8 ΣΧΟΛΙΑ

«Έσβησε» στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε ο ΟΣΦΠ

Δεν... βγήκε στην Τούμπα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός και από δύο γκολ του Ζίβκοβιτς, έχασε από τον ΠΑΟΚ

SUPER LEAGUE 1 PLAY OFF 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 2-0

ΓΗΠΕΔΟ: Τούμπας

ΔΙΑΤΗΤΗΣ: Στάβρεφ (Σκόπια)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού χάρη στα τέρματα του Ζίφκοβιτς στο 49' και στο 63' και βρίσκεται πλέον στο +5 από τον πέμπτο Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στα πρώτα 45 λεπτά. Στο 4' ο ΟΣΦΠ πήγε να πιάσει... στον ύπνο τον ΠΑΟΚ με Ελ Αραμπί και Μασούρα, αλλά η φάση σταμάτησε για οφσάιντ. Στο 6' ο Μασούρας έφυγε και πάλι στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, έκανε την σέντρα αλλά ο Ανδρούτσος δεν τελείωσε καλά τη φάση. Ο ΠΑΟΚ πάτησε για πρώτη φορά την περιοχή του Σα στο 8' όταν ο Σβαμπ έκανε το γύρισμα, αλλά ο Εμβιλά έκοψε. Στο 10' ο Μπρούμα βρέθηκε και πάλι στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, αλλά άργησε και κλείστηκε. Ο ΠΑΟΚ πίεζε ψηλά τον ΠΑΟΚ, αλλά άφηνε κενά πίσω τα οποία προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε στα πρώτα λεπτά να εκμεταλλευτεί ο ΟΣΦΠ. Η πρώτη τελική του ΠΑΟΚ καταγράφθηκε στο 16'. Σουτ στη κίνηση από τον Αουγκούστο, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Σα. Ο ΟΣΦΠ απάντησε στο 19' με παρόμοιο σουτ του Μπρούμα, το οποίο βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη! Στο 32' ο ΠΑΟΚ πάτησε την περιοχή του Σα μετά από λάθος του Εμβιλά στο κέντρο, αλλά ο Πορτογάλος πορτιέρο σταμάτησε το σουτ του Ζίβκοβιτς. Ο Σα είχε απάντηση και στη... γονατιά του Βιεϊρίνια ένα λεπτό μετά!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά χαλαρός και στην πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ το πλήρωσε. Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος έκανε τραγικό λάθος στο 49', όταν διώχνοντας έστρωσε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Σα και έκανε το 1-0. Παρά τις φωνές και τις... αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς, οι ερυθρόλευκοι δεν ξύπνησαν και έδειχναν εκτός αγώνα! Το 2-0 ήρθε στο 63'. Ο Ελ Καντουρί έκοψε την άμυνα του ΟΣΦΠ με κάθετη μπαλιά, ο Ζίβκοβιτς έφυγε απέναντι στον Σα και τον νίκησε για δεύτερη φορά κάνοντας το 2-0. Μετά την είσοδο του Βαλμπουενά ο ΟΣΦΠ έδειξε κάπως να... υπάρχει στο γήπεδο. Αλλά και πάλι ήταν σχεδόν ακίνδυνος. Στο 78' μετά από φάση διαρκείας, οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ έδιωξαν, ενώ στο 75' και στο 83' Καμαρά και Μπουχαλάκης απείλησαν με μακρινά σουτ, χωρίς όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα. Τελείως άστοχο ήταν νέο σουτ του Εμβιλά στο 88', σε μία από τις τελευταίες φάσεις που συμπεριλήφθηκαν στο φιλμ του αγώνα. Κάιπερς και Ελ Καντουρί στο 89' δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα προς την εστία του Πασχαλάκη.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια(83' Βαρέλα), Κρέσπο, Ίνγκασον, Μπαμπά, Ροντρίγκο, Ντάγκλας Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς(71' Τζόλης), Σβαμπ(83' Τσιγγάρας), Ελ Καντουρί(66' Ουάρντα), Σφιντέρσκι(78' Κρμέντσικ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Αβραάμ Παπαδόπουλος(61' Καμαρά), Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ(71' Βαλμπουενά), Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μπρουμά(61' Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Μασούρας(79' Κάιπερς)

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*
*Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

taxiss21 - 18/4/2021 21:54

Κοιτα από τι χρεπια χάνουμε φέτος. Και ο παοκ σιγα την ομαδα απίστευτο τι αποτελέσματα έχει πάρει φέτος.

taxiss21 - 18/4/2021 22:52

Αρα εσείς τους βλέπετε σαν ομαδαρες όπως είδατε ταχα μου τον Άρη φέτος? Τι κακοποίηση του ποδόσφαιρου με τκν βαζελο νωρίτερα σήμερα? Γιατι ο μπαοκ είναι σοβαρή ομάδα φέτος? Ακόμα και ο γαυρος απλα ειναι μια οκ ομάδα που κάνει τα βασικά. Εμείς φταίμε αποκλειστικά για το χαλι μας προφανώς, αλλά κάποια πράγματα είναι προφανή.

gi_k - 19/4/2021 01:00

Φίλε μου δεν τους βλέπουμε σαν ομαδάρες. Είναι όντως ασόβαροι. Αλλά εμείς είμαστε πολύ απλά χειρότεροι από αυτούς (και μιλάω κυρίως σε σχέση με Παοκ). Δεν έχει νόημα να μην παραδεχόμαστε και να μην το αναγνωρίζουμε... Δεν έχουμε κερδίσει ούτε ένα ντέρμπι 2-3 χρόνια, αυτό τα λέει όλα.

gi_k - 19/4/2021 00:44

agios_pink_ponk - 18/4/2021 23:04

Aς κοιταμε καλυτερα τη δικη μας την μαγγουρα

taxiss21 - 18/4/2021 23:19

Εγω δεν ειοα ότι είμαστε καλύτεροι. Είπα δείτε τι χρεπια είναι κι αυτοί που χάνουμε τοσο εύκολα. Για να είμαστε εμείς σχεδόν μια ανάσα από σκουληκιαρη και μποακ, σκέψου τι χαλια και όντως χαλια που είναι κι αυτοί.

Mpompa21 - 18/4/2021 22:07

Νίκη την Τετάρτη και τελείωσε η Ευρώπη μάγκες! Αντε να τελειώνει η φετινή χρονιά να δούμε τι θα κάνουμε το καλοκαίρι...

R21_AEK - 18/4/2021 21:57

Και με τον Αρη τα ιδια θα γινουν θα χασει κι απ αυτους αδιαφοροι ειναι γιατι να σακατεψουν τα ποδια τους.Στοχος τους ειναι να παρουν το Κυπελλο.