Μπασκετικό έπος από Τέιτουμ και Κάρι (VIDEO)

Ο ένας πέτυχε 44 πόντους, ο άλλος 47 πόντους και οι Σέλτικς πήραν τη ματσάρα κόντρα στους Γουόριορς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Μπασκετική παράσταση έδωσαν ο Τζέισον Τέιτουμ και ο Στεφ Κάρι, με τους δυο παίκτες να πετυχαίνουν 40+ πόντους, ο καθένας, και τους Μπόστον Σέλτικς να επικρατούν 119-114 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς.
Στο "TD Garden", οι Γουόριορς ξεκίνησαν καλύτερα και, μετά το 24-33 της πρώτης περιόδου, έφτασαν τη διαφορά και στο +16, 50-66. Όμως, στη συνέχεια, οι Σέλτικς πέτυχαν τους 21 από τους 23 επόμενους πόντους του ματς και πέρασαν μπροστά, 71-68, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες, 89-89, στη τελευταία περίοδο. Με 4:10 να απομένουν για το τέλος, οι Γουόριορς προηγήθηκαν 103-109, με τρίποντο του Κάρι, με τους γηπεδούχους να απαντάνε με σερί 8-0, για το 111-109, 1:16 πριν το φινάλε. Ο Λούνεϊ ισοφάρισε για τους Γουόριορς, αλλά, ένα δίποντο του Τέιτουμ και ένα τρίποντο του Κέμπα Γουόκερ, για το 116-111 στα 24.8 δευτερόλεπτα, έγειραν, οριστικά, την πλάστιγγα προς τη μεριά των Σέλτικς.
Ο Τζέισον Τέιτουμ τελείωσε το ματς με 44 πόντους (16/25 σουτ, 5/9 τρίποντα, 7/8 βολές) και 10 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος των νικητών. Άξιος συμπαραστάτης του ο Κέμπα Γουόκερ με 26 πόντους (9/20 σουτ, 4/11 τρίποντα, 4/5 βολές). Έκτη συνεχόμενη νίκη για τους Σέλτικς.
Από την άλλη μεριά, ο Στεφ Κάρι σημείωσε 47 πόντους (15/27 σουτ, 11/19 τρίποντα, 6/8 βολές), για λογαριασμό των Γουόριορς.

Μπροστά σε 1.710 φίλους τους, στο "Staples Center", οι Λος Άντζελες Λέικερς νίκησαν, στην παράταση, τους Γιούτα Τζαζ, με 127-115.
Με Λεμπρόν και Ντέιβις να παρακολουθούν το ματς, φορώντας πολιτικά, οι πρωταθλητές προηγήθηκαν 65-62 στο ημίχρονο και, στο τρίτο 12λεπτο, χάρη σε σερί 7-0, πήραν διψήφια διαφορά, για πρώτη φορά, 84-74, κρατώντας τους Τζαζ στους 20 πόντους, στη τρίτη περίοδο. Οι Λέικερς μπήκαν με προβάδισμα 12 πόντων, 94-82, στο τελευταίο 12λεπτο, με τους Τζαζ να κάνουν σερί 15-0 και το 98-85 να μετατρέπεται σε 98-100, 4:28 πριν το τέλος. Με τρίποντο του Κλάρκσον, στα 9.2 δευτερόλεπτα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 108-110, αλλά ο Σρόντερ κράτησε όρθιους τους Λέικερς και με λέι απ, στα 3.5 δευτερόλεπτα, έστειλε το ματς στην παράταση, αφού ο Κλάρκσον, στη συνέχεια, αστόχησε σε τρίποντο. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Λέικερς εμφανίστηκαν με περισσότερη ενέργεια και, με επιμέρους 17-5, έφτασαν στο τελικό 127-115.
Πρώτος σκόρερ, για τους πρωταθλητές, ήταν ο Άντρε Ντράμοντ με 27 πόντους (10/15 σουτ, 7/8 βολές), με τους Ντένις Σρόντερ (11/24 σουτ, 1/6 τρίποντα, 2/2 βολές) και Κεντάβιους Κάλντγουελ-Πόουπ (8/18 σουτ, 5/12 τρίποντα, 4/4 βολές) να πετυχαίνουν από 22 πόντους ο καθένας.
Η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στο NBA αγωνίστηκε χωρίς Μίτσελ, Κόνλεϊ και Γκομπέρ. Πρώτος σκόρερ των Τζαζ, 42-15 το ρεκόρ, ήταν ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 27 πόντους (11/27 σουτ, 5/15 τρίποντα). Νταμπλ-νταμπλ για τον Τζο Ίνγκλις με 20 πόντους (6/14 σουτ, 6/12 τρίποντα, 2/2 βολές) και 14 ριμπάουντ. Στους 20 πόντους σταμάτησε και ο Ερσάν Ιλιάσοβα (7/11 σουτ, 6/8 τρίποντα)

Με το δίδυμο Γουέστμπρουκ-Μπιλ να... πυροβολεί το αντίπαλο καλάθι, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς έφτασε σε τέταρτη συνεχόμενη νίκη, 121-100 τους Ντιτρόιτ Πίστονς.
Οι Γουίζαρντς δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και από το δεύτερο 12λεπτο πήραν τον έλεγχο του αγώνα, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 61-55. Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γουίζαρντς να μην απειλούνται και να φτάνουν τη διαφορά έως και στο +24, 115-91, 3:27 πριν από το τέλος του αγώνα.
Ο Ράσελ Γουέστμπρουκ κατέγραψε το 171ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του, έχοντας 15 πόντους (7/17 σουτ, 1/3 βολές), 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ. "Τριπλός" για 25η φορά, φέτος, ο 32χρονος γκαρντ. Ο Μπράντλι Μπιλ σταμάτησε στους 37 πόντους (13/22 σουτ, 4/6 τρίποντα, 7/8 βολές).
Αϊζάια Στιούαρτ (7/11 σουτ, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές και 12 ριμπάουντ) και Φρανκ Τζάκσον (8/13 σουτ, 3/6 τρίποντα) ήρθαν από τον πάγκο και πέτυχαν από 19 πόντους, ο καθένας, για λογαριασμό των Πίστονς.

Δέκα συνεχόμενες νίκες, εντός έδρας, μετρούσαν οι Φίνιξ Σανς, αλλά, τα ξημερώματα, δέχτηκαν κατραπακιά από τους Σαν Αντόνιο Σπερς, που επικράτησαν 111-85.
Οι Σανς ξεκίνησαν με 0/8 τρίποντα, την ίδια στιγμή που οι Σπερς έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι. Μετά το 19-28 της πρώτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά και στο +23. 39-62, πριν από το 45-64 του ημιχρόνου. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Σανς μείωσαν σε 68-87, στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου έκαναν το 71-87, αλλά δεν πλησίασαν περισσότερο.
Με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να είναι εκτός, λόγω τραυματισμού, οι Σπερς πήραν πόντους από 10 από τους 12 παίκτες του ρόστερ. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρούντι Γκέι με 19 πόντους (8/14 σουτ, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), με τον Ντέβιν Βάσελ να πετυχαίνει 18 πόντους (7/9 σουτ, 4/6 τρίποντα).
Από τους Σανς, ξεχώρισε ο Τζεβόν Κάρτερ, που ήρθε από τον πάγκο, και σημείωσε 17 πόντους (7/11 σουτ, 3/7 τρίποντα). Στους 15 πόντους έμεινε ο Ντέβιν Μπούκερ.

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, οι Σικάγο Μπουλς αγωνίστηκαν χωρίς τον Ζαχ ΛαΒίν, λόγω υγειονομικού πρωτοκόλλου, ωστόσο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, πρώτη μετά από πέντε σερί ήττες, επικρατώντας 106-96 των Κλίβελαντ Καβαλίερς.
Με σερί 12-0, οι Μπουλς προηγήθηκαν 23-17 και στο 12ο λεπτό είχαν προβάδισμα πέντε πόντων, 29-24. Με τρία λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 46-38, αλλά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους 11-1, για το 47-49 του ημιχρόνου. Στη τρίτη περίοδο, οι Μπουλς ανέκτησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, προηγήθηκαν 75-59, τρία λεπτά πριν το τέλος του 12λεπτου, και μπήκαν με προβάδισμα δέκα πόντων, 80-70, στη τέταρτη περίοδο. Οι Καβαλίερς ξεκίνησαν με σερί 7-0, για το 80-77, πλησίασαν και άλλες φορές στους τρεις πόντους και 2.5 λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν 96-93. Όμως, οι Μπουλς "καθάρισαν" το ματς, κάνοντας σερί 10-0, για το 106-93, 56.7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 25 πόντους (10/17 σουτ, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), με τον Λάουρι Μαρκάνεν να έρχεται από τον πάγκο και να βάζει 16 πόντους (6/12 σουτ, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή). Συνολικά, από τους παγκίτες, η ομάδα του Σικάγο πήρε 45 πόντους.
Τέταρτη ήττα, στα πέντε τελευταία παιχνίδια, για τους Κλίβελαντ Καβαλίερς με τους Κόλιν Σέξτον (8/20 σουτ, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές) και Ντάριους Γκάρλαντ (9/21 σουτ, 4/8 τρίποντα) να βάζουν από 22 πόντους ο καθένας.

Διαβάστε εδώ για την εντός έδρας ήττα των Μπακς από τους Γκρίζλις

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA:

Λος Άντζελες Λέικερς-Γιούτα Τζαζ 127-115 παράταση (110-110 κανονική διάρκεια)

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Ντιτρόιτ Πίστονς 121-100

Σικάγο Μπουλς-Κλίβελαντ Καβαλίερς 106-96

Μπόστον Σέλτικς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 119-114

Φίνιξ Σανς-Σαν Αντόνιο Σπερς 85-111

44.000€ εγγυημένες* στην 5η περίοδο της Novileague! Ξεκίνα από σήμερα (21+)
*Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

29/04 - 21:09
Αυτοκτονία και αποκλεισμός για την ΑΕΚ!
the_teacher - 09/05 - 18:19
---Άντε παρατήστε μας πια ρε. Όλοι σας. Από Μελισσανιδη μέχρι τον τελευταίο παίχτη. Έχουμε φτάσει στο σημείο να αποκλειόμαστε και να αισθανόμαστε ανακούφιση, επειδή δε θα γίνουμε ρεζίλι στον τελικό. Αυτή η ΑΕΚ είναι μια ντροπή για την Ιστορία της και αυτοί που τη σχεδίασαν χρωστάνε ένα συγγνώμη. Συγγνώμη που είναι άσχετοι με το ποδόσφαιρο και που έφτασαν με τα εγκλήματα τους την ΑΕΚ σε αυτό το σημείο ντροπής. Όλοι όσοι είστε κοντά στην ΑΕΚ μάς οφείλετε μια συγγνώμη. Γιατί άλλος ανεχτηκε κι άλλος αποδέχτηκε σιωπηλά όλα αυτά τα εγκλήματα. Τις παλινωδίες με τους κουμπαραδες, τους παίχτες από τα πανέρια που βαφτίζονταν παιχταράδες, τους Καρντόσο, τη μιζέρια, τις αρλούμπες για την οικονομική πολιτική της ΠΑΕ. Η ΑΕΚ έχει χάσει τα πάντα. Την ψυχή της, την ταυτότητά της, τη διαχρονική της ποιότητα, ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Πηγαίνει κι έρχεται από γήπεδο σε γήπεδο σαν θίασος ποικιλιων, με νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου, ατάλαντη και βαρετή. Μια ομάδα με αρχηγό που είναι η σημαία αυτής της νοοτροπίας. Μια ομάδα-νεκροταφείο ταλέντου και φιλοδοξιας. Να τη χαίρονται όσοι την κατάντησαν έτσι. Να τη βλέπουν, να την καμαρώνουν. Ντροπή σε όλους σας.
05/05 - 19:27
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)
DF1972 - 07/05 - 14:25
---Τ Ε Λ Ο Σ! Ως εδώ... Ο γιος μου λέει "πάλι τα ίδια ρε μπαμπά;", η κόρη μου γελάει με τις αντιδράσεις μου, η γυναίκα μου λέει: "δεν βάζεις καλύτερα Μέλισσες και Survivor, μην μου πάθεις τίποτα, έχεις ανεβάσει πίεση"... Ε, λοιπόν Μέλισσες και Survivor!!! Ουστ ξεφτιλισμένοι, ντροπή σας που κατάντησατε την ΑΕΚαρα ΜΑΣ. Δική μας είναι η ΑΕΚ ρε ξεφτίλες! Ουστ από εδώ!!!
05/05 - 23:49
Διάλυση σε ένα τρίλεπτο για την ΑΕΚ
Φοίνικας - 06/05 - 21:40
---Η ιστορία και το DNA της ΑΕΚ δεν αλλοιώνονται μόνο επειδή μια χρονιά βρέθηκε διοικητικά και ιδιοκτησιακά παρατημένη, λεηλατημενη, χρόνια κατακρεουργημενη, ουσιαστικά αφραγκη και χρεοκοπημενη, χωρίς δικαίωμα μεταγραφών και με παιχτακια σαν τον Σιαλμα να κάνουν προσφυγή και να μένουν ελεύθεροι με αποτέλεσμα να πολεμα και να δίνει μια άνιση μάχη απέναντι σε διαιτητικές σφαγες και παραρτήματα του δυνάστη που τελικά οδήγησαν στον υποβιβασμό της ομάδας μας.Η ιστορία και το DNA της ΑΕΚ αλλοιώνονται αγρίως τα τελευταία 3 χρόνια, όταν δεν μαζεύει βαθμό σε ευρωπαϊκό όμιλο (γιατί κάποιος αποφάσισε να κάνει τα λεφτά της ομάδας κουμπαρα και να πάει να παίξει με χαφ τον Αλεφ και τον Μοραν και εξτρεμ τον Ντελετιτς και τον Κλωναριδη), όταν χάνει 4 σερί τελικούς κυπέλλου, τους 3 μάλιστα από τον ίδιο αντίπαλο, όταν μένει εκτός τίτλου από τον Νοέμβρη, όταν παλεύει μεταξύ 3ης και 5ης θέσης με 35 βαθμούς διαφορά από την κορυφη, όταν σε μέσα σε 6 χρόνια έχει μαζέψει 3 τριαρες, 2 τεσσαρες και 1 εντός έδρας πεντάρα από τον γαυρο χωρίς να έχει ανταποδώσει μια φορά, όταν σε 33 συνεχόμενους αγώνες με ΟΣΦΠ, Παοκ και Παο έχει μόνο 3 νίκες και ένα σωρό ήττες λες και είναι ο Λεβαδειακος, όταν έχει γίνει πελάτης του χειρότερου παοκ των τελευταίων 5 χρόνων και χάνει 4 φορές από εκείνον μέσα σε ένα μήνα, όταν κοντεύει να φάει μισή κατοστάδα γκολ σε ένα πρωτάθλημα, και πόσα ακόμα επιμέρους που πραγματικά υποβιβαζουν αυτά τα τεράστια τρία γράμματα. Γιατί καμιά φορά αυτοί οι "υποβιβασμοι" και κυρίως η ανοχή που δείχνουμε σε αυτούς είναι πιο επικίνδυνοι κι από έναν κυριολεκτικο υποβιβασμό σε μικρότερη κατηγορία.Το μεγαλύτερο κακό που μας έκανε εκείνο το ρημάδι το 2013, είναι ότι μας έκανε "και μη χειροτεράκηδες". Αφού η ομάδα δεν χρωστάει και δεν κινδυνεύει να πέσει κατηγορία, όσες πικρές και να τρώμε, έχουμε κάποιους που στην πρώτη κριτική που θα ασκηθεί στην διοίκηση θα σου πουν "α ρε Αδαμιδοθανοπολους που θέλετε". Φτάσαμε στο σημείο να διαβάζουμε ότι ο Μελισσανίδης σκεφτεται να φύγει επειδή ανήρτησε ένα πανό διαμαρτυρίας η Original για το οποίο είχε απόλυτα δίκιο, και το 85% των σχολίων να καταφερονται κατά της Original με τρόμο να μην στεναχωρηθει ο Μελ. Αν είναι δυνατόν.Συνεπώς? Ας κοιτάξουμε την μάπα μας στον καθρέφτη και θα δούμε ένα κομμάτι του προβλήματος. Εμείς οι ίδιοι ρίξαμε χαμηλά τον πηχυ και εμείς οι ίδιοι γίναμε ανεκτικοι στην παταγώδη αποτυχία. Πως γυρνάει αυτό τώρα μάγκες μου? Πως? Με την νοοτροπία που έχει καλλιεργηθεί την τελευταία 3ετια και κυρίως την ακαμπτη πολιτική του Μελ δεν γυρνάει. Με πονάει πολύ, αλλά αλήθεια δεν ξέρω πως γυρνάει αυτό το πράγμα έχοντας δει πλέον για τα καλά τον τρόπο που λειτουργεί ο πρόεδρος.Ένα τελευταίο που το νιώθω πολύ βαρύ μέσα μου. Κρίμα ρε πρόεδρε να μας βγάζεις ξινό από την μύτη το σπίτι μας, την γηπεδαρα μας που μετά από τόσα χρόνια λαχταρουμε να μπούμε μέσα. Είναι εντελώς χειριστικο και συναισθηματικά εκβιαστικο, όλα αυτά τα χρονια η ιστορική κατρακύλα της ομάδας μας να γίνεται (σιωπηρά ή και φωναχτά) στο όνομα της επιστροφής στο σπίτι.
Valderama - 06/05 - 15:39
---ελπίζωντας λόγο μαζοχισμού στην ανατροπή θα πω το εξής. όσα γήπεδα, όσα προπονητήρια, αυτό που έχω ζήσει μετα το πρωτάθλημα και ιδιαίτερα επί κορωνοιού με την ΑΕΚ δεν το συγχωρώ από κανέναν ευεργέτη - επενδυτή ή όπως θέλει να λέγεται. Να πανε όλοι τους στην ευχή του θεού και να μη τους ξανακούσω μου έχουν καταστρέψει την υγεία μου...η πιο μαύρη σελίδα έιναι που ζούμε ΝΤΡΟΠΗ!
aekarrwsteia - 07/05 - 14:23
---Το γηπεδο χτιζεται, η ΑΕΚ γκρεμίζεται.