Στραβοπάτησε πάνω στην Ουνιόν η Μπάγερν (VIDEO)

''Φωτιά'' και πάλι στην κορυφή της Bundesliga, με την Ουνιόν Βερολίνου να φεύγει με την ισοπαλία 1-1 από την «Allianz Arena» απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, να κρατά ζωντανό το Ευρωπαϊκό όνειρο για την ίδια και τη Λειψία να μειώνει στους πέντε τη διαφορά από την κορυφ

BUNDESLIGA - 28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: 1-1

Γήπεδο: Allianz Arena

''Φωτιά'' και πάλι στην κορυφή της Bundesliga, με την Ουνιόν Βερολίνου να φεύγει με την ισοπαλία 1-1 από την «Allianz Arena» απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου, να κρατά ζωντανό το Ευρωπαϊκό όνειρο για την ίδια και τη Λειψία να μειώνει στους πέντε τη διαφορά από την κορυφή. Μετριότατο παιχνίδι στο Μόναχο, με τους αποδεκατισμένους Βαυαρούς να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας αγγαρεία κι έχοντας το μυαλό τους στον επαναληπτικό με την Παρί Σεν Ζερμέν από την οποία κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Champions League. H Μπάγερν άνοιξε το σκορ σε μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχε αλλά δεν κατάφερε ποτέ να τελειώσει το παιχνίδι και τελικά το πλήρωσε στα τελευταία λεπτά.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12' με τον Σαρ να περνά για τον Τσούπο-Μότινγκ που σούταρε αλλά κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Κνόχε, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Τσούπο-Μότινγκ έπαιξε ωραία το «1-2» με τον Ντάντας αλλά ο Λούτε απέκρουσε το σουτ του τελευταίου, με τον Μίλερ να παίρνει το ριμπάουντ και τον Λούτε να λέει και πάλι ''όχι''. Στο 24' η Ουνιόν είχε καλή στιγμή με τον Κρούζε να γυρίζει για τον Μπίλτερ που από πολύ κοντά, έστειλε την μπάλα πάνω στον Νόιερ.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 54' με κεφαλιά του Μπόατενγκ, μετά από κόρνερ του Κίμιχ, που απέκρουσε ο Λούτε. Τρία λεπτά αργότερα η Ουνιόν είχε καλή στιγμή με τον Τρίμελ να γυρίζει για τον Κρούζε που έπιασε ένα βολέ, στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 68' οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Μίλερ να κλέβει από τον Φρίντριχ και να δίνει στον Μουσιάλα που έκανε καταπληκτική ενέργεια μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 1-0. Στο 86' η Ουνιόν έφερε το ματς στα ίσα με τον Τούχερτ να εκτελεί γρήγορα ένα πλάγια για τον Άντριχ που γύρισε και ο Ίνγκβαρτσεν από κοντά, έκανε το 1-1.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Στάνισιτς, Μπόατενγκ, Χάβι Μαρτίνεθ, Σαρ, Κίμιχ, Ντάντας, Μουσιάλα (74' Νιανζού), Μίλερ, Κομάν (45' Σανέ), Τσούπο-Μότινγκ (58' Αλάμπα)

ΟΥΝΙΟΝ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λούτε, Τρίμελ, Φριντλ, Κνόχε, Λενζ, Πρέμελ, Άντριχ, Μπίλτερ, Κρούζε (72' Τούχερτ), Εντό (80' Γκέντερ), Μούσα (72' Πογιάνπαλο)

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ - ΛΕΙΨΙΑ: 1-4

Γήπεδο: wohninvest WESERSTADION

Εύκολη νίκη για τη Λειψία που με ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, πέρασε με 1-4 από το «wohninvest WESERSTADION» απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης, παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της Μπάγερν και της κορυφής και άφησε την αντίπαλό της κοντά στην επικίνδυνη ζώνη. Απίθανο παιχνίδι κυρίως στο πρώτο ημίχρονο από τους «ταύρους» του Γιούλιαν Νάγκελσμαν που έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο, σκόραραν τέσσερεις φορές ενώ μέτρησαν οι τρείς, αλλά σε κάθε περίπτωση, καθάρισαν εύκολα. Μέτριο δεύτερο ημίχρονο με τη Βέρντερ να βρίσκει ελπίδες από το σημείο του πέναλτι αλλά τη Λειψία να σκοράρει για τέταρτη φορά τελειώνοντας τα πάντα.

Η Λειψία είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13' με τον Ενκουκού να περνά για τον Κλάιφερτ που έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Παβλένκα. Στο 21' η Βέρντερ απείλησε με σουτ του Ντίνκσι που πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα οι «ταύροι» άνοιξαν το σκορ με τους Καμπλ και Όλμο να συνεργάζονται υπέροχα και τον τελευταίο να πλάσαρε σωστά σε τετ-α-τετ με τον Παβλένκα για το 0-1. Στο 27' η Βέρντερ έχασε τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά του Σέλκε, μετά από κόρνερ του Φριντλ, που πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 31' η Λειψία πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Άνταμς να περνά στα πλάγια για τον Ενκουκού που γύρισε και ο Σόρλοθ με απίθανη κεφαλιά, έκανε το 0-2. Στο 38 οι «ταύροι» σκόραραν με απίθανο βολέ του Χάλτσενμπεργκ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ τρία λεπτά αργότερα τελείωσαν το παιχνίδι με τον Όρμπαν να γυρίζει για τον Σόρλοθ που από κοντά, έκανε το 0-3.

Στο 59' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Βέρντερ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Καμπλ, με τον Ράσιτσα ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-3. Στο 63' η Λειψία πήρε και πάλι προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Ενκουκού να περνά στα πλάγια για τον Χένρικς που γύρισε και ο Σζάμπιτσερ από κοντά, έκανε το 1-4.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Παβλένκα, Τοπράκ, Μόϊσάντερ, Φριντλ, Γκέμπρε-Σιλασιέ, Εμπόμ (45' Μόχβαλντ), Γκρος, Άγκου (68' Σμιντ), Σάρτζεντ (83' Οζάκο), Ντίνκσι (45' Ράσιτσα), Σέλκε

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάστσι, Άνταμς (45' Χένρικς), Όρμπαν, Κονατέ, Χάλτσενμπεργκ (75' Κλόστερμαν), Καμπλ, Σζάμπιτσερ (82' Χουάνγκ), Ενκουκού, Όλμο (75' Σάμαρτζιτς), Κλάιφερτ (61' Χαϊντάρα), Σόρλοθ

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ - ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: 4-3

Γήπεδο: Deutsche Bank Park

Απίθανη ματσάρα στο «Deutsche Bank Park» και τεράστια νίκη για την Άιντραχτ Φρανκφούρτης που πήρε το τρίποντο με 4-3 και ανατροπή απέναντι στη Βόλφσμπουργκ και σχεδόν κλείδωσε την παρουσία της στο Champions League της επόμενης χρονιάς, αφού πλέον θα πρέπει να αυτοκτονήσει για να χάσει την τέταρτη θέση από την Ντόρτμουντ. Εκρηκτικό παιχνίδι στη Φρανκφούρτη, με τη Βόλφσμπουργκ να παίρνει προβάδισμα από νωρίς αλλά την Άιντραχτ να βρίσκει την ολική ανατροπή μέχρι το ημίωρο. Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και πάλι με γκολ των «λύκων» αλλά οι «αετοί» έβγαλαν και πάλι αντίδραση, πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ που τους χάρισαν τη νίκη.

Η Βόλφσμπουργκ άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Άρνολντ να περνά για τον Βέχορστ που έστρωσε στον Μπάκου κι αυτός με απίθανο πλασέ, έκανε το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα η Άιντραχτ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κόστιτς να αλλάζει παιχνίδι για τον Ντουρμ που γύρισε, ο Ρόντε άφησε ωραία για τον Καμάντα κι αυτός πλάσαρε για το 1-1. Στο 21' νέα καλή στιγμή για τη Βόλφσμπουργκ με νέο σουτ του Μπάκου που πέρασε λίγο έξω. Στο 27' οι «αετοί» πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Αντρέ Σίλβα να κάνει απίθανη ενέργεια από τα πλάγια και γύρισμα για τον Γιόβιτς που με πλασέ στην κίνηση, έκανε το 2-1.

Μισό λεπτό μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Βόλφσμπουργκ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπάκου να εκμεταλλεύεται τη λάθος πάσα του Σο και να περνά για τον Βέχορστ που πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2. Στο 54' η Άιντραχτ πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Καμάντα να κλέβει από τον Μπρέκαλο και να ανοίγει για τον Αντρέ Σίλβα που πλάσαρε για το 2-2. Στο 61' οι «αετοί» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Κόστιτς να γυρίζει για τον Αντρέ Σίλβα που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Ντουρμ έκανε το 4-2. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών ακόμα μία ευκαιρία για την Aιντραχτ με τον Ρόντε να βγάζει σέντρα για τον Γιόβιτς, που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Κάστελς απέκρουσε. Στο 85' η Βόλφσμπουργκ μείωσε με τον Λακρουά να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Φίλιπ που έκανε τρομερό κοντρόλ και σουτ για το 4-3.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Τραπ, Τούτα, Ιλσάνκερ, Εντικά, Ντουρμ (89' Τσαντλέρ), Σο, Ρόντε (89' Χασέμπε), Κόστιτς, Καμάντα (90+2' Τσούμπερ), Γιόβιτς (83' Γιουνές), Αντρέ Σίλβα

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Εμπαμπού, Λακρουά (66' Πόνγκρατσιτς), Μπρουκς, Ρουσιγιόν, Σλάγκερ (89' Γκίντσεκ), Άρνολντ, Μπάκου, Γκέρχαρτ (61' Μπιάλεκ), Μπρέκαλο (72' Φίλιπ), Βέχορστ

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: 2-2

Γήπεδο: Olympiastadion

Ματσάρα και μοιρασιά για Χέρτα Βερολίνου και Γκλάντμπαχ που ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο «Olympiastadion» με τα «πουλάρια» να παραμένουν εκτός Ευρωπαϊκού ονείρου και τους ''πρωτευουσιάνους» να συνεχίζουν στη μάχη της παραμονής. Παλικαρίσιος βαθμός για την Γκλάντμπαχ που αν κι έμεινε από πολύ νωρίς με δέκα παίκτες και πίσω στο σκορ, βρήκε την ανατροπή η οποία όμως τελικά δεν της έφτασε για το τρίποντο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για την Γκλάντμπαχ καθώς μόλις στο 13' έμεινε με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του τερματοφύλακά της Σόμερ για μαρκάρισμα εκτός περιοχής στον Κόρδοβα. Στο 23' η Χέρτα άνοιξε το σκορ με σουτ του Ασκασίμπαρ που κόντραρε, αιφνιδίασε τον Σίπελ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Στο 27' η Γκλάντμπαχ έφερε το ματς στα ίσα με τον Τουράμ να περνά ωραία κάθετη για τον Πλεά που σε τετ-α-τετ με τον Σβόλοφ από πλάγια θέση, πλάσαρε ωραία για το 1-1. Στο 37' τα «πουλάρια» κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Σταρκ στον Τουράμ, με τον Στιντλ ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-2.

Στο 51' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Χέρτα έφερε το ματς στα ίσα με τον Ασκασίμπαρ να σουτάρει, τον Σίπελ ν' αποκρούει και την να φτάνει στον Κούνια που γύρισε και ο Κόρδοβα από κοντά, έκανε το 2-2.

ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Σβόλοφ, Κλούντερ, Σταρκ, Ντάρνταΐ, Ζέεφουικ (45' Ράντονιτς), Ασκασίμπαρ (57' Κεντίρα), Μίτελστεντ (45' Πλάτενχαρντ), Λουκεμπάκιο (45' Πιόντεκ), Κούνια, Κόρδοβα

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Σόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Μπενσεμπαϊνί (77' Χέρμαν), Βεντ (17' Σίπελ), Ζακάρια, Κράμερ, Νόιχαους, Πλεά, Στιντλ (60' Λατσάρο), Τουράμ (77' Εμπολό)

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*