«Πάτησε» τους Μάβερικς ο τρομερός Ραντλ (VIDEO)

Στη γενέτειρά του, το Ντάλας, ο 26χρονος φόργουορντ ήταν απολαυστικός απέναντι στον Ντόντσιτς, οδηγώντας τους Νικς στη νίκη- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Φοβερός και τρομερός ο Τζούλιους Ραντλ, οδήγησε τους Νιου Γιορκ Νικς στη νίκη, 117-109, επί των Μάβερικς, μέσα στο Ντάλας. Έτσι, η ομάδα της Νέας Υόρκης έφτασε τις πέντε συνεχόμενες νίκες, το καλύτερο σερί της εδώ και επτά χρόνια.
Με 70% ποσοστό ευστοχίας, οι Νικς προηγήθηκαν 25-34 στο 12ο λεπτό, με τη διαφορά να φτάνει και στο +12, 29-41, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι Μάβερικς ισορρόπησαν, ισοφάρισαν σε 52-52, αλλά, μια τεχνική ποινή στον Πορζίνγκις έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάνε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 52-56, στην ανάπαυλα. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Μάβερικς πέρασαν μπροστά, αλλά όχι με διαφορά άνω των τεσσάρων πόντων, και ένα τρίποντο του Ραντλ, στα τελευταία δευτερόλεπτα, έκανε το 79-83, ενόψει τέταρτης περιόδου. Ο Αρ Τζέι Μπάρετ σκόραρε τους 10, από τους 13 πρώτους, πόντους των Νικς, στη τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν, ξανά, διψήφια διαφορά και να φτάνουν στη νίκη.
Στη γενέτειρά του, ο Ραντλ ήταν φανταστικός, με τον 26χρονο φόργουορντ να πετυχαίνει 44 πόντους (16/29 σουτ, 6/11 τρίποντα, 6/9 βολές), ενώ μοίρασε και 10 ασίστ.
Ο Λούκα Ντόντσιτς ισοφάρισε το ρεκόρ του σε ασίστ, μοίρασε 19 τελικές πάσες, με τον Σλοβένο να πετυχαίνει 22 πόντους (7/16 σουτ, 2/9 τρίποντα, 6/10 βολές). Πρώτος σκόρερ των Μάβερικς ήταν ο Πορζίνγκις με 23 πόντους (8/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5/5 βολές), ενώ κατέβασε και 12 ριμπάουντ.

Ο τραυματισμός του Ντόνοβαν Μίτσελ, στον αστράγαλο, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, "πάγωσε" τους Γιούτα Τζαζ, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν σε ακόμα μια νίκη, 119-111 τους Ιντιάνα Πέισερς.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Πέισερς ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με διαφορά έως και 17 πόντων, 36-53, χάρη σε σερί 9-0, πριν από το 57-69 του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να μετράνε 7 εύστοχα τρίποντα. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τους Τζαζ, όταν, στα πρώτα λεπτά του τρίτου 12λεπτου, ο Μίτσελ αποχώρησε τραυματίας, αλλά η ομάδα της Γιούτα βρήκε τις επιθετικές λύσεις, βελτίωσε την άμυνά της και ισοφάρισε σε 89-89, ενόψει τέταρτης περιόδου. Ακολούθησε σερί 10-0, για το 108-99, με τους Πέισερς να μένουν χωρίς πόντο για πάνω από 4.5 λεπτά. Χάρη σε αυτό το ξέσπασμα, οι Τζαζ έφτασαν τις 42 νίκες, διατηρώντας το καλύτερο ρεκόρ, φέτος, στο NBA.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς με 24 πόντους (9/16 σουτ, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές). Πριν αποχωρήσει τραυματίας, ο Μίτσελ πρόλαβε να βάλει 22 πόντους (7/15 σουτ, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές). Ο Ρούντι Γκομπέρ μάζεψε 23 ριμπάουντ και έκανε νταμπλ-νταμπλ, σημειώνοντας και 13 πόντους (6/7 σουτ, 1/4 βολές).

Το σερί των επτά συνεχόμενων νικών των Λος Άντζελες Κλίπερς έλαβε τέλος στη Φιλαδέλφεια, με τους Σίξερς να επικρατούν 106-103.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, αφού προηγήθηκαν 20-3 και το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους Σίξερς στο +12, 59-47. Στο τρίτο 12λεπτο, με μπροστάρη τον Πολ Τζορτζ, οι Κλίπερς κατέβασαν τη διαφορά και μείωσαν σε 81-77, ενόψει τέταρτης περιόδου. Η ομάδα του Λος Άντζελες πήρε το πρώτο της προβάδισμα στα 7:14 πριν το τέλος, 90-91, και με πέντε λεπτά, να απομένουν για το φινάλε, το σκορ ήταν 92-94. Τότε, οι παίκτες των Κλίπερς έκαναν λάθος στις τέσσερις από τις, επόμενες, πέντε κατοχές τους, οι Σίξερς έβαλαν επτά συνεχόμενους πόντους και πέρασαν μπροστά, 99-94. Με 47.7 δευτερόλεπτα για το τέλος, οι γηπεδούχοι προηγούνταν 104-98, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 104-103, ο Ντάνι Γκριν με βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αφού ο Μόρις αστόχησε σε τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.
Κορυφαίος των Σίξερς ήταν ο Τζόελ Εμπίντ με 36 πόντους (10/20 σουτ, 0/3 τρίποντα, 16/18 βολές).
Από τους Κλίπερς, ξεχώρισε ο Πολ Τζορτζ με 37 πόντους (14/29 σουτ, 4/12 τρίποντα, 5/7 βολές).

Σοκαρισμένοι παραμένουν στους Νετς, μετά την είδηση πως ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ θα χρειαστεί να αποσυρθεί από την ενεργό δράση, λόγω προβλήματος στην καρδιά. Τα ξημερώματα, ωστόσο, η ομάδα του Μπρούκλιν βρήκε τις ψυχικές δυνάμεις και νίκησε τους Σάρλοτ Χόρνετς με 130-115.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν μουδιασμένα, επιτρέποντας στους Χόρνετς να κάνουν επιμέρους 23-6 και να προηγηθούν 13-27. Οι Νετς κατέβασαν τη διαφορά, 29-35 στο 12', με τις δυο ομάδες να είναι ισόπαλες, 61-61, στο τέλος του ημιχρόνου. Στο τρίτο 12λεπτο, καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει, με τους Νετς να προηγούνται 94-89, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στη τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και, με επιμέρους 19-5, έκαναν το 113-94, με τους Χόρνετς να μην κατεβάζουν τη διαφορά κάτω απο τους 14 πόντους μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού.
Οι Νετς τελείωσαν το παιχνίδι με 21/41 τρίποντα, με τον Τζο Χάρις να είναι ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους (8/12 σουτ, 6/9 τρίποντα, 4/4 βολές). Ο Κέβιν Ντουράντ έβαλε 25 πόντους (8/12 σουτ, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές), μοιράζοντας και 11 ασίστ, με τον Καϊρί Ίρβινγκ να έχει 12 πόντους (5/11 σουτ, 2/7 τρίποντα). Ο Λάντρι Σάμετ είχε 6/11 τρίποντα, με τον Τζέιμς Χάρντεν να παραμένει τραυματίας.
Ο Μάιλς Μπρίτζες ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χόρνετς, σημειώνοντας 33 πόντους (13/18 σουτ, 6/10 τρίποντα, 1/2 βολές).

Με δυο βολές του Ράσελ Γουέστμπρουκ, έπειτα από φάουλ που έκανε ο Ζάιον Γουίλιαμσον, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς νίκησαν 117-115 τους Νιου Ορλινς Πέλικανς, στην παράταση.
Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν με διαφορά 13 πόντων, 47-34, με τους Πέλικανς να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής, 62-61, στη λήξη του ημιχρόνου, με δυο βολές του Στίβεν Άνταμς. Στο τρίτο 12λεπτο, οι Πέλικανς έκαναν σερί 11-0 και προηγήθηκαν 72-80, ενώ, στη συνέχεια, είχαν προβάδισμα τριών πόντων, 86-89, ενόψει τέταρτης περιόδου. Μάλιστα, 5:34 πριν το τέλος προηγήθηκαν και με +9, 94-103. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους 11-2 και το ματς πήγε στην παράταση, 105-105. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Γουέστμπρουκ έβαλε τους 10, από τους 12, πόντους της ομάδας του, οδηγώντας την στη νίκη.
Ο 32χρονος γκαρντ έχασε το τριπλ-νταμπλ για μια ασίστ, έχοντας 36 πόντους (13/24 σουτ, 3/6 τρίποντα, 7/11 βολές), 15 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Μπράντλι Μπιλ έβαλε 30 πόντους (10/29 σουτ, 0/9 τρίποντα, 10/11 βολές).
Πρώτος σκόρερ των Πέλικανς ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ με 34 πόντους (12/27 σουτ, 4/9 τρίποντα, 6/6 βολές), με τον Ζάιον Γουίλιαμσον να σταματά στους 21 πόντους (9/18 σουτ, 3/6 τρίποντα).

Μετά από οκτώ συνεχόμενες ήττες στο Χιούστον, οι Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν, εύκολα, των Ρόκετς, με 128-99, με κορυφαίο τον Νίκολα Γιόκιτς.
Η κυριαρχία στα ριμπάουντ, 52-35, κάλυψε την αστοχία στα τρίποντα, 9/31, με τους Νάγκετς να προηγούνται 49-69 στο ημίχρονο. Επιπλέον, οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες ήταν 32 έναντι 14, με την ομάδα του Ντένβερ να μην απειλείται και να φτάνει, εύκολα, στη δέκατη νίκη, στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια.
Ο Νίκολα Γιόκιτς με 29 πόντους (10/12 σουτ, 1/1 τρίποντο, 8/9 βολές) και 16 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στο Ντένβερ, με τον Μάικλ Πόρτερ να προσθέτει 21 πόντους (7/13 σουτ, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές).
Για τους Ρόκετς, ο Κέλι Ολίνικ είχε 23 πόντους (10/14 σουτ, 3/4 τρίποντα) και ο Τζέισον Τέιτ 21 πόντους (9/13 σουτ, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές).

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων, έχασαν τρεις ευκαιρίες, στα τελευταία δευτερόλεπτα, για να πάρουν τη νίκη και, τελικά, οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς έφυγαν νικητές από το Τέξας, 107-106.
Οι Σπερς είχαν προβάδισμα εννέα πόντων, 57-48, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, και, στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου, βρέθηκαν και στο +16, 66-50. Με το σκορ στο 75-59, οι Μπλέιζερς έκαναν επιμέρους 24-10 και μείωσαν σε 85-83, ενόψει τέταρτης περιόδου. Με 22.8 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Πάουελ πέτυχε το καλάθι της νίκης, όπως αποδείχτηκε, για τους Μπλέιζερς, αφού οι Σπερς σημάδευαν συνεχώς σίδερο, έχοντας κάνει και δυο λάθη στα δυο τελευταία λεπτά.
Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 29 πόντους (13/26 σουτ, 2/6 τρίποντα, 1/2 βολές) και ο Νόρμαν Πάουελ με 22 πόντους (8/17 σουτ, 2/6 τρίποντα, 4/4 βολές) ήταν οι κορυφαίοι των Μπλέιζερς, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Ντέιμιαν Λίλαρντ.
Για τους Σπερς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν είχε 26 πόντους (11/25 σουτ, 0/1 τρίποντο, 4/4 βολές) και 10 ασίστ, ο Τζέικομπ Πελτλ 17 πόντους (8/11 σουτ, 1/1 βολή) και ο Ντεζούντε Μάρεϊ 13 πόντους (5/13 σουτ, 2/4 τρίποντα 1/2 βολές), 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς επέστρεψε στη δράση, έπειτα από απουσία δυο παιχνιδιών, και οδήγησε τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς στη νίκη, 119-111 τους Μαϊάμι Χιτ.
Οι δυο ομάδες τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο ισόπαλες, 61-61, με την ομάδα του Μαϊάμι να κάνει επιμέρους 15-5, στα τελευταία λεπτά του τρίτου 12λεπτου, και να προηγείται 88-93, ενόψει τέταρτης περιόδου. Όμως, στη τελευταία περίοδο, οι Τίμπεργουλβς φόρτσαραν και, με επιμέρους 31-18, έφτασαν στη νίκη.
Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 24 πόντους (8/14 σουτ, 4/4 τρίποντα, 4/7 βολές) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που είχαν συνολικά εφτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ρίκι Ρούμπιο να προσθέτει 17 πόντους (5/10 σουτ, 2/5 τρίποντα, 5/5 βολές) και τον Ναζ Ριντ 16 πόντους (6/12 σουτ, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές).
Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 30 πόντους (9/19 σουτ, 0/2 τρίποντα, 12/15 βολές) και 10 ριμπάουντ, ο Τρέβορ Αρίζα 21 πόντους (8/14 σουτ, 5/7 τρίποντα) και ο Μπαμ Αντεμπάγιο 17 πόντους (7/8 σουτ, 3/5 βολές).

Για δεύτερη φορά, μέσα σε μια εβδομάδα, οι Μέμφις Γκρίζλις νίκησαν τους Σικάγο Μπουλς, 126-115.
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι Γκρίζλις επέβαλαν την κυριαρχία τους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγούνταν 85-94, ξεκίνησαν τη τέταρτη περίοδο με επιμέρους 9-2 και ξέφυγαν με 103-87. Μέχρι το φινάλε, η διαφορά δεν έπεσε σε διψήφιο νούμερο, με τους Μπουλς να... πληρώνουν το γεγονός πως ο Ζαχ ΛαΒίν είναι νοκ άουτ, λόγω κοροναϊού.
Ο Ντίλον Μπρουκς με 32 πόντους (12/19 σουτ, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 16 πόντους (7/9 σουτ, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή) και τον Ζα Μοράντ 15 πόντους (5/11 σουτ, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές).
Για τους Μπουλς, ο Κόμπι Γουάιτ είχε 27 πόντους (8/17 σουτ, 4/8 τρίποντα, 7/7 βολές) και ο Νίκολα Βούτσεβιτς 24 πόντους (9/22 σουτ, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές).

Με Πολ Γουότσον και Γιούτα Γουατανάμπε να κάνουν ρεκόρ καριέρας, οι Τορόντο Ράπτορς νίκησαν 113-102 τους Ορλάντο Μάτζικ.
Οι Ράπτορς ξεκίνησαν με 0/7 τρίποντα και, στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, ήταν πίσω στο σκορ, με τους Μάτζικ να προηγούνται με +8, πριν από το 47-51 του ημιχρόνου. Στη τρίτη περίοδο, όμως, ήρθε το ξέσπασμα των Ράπτορς, που, με επιμέρους 38-19, πήραν διαφορά 15 πόντων, 85-70, και στο τέταρτο 12λεπτο ξέφυγαν και με +18, 94-76, πριν από το τελικό 113-102.
Ο Πολ Γουότσον με 30 πόντους (10/13 σουτ, 8/11 τρίποντα, 2/2 βολές) και ο Γιούτα Γουατανάμπε με 21 πόντους (7/11 σουτ, 2/4 τρίποντα, 5/5 βολές) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.
Για τους Μάτζικ, ο Γουέντελ Κάρτερ είχε 20 πόντους (8/12 σουτ, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές) και ο Κόουλ Άντονι 19 πόντους (6/12 σουτ, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές).

Ένατη συνεχόμενη ήττα για την Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, με τους Ντιτρόιτ Πίστονς να επικρατούν 110-104.
Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες και, στο δεύτερο 12λεπτο, η Θάντερ πήρε προβάδισμα 15 πόντων, 29-44, το οποίο δεν κράτησε, με το ημίχρονο να λήγει στην ισοπαλία, 56-56. Στη τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν 10 λάθη, επιτρέποντας στους Πίστονς να προηγηθούν με 86-79 στο 36ο λεπτό. Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι Πίστονς πήραν διαφορά 11 πόντων, 93-82, με τη Θάντερ να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής, 95-94, αλλά η ομάδα του Ντιτρόιτ διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε στο τελικό 110-104.
Ο Τζος Τζάκσον με 29 πόντους (9/16 σουτ, 2/4 τρίποντα, 9/10 βολές) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τους Σάντικ Μπέι (8/20 σουτ, 2/12 τρίποντα) και Φρανκ Τζάκσον (5/10 σουτ, 3/6 τρίποντα, 5/8 βολές) να προσθέτουν από 18 πόντους.
Για τη Θάντερ, ο Λου Ντορτ είχε 26 πόντους (9/20 σουτ, 3/8 τρίποντα, 5/8 βολές) και ο Ντάριους Μπάζλεϊ 19 πόντους (7/18 σουτ, 1/10 τρίποντα, 4/4 βολές).

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Γιούτα Τζαζ-Ιντιάνα Πέισερς 119-111

Ντάλας Μάβερικς-Νιου Γιορκ Νικς 109-117

Ντιτρόιτ Πίστονς-Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 110-104

Φιλαδέλφεια Σίξερς-Λος Άντζελες Κλίπερς 106-103

Ουάσινγκτον Γουίζαρντς-Νιου Ορλινς Πέλικανς 117-115 παράταση (105-105 κανονική διάρκεια)

Μπρούκλιν Νετς-Σάρλοτ Χόρνετς 130-115

Τορόντο Ράπτορς-Ορλάντο Μάτζικ 113-102

Σικάγο Μπουλς-Μέμφις Γκρίζλις 115-126

Χιούστον Ρόκετς-Ντένβερ Νάγκετς 99-128

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Μαϊάμι Χιτ 119-111

Σαν Αντόνιο Σπερς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 106-107

44.000€ εγγυημένες* στην 5η περίοδο της Novileague! Ξεκίνα από σήμερα (21+)