι Ροζίερ, που σημείωσε 29 πόντους (10/23 σουτ, 8/15 τρίποντα, 1/2 βολές), με τον Μίκαλ Μπρίτζες να ακολουθεί με 27 πόντους (11/16 σουτ, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές). Ο ΛαΜέλο Μπολ επέστρεψε, μετά από απουσία 21 αγώνων λόγω τραυματισμού, και είχε 11 πόντους (4/10 σουτ, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές).
Από τους Πίστονς, ξεχώρισαν ο Φρανκ Τζάκσον με 25 πόντους (8/19 σουτ, 6/11 τρίποντα, 3/5 βολές) και ο Σάντικ Μπέι με 22 πόντους (7/21 σουτ, 5/12 τρίποντα, 3/4 βολές).

Ακόμα ένα βήμα για τη συμμετοχή τους στα playoffs, για πρώτη φορά από το 2017, έκαναν οι Ατλάντα Χοκς, νικώντας 108-97 τους Σικάγο Μπουλς.
Με σερί 7-0, οι Χοκς προηγήθηκαν 31-26 στο 12ο λεπτό, αλλά, στο δεύτερο 12λεπτο, οι Μπουλς πήραν προβάδισμα οκτώ πόντων, 44-52, με την ομάδα του Σικάγο να έχει 17 πόντους, από 10 λάθη αντιπάλων, και να προηγείται 54-63 στο ημίχρονο. Με το σκορ στο 54-65, οι Χοκς έκαναν σερί 13-0, για το 67-65 και δεν έχασαν ποτέ, ξανά, το προβάδισμα.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τράε Γιανγκ, που πέτυχε 33 πόντους (9/14 σουτ, 4/8 τρίποντα, 11/12 βολές), με τον Κλιντ Καπέλα να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, με 20 πόντους (8/9 σουτ, 4/9 βολές) και 11 ριμπάουντ.
Οι Μπουλς αγωνίστηκαν χωρίς ΛαΒίν και Βούτσεβιτς, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Ταντέους Γιανγκ με 20 πόντους (10/12 σουτ).

Οι Μαϊάμι Χιτ συνεχίζουν τη μάχη για την έκτη θέση, στην Ανατολή, και, τα ξημερώματα, νίκησαν 124-107 τους Καβαλίερς, μέσα στο Κλίβελαντ.
Στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκαν 16 αλλαγές στο προβάδισμα με τους Χιτ να προηγούνται, 60-67 στο ημίχρονο. Το τρίτο 12λεπτο ξεκίνησε με επιμέρους 19-8 των φιλοξενούμενων, για το 68-86, με τους Καβαλίερς να μην πλησιάζουν παραπάνω από τους 13 πόντους, στο υπόλοιπο του παιχνιδιού.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κέντρικ Ναν με 22 πόντους (9/14 σουτ, 4/6 τρίποντα), με τον Ντάνκαν Ρόμπινσον να ακολουθεί, σε απόδοση, πετυχαίνοντας 20 πόντους (7/10 σουτ, 6/9 τρίποντα).
Για τους Καβαλίερς, από 25 πόντους πέτυχαν οι Κέβιν Λοβ (9/14 σουτ, 7/10 τρίποντα) και Κόλιν Σέξτον (8/20 σουτ, 4/6 τρίποντα, 5/8 βολές).

Με τρίποντο του ρούκι Κόουλ Άντονι, 0.1 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι Ορλάντο Μάτζικ νίκησαν 112-111 τους Μέμφις Γκρίζλις. Για την ομάδα του Ορλάντο, ήταν η πρώτη, εντός έδρας, νίκη, μετά από εννέα σερί ήττες.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Γκρίζλις κυριάρχησαν και προηγήθηκαν 46-60, μετά τις δυο πρώτες περιόδους. Επιπλέον, η ομάδα του Μέμφις έφτασε τη διαφορά και στο +20, 57-77, με τους Μάτζικ να τελειώνουν τη τρίτη περίοδο με επιμέρους 19-8, για το 76-85. Με 1:16 να απομένουν για το φινάλε, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 109-109, με τον Ντίλον Μπρουκς να δίνει προβάδισμα στους Γκρίζλις, 109-111, στα 7 δευτερόλεπτα, και τον Άντονι να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, για το τελικό 112-111.
Ο Κόουλ Άντονι έβαλε το νικητήριο καλάθι και ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 26 πόντους (6/15 σουτ, 4/6 τρίποντα, 10/11 βολές) και τον ακολούθησαν, σε απόδοση, οι Μόριτζ Βάγκνερ με 24 πόντους (8/15 σουτ, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές) και Ντουέιν Μπέικον με 23 πόντους (9/15 σουτ, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές).
Δέκατη ήττα για τους Γκρίζλις, στα έντεκα τελευταία παιχνίδια όπου προηγούνται με διψήφια διαφορά, με την ομάδα του Μέμφις να έχει για πρώτο σκόρερ τον Ντίλον Μπρουκς με 23 πόντους (9/20 σουτ, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές). Ο Ζα Μοράντ σταμάτησε στους 22 πόντους (8/18 σουτ, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να καταγράφει το 43ο νταμπλ-νταμπλ στη σεζόν, με 11 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι Τορόντο Ράπτορς έβαλαν δύσκολα στους Τζαζ, αλλά, στο τέλος, η ομάδα της Γιούτα κατάφερε να επικρατήσει με 106-102.
Στα μέσα της πρώτης περιόδου, οι Γιούτα Τζαζ έκαναν σερί 9-0, με κύριους εκφραστές τους Μπογκντάνοβιτς και Κλάρκσον, και προηγήθηκαν 20-16. Οι Ράπτορς δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν, προηγήθηκαν 29-33 στο 12ο λεπτό και έκαναν το 33-41 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Προηγήθηκαν και με +10, 50-60 και, τελικά, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Ράπτορς να έχουν προβάδισμα εννέα πόντων, 53-62. Με επιμέρους 12-3, οι Τζαζ πέρασαν μπροστά, 68-67, με τους Ράπτορς να έχουν απάντηση, για το 74-68 και να προηγούνται 85-89, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Τζαζ κατάφεραν, με επιμέρους 11-2, να προηγηθούν 101-96, με 5:16 να απομένουν για το φινάλε, με τους Ράπτορς να μην έχουν πόντο, εντός πεδιάς, για, σχεδόν τέσσερα λεπτά. Με 20.2 δευτερόλεπτα για το τέλος, η ομάδα του Τορόντο μείωσε σε 105-102, αλλά ο Ίνγκλις με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 106-102.
Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, πετυχαίνοντας 34 πόντους (12/22 σουτ, 6/11 τρίποντα, 4/4 βολές). Νταμπλ-νταμπλ για τον Ρούντι Γκομπέρ με 13 πόντους (6/8 σουτ, 1/2 βολές) και 16 ριμπάουντ.
Πρώτος σκόρερ των Ράπτορς ήταν ο Φρεντ ΦανΒλιτ με 30 πόντους (11/25 σουτ, 4/11 τρίποντα, 4/4 βολές).

Στη Μινεσότα, ένας φοβερός και τρομερός Ζάιον Γουίλιαμσον οδήγησε τους Νιου Ορλινς Πέλικανς στη νίκη, με 140-136 επί των Τίμπεργουλβς, στην παράταση.
Με 7:11 να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου, οι Πέλικανς πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους, στο παιχνίδι, 43-56, με τους Τίμπεργουλβς να αντιδρούν και με τρίποντο του Ντ'Άντζελο Ράσελ να ισοφαρίζουν για το 65-65 του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Πέλικανς ήταν μπροστά, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν και πήγαν στη τέταρτη περίοδο, έχοντας την ελάχιστη διαφορά υπέρ τους, 97-98. Με 5:56 για το τέλος της κανονικής διάρκειας, οι Τίμπεργουλβς πήραν διψήφια διαφορά, 117-107, αλλά οι Πέλικανς, με επιμέρους 16-6, έστειλαν το ματς στην παράταση, χάρη σε δίποντο του Γουίλι Ερνάνγκομεθ. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ανέλαβε δράση ο Γουίλιαμσον, πετυχαίνοντας επτά πόντους και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.
Ο 20χρονος φόργουορντ σημείωσε 37 πόντους (14/17 σουτ, 9/15 βολές) και ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Στους 33 πόντους (10/21 σουτ, 8/17 τρίποντα, 5/6 βολές) σταμάτησε ο Λόνζο Μπολ, καταγράφοντας ρεκόρ καριέρας σε παραγωγικότητα.
Πρώτη ήττα, μετά από τέσσερα παιχνίδια, για τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς, που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Άντονι Έντουαρντς με 29 πόντους (9/21 σουτ, 2/7 τρίποντα, 9/11 βολές).

Στη μάχη για τη τρίτη θέση, στη Δύση, οι Ντένβερ Νάγκετς πήραν σπουδαία νίκη, μέσα στο Λος Άντζελες, 110-104.
Ο Νίκολα Γιόκιτς πήρε την ομάδα του από το χέρι για ακόμα μία φορά, φροντίζοντας ώστε να επιστρέψει άμεσα από το αρχικό 18-7 και να έχει ένα σταθερό προβάδισμα κοντά στους 10 πόντους από την τρίτη περίοδο κι έπειτα. Και, όταν οι Κλίπερς επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν σε 98-101, ήταν αυτός που κερδίζοντας φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο έκανε το σκορ 98-104 και κατόπιν έδωσε ασίστ στον Φακούντο Καμπάσο για το 98-107, με το Ντένβερ να αποδρά με την νίκη.
Ο Γιόκιτς ολοκλήρωσε τελικά τον αγώνα με 30 πόντους και 14 ριμπάουντ για τους Νάγκετς, με τον Μάικλ Πόρτερ να προσθέτει 25 πόντους και τον Πι Τζέι Ντόζιερ 16 πόντους.
Για τους Κλίπερς, ο Πολ Τζορτζ είχε 20 πόντους (αλλά με 5/21 σουτ), ο Ραζόν Ρόντο 18 πόντους και οι Κουάι Λέοναρντ και ΝτεΜάρκους Κάζινς από 16 πόντους.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA:

Σάρλοτ Χόρνετς-Ντιτρόιτ Πίστονς 107-94

Χιούστον Ρόκετς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 87-113

Ατλάντα Χοκς-Σικάγο Μπουλς 108-97

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Μαϊάμι Χιτ 107-124

Ορλάντο Μάτζικ-Μέμφις Γκρίζλις 112-111

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 136-140 παράταση (123-123 κανονική διάρκεια)

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ-Ιντιάνα Πέισερς 95-152

Ντάλας Μάβερικς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 125-124

Γιούτα Τζαζ-Τορόντο Ράπτορς 106-102

Λος Άντζελες Κλίπερς-Ντένβερ Νάγκετς 104-110

44.000€ εγγυημένες* στην 5η περίοδο της Novileague! Ξεκίνα από σήμερα (21+)