Σπουδαία νίκη με 2-1 πήρε η ΑΕΛ στην έδρα της Ανόρθωσης

ΚΥΠΡΟΣ ΠΛΕΪ ΟΦ-4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ανόρθωση-ΑΕΛ: 1-2

(Κβιλιτάια 45+4’-Μαέ 12’, 43’)

Σπουδαίο διπλό της ΑΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» επί της Ανόρθωσης με 2-1 με πρωταγωνιστή τον Μαέ ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας της Λεμεσού.

Πήρε προβάδισμα με 2-0 η ΑΕΛ, μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Ανόρθωση μετά από τρομερή ενέργεια του Κβιλιτάια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη η Ανόρθωση, είχε κάποιες μεγάλες ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα.

Με τη νίκη της αυτή, η ΑΕΛ πάει ξανά στο -4 από την πρώτη Ομόνοια και παραμένει σε επαφή με την πρώτη θέση.

Από την άλλη, η Ανόρθωση μέχρι 9 βαθμούς μακριά από ΑΕΛ και Απόλλωνα και πλέον ο δρόμος για Ευρώπη περνάει από το Κύπελλο.

Το παιγνίδι ήταν δυνατό από τα πρώτα λεπτά με κάποια δυνατά μαρκαρίσματα, με τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να έχουν διάθεση αλλά να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί για τις δύο εστίες.

Η ΑΕΛ όμως στην πρώτη ευκαιρία του αγώνα εκμεταλλεύτηκε την ανισορροπία στην οποία βρήκε την άμυνα της Ανόρθωσης και άνοιξε το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 12’ η μπάλα έφθασε αριστερά στον αμαρκάριστο Σάντος ο οποίος με εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μαέ και ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την ΑΕΛ.

Φάση στην οποία ο Αρτυματάς άκουσε τις φωνές από τον Τιμούρ Κετσπάγια καθώς έχασε τον παίχτη του, ενώ γενικότερα δεν υπήρχαν τα σωστά μαρκαρίσματα από τους παίχτες των γηπεδούχων.

Μετά το τέρμα ήταν η ΑΕΛ που είχε τον έλεγχο του αγώνα με την Ανόρθωση να αδυνατεί να κρατήσει μπάλα και να οργανωθεί σωστά.

Η πρώτη φάση για την Ανόρθωση ήρθε στο 24, όταν μετά από συνδυασμό από τα αριστερά, η μπάλα έφθασε στον Καλτσά ο οποίος δεν κατάφερε να κάνει το σουτ.

Και εκεί που όλα έδειχναν πως πάμε στο ημίχρονο με προβάδισμα 0-1 της ΑΕΛ, ξαφνικά είχαμε μία… «έκρηξη» από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Πρώτα ο Μαέ στο 43’ μετά από φοβερή ομαδική συνεργασία, βγήκε τετ α τετ με τον Λόρια, τον πέρασε και αυτό και σε κενή εστία έκανε δύο τα προσωπικά του τέρματα αλλά και της ομάδας του.

Όμως ο Κβιλιτάια στο 45+3 δεν επέτρεψε στην ΑΕΛ να πάει στα αποδυτήρια με αυτό το πολύ σοβαρό προβάδισμα.

Έγινε η γρήγορη εκτέλεση του πλαγίου από τα αριστερά, ο Γεωργιανός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και μείωσε σε 1-2, βάζοντας ξανά στο παιγνίδι την ομάδα του.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Ανόρθωση να έχει περισσότερη διάθεση να επιτεθεί, απόλυτα λογικά καθώς η ομάδα της Αμμοχώστου βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Η πρώτη φάση της επανάληψης ήρθε στο 52’ όταν ο Κορέια δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε και το σουτ του ήταν τελείως ακίνδυνο για την εστία της ΑΕΛ.

Από την άλλη, η ομάδα της Λεμεσού έδινε μεγαλύτερη βαρύτητα στα μαρκαρίσματα και προσπαθούσε να βρει χώρους σε κατάσταση αντεπίθεσης.

Η Ανόρθωση έβγαζε τις περισσότερες φάσεις της από δεξιά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αλλά οι σέντρες που επιχειρούσε κυρίως ο Καλτσάς, δεν ήταν επικίνδυνες για τους φιλοξενούμενους, με τον Ελλαδίτη να τα ακούει σε φάσεις από τον Τιμούρ Κετσπάγια για τις επιλογές του.

Ήταν ο Καλτσάς όμως που είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 62’ για να φέρει το παιγνίδι στα ίσα. Ο Κβιλιτάια έκανε τη σέντρα από τα αριστερά για τον Καλτσά, ο Ελλαδίτης έπιασε ένα εντυπωσιακό μονοκόμματο διαγώνιο σουτ αλλά έβγαλε εξαιρετικά σε κόρνερ ο Βοζίνια.

Στο 69’ είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΛ, ο Χάουσμπαουερ έκανε το σουτ αλλά έδιωξε με τα πόδια ο Μεντόγεβιτς.

Η Ανόρθωση όσο περνούσε η ώρα έβαζε περισσότερη πίεση στην ΑΕΛ αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες.

Με τις γραμμές της ομάδας της Αμμοχώστου να είναι πιο ψηλά, η ΑΕΛ στο 81΄ είχε την καλύτερή της ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο όταν μετά από αντεπίθεση και εκμεταλλευόμενη τους κενούς χώρους, η μπάλα έφθασε στον Ντανίλο αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά έξω.

Η απάντηση της Ανόρθωσης ήρθε στο 83΄ μετά από φάση διαρκείας και κοντινή κεφαλιά-γκολ του Μανιά, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά την απόκρουση του Βοζίνια σε σουτ που έγινε από τον Μπουσουλάτζιτς και την επαναφορά από τον Ντορ Μίχα προς τον Μανιά. Ήταν ακάλυπτος ο Ισραηλινός ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης.

Στο 90+1 η Ανόρθωση είχε νέα μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει. Έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Μανιάς εντελώς μόνος και από πολύ κοντά σημάδεψε με κεφαλιά το αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.