Πήραν τη ρεβάνς οι Λέικερς με ηγέτη Λεμπρόν

Οι πρωταθλητές απάντησαν στους Γουόριορς, μετά την ήττα τους τον Γενάρη- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Το 1.300ό παιχνίδι του Λεμπρόν Τζέιμς, στην κανονική περίοδο, συνδυάστηκε με μια επιβλητική εμφάνιση των Λος Άντζελες Λέικερς, με τους πρωταθλητές να επικρατούν 117-91 των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς. Έτσι, πήραν ρεβάνς για την ήττα τους, στις 19 Ιανουαρίου, τότε που προηγούνταν με 14 πόντους στη τελευταία περίοδο, αλλά οι Γουόριορς εφεραν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι Λέικερς έκαναν επιμέρους 16-2, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη, αφού προηγήθηκαν με 20-5, 7:23 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, έχοντας 4/6 τρίποντα. Επιπλέον, με σερί 12-0 έκλεισαν το πρώτο 12λεπτο στο +20, 41-21, με τους γηπεδούχους να κάνουν ρεκόρ συγκομιδής πόντων στο ημίχρονο, για φέτος, αφού, μετά τις δυο πρώτες περιόδους, το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 73-44. Μάλιστα, στα τελευταία δευτερόλεπτα του τρίτου 12λεπτου, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, 98-63, με τους Λέικερς να φτάνουν σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί, τριών αγώνων, των Γουόριορς.
Σε ένα σημαδιακό, για την καριέρα του, παιχνίδι ο Λεμπρόν τελείωσε τον αγώνα, έχοντας 19 πόντους (7/12 σουτ, 3/5 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Εξακολουθεί να είναι νοκ άουτ ο Άντονι Ντέιβις.
Όσο για τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με 8/34 τρίποντα δεν μπορούσαν να έχουν ελπίδες στο "Staples Center". Ο Στεφ Κάρι έβαλε 16 πόντους (5/12 σουτ, 2/7 τρίποντα), με τον Ντρέιμοντ Γκριν να τραυματίζεται στον αστράγαλο και να αποχωρεί, στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου.

Με έξι σερί πόντους του Τζέισον Τέιτουμ, στα τελευταία 43.1 δευτερόλεπτα, οι Μπόστον Σέλτικς ανέτρεψαν το 105-110 και επικράτησαν 111-110 των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς του τρομερού Μπράντλι Μπιλ, φτάνοντας σε δεύτερη συνεχόμενη νίκη.
Η λήξη του ημιχρόνου βρήκε τους Σέλτικς στο +5, 60-55, με την ομάδα της Βοστώνης να παίρνει τη μεγαλύτερη διαφορά της, στο παιχνίδι, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν προηγήθηκε 68-57. Ακολούθησε η αντίδραση των Γουίζαρντς, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν σε απόσταση αναπνοής, 70-69, χάρη σε επιμέρους 12-2, και το τρίτο 12λεπτο να ολοκληρώνεται με ελαφρύ προβάδισμα των Σέλτικς, 79-76. Με τετράποντο του Μπιλ, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν 94-95, 5:18 πριν το τέλος, για να αποκτήσουν, λίγο αργότερα, προβάδισμα πέντε πόντων, 96-101. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί, αφού, με 2:58 να απομένουν για το τέλος, είχαν πάρει διαφορά οκτώ πόντων, 98-106. Ακολούθησε σερί 7-0 των Σέλτικς, 105-106, οι Γουίζαρντς προηγήθηκαν με +5, 105-110, 46.9 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, αλλά, από εκεί και πέρα δεν έβαλαν πόντο, ο Τέιτουμ ανέλαβε δράση και οι Σέλτικς πανηγύρισαν τη νίκη, 111-110.
Ο 22χρονος φόργουορντ ήταν ο καλύτερος παίκτης των Σέλτικς, πετυχαίνοντας 31 πόντους (12/22 σουτ, 3/10 τρίποντα), ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Ο Κέμπα Γουόκερ έβαλε 21 πόντους (7/17 σουτ, 3/7 πόντους) και ο Ντάνιελ Τάις πρόσθεσε 20 πόντους (8/11 σουτ).
Στράφι πήγε η τρομερή εμφάνιση του Μπράντλι Μπιλ, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 46 πόντους (16/29 σουτ, 3/6 τρίποντα, 11/12 βολές.

Με φοβερό και τρομερό Ντέβιν Μπούκερ, οι Φίνιξ Σανς έφτασαν τις 14 νίκες, στα 17 τελευταία παιχνίδια τους, αφού επιβλήθηκαν των Τίμπεργουλβς, μέσα στη Μινεσότα, με 118-99.
Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, 48-53, οι Σανς ανέβασαν στροφές και πήραν διψήφια διαφορά, για πρώτη φορά, 76-86. Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και με +20, 79-99, με τους Τίμπεργουλβς να μην έχουν απαντήσεις, απέναντι στο ρεσιτάλ του Μπούκερ.
Ο 24χρονος γκαρντ κατάφερε, για 13η φορά στην καριέρα του, να τελειώσει παιχνίδι με 40+ πόντους. Συγκεκριμένα είχε 43 πόντους (15/26 σουτ, 1/6 τρίποντα, 12/13 βολές), ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ, όσες και οι ασίστ που μοίρασε. Συμπαραστάτης του Μπούκερ, ο ΝτΆντρε Έιτον με 22 πόντους (9/11 σουτ, 4/4 βολές) με τον Κρις Πολ να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ, έχοντας 11 πόντους και 15 ασίστ.
Από τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς ξεχώρισαν ο Άντονι Έντουαρντς (24 πόντοι με 8/22 σουτ, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολες) και ο Καρλ-Άντονι Τάουνς (21 πόντοι με 7/16 σουτ, 2/7 τρίποντα, 5/6 βολές και 10 ριμπάουντ).

Για πρώτη φορά, τη φετινή σεζόν, το ρεκόρ των Νιου Γιορκ Νικς βρίσκεται πάνω από το 50% (18 νίκες, 17 ήττες), μετά το 109-90 επί των Πίστονς, μέσα στο Ντιτρόιτ.
Ο αγώνας εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο, με τους Νικς να παίρνουν προβάδισμα 11 πόντων στο ημίχρονο, 37-48, με τους Νικς να μην μπορούν να αντιδράσουν και τη διαφορά να φτάνει έως και τους 24 πόντους, 75-99, 7:05 πριν το τέλος του αγώνα.
Ο Τζούλιους Ραντλ έβαλε 25 πόντους (10/18 σουτ, 3/6 τρίποντα), τους 17 στο δεύτερο ημίχρονο, και ήταν ο καλύτερος παίκτης στην έβδομη νίκη των Νιου Γιορκ Νικς, στα εννέα τελευταία παιχνίδια. Ο Αρ Τζέι Μπάρετ ακολούθησε, σε απόδοση, με 21 πόντους (8/13 σουτ, 2/4 τρίποντα).
Τρίτη σερί ήττα για τους Ντιτρόιτ Πίστονς, που είχαν για καλύτερο παίκτη τον Τζέραμι Γκραντ με 21 πόντους (7/19 σουτ, 2/9 τρίποντα).

Έκτη συνεχόμενη νίκη για τους, ανεβασμένους, Μαϊάμι Χιτ, οι οποίοι νίκησαν 109-99 τους Ατλάντα Χοκς.
Με πολύ καλή άμυνα πάνω στον Τράε Γιανγκ, έμεινε άποντος μέχρι και 2:53 πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι Χιτ πήραν προβάδισμα 54-44 στο ημίχρονο. Στη τρίτη περίοδο και με μπροστάρη τον Τζον Κόλινς, οι Χοκς ροκάνισαν τη διαφορά και οι δυο ομάδες πήγαν στη τελευταία περίοδο, με ένα πόντο να τις χωρίζει, 78-77. Στο ξεκίνημα του τελευταίου 12λεπτου, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά, 78-79, και, λίγο αργότερα, ισοφάρισαν σε 95-95, 3:38 πριν το τέλος, με τρίποντο του Κόλινς. Όμως, οι Χιτ απάντησαν με σερί 10-0 και καθάρισαν το ματς.
Ο Κέντρικ Ναν με 24 πόντους (8/15 σουτ, 4/8 τρίποντα) και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Νταμπλ-νταμπλ για τον Μπαμ Αντεμπάγιο με 16 πόντους (6/12 σουτ, 4/5 βολές) και 13 ριμπάουντ.
Για τους Χοκς, νταμπλ-νταμπλ πέτυχαν ο Τζον Κόλινς (34 πόντοι με 13/21 σουτ, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές και 10 ριμπάουντ) και ο Κλιντ Καπέλα (20 πόντοι με 9/17 σουτ και 14 ριμπάουντ).

Η κατρακύλα δεν έχει τέλος για τους Ρόκετς, με την ομάδα του Χιούστον να μετράει 11 συνεχόμενες ήττες, αφού έχασε, εντός έδρας, από τους Μέμφις Γκρίζλις με 133-84.
Οι Γκρίζλις κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα, με το ημίχρονο να είναι ουσιαστικά το κομβικό κομμάτι του παιχνιδιού, αφού η διαφορά όχι μόνο έφτασε σε διψήφια επίπεδα, αλλά πήρε τεράστιες διαστάσεις (37-63). Το δεύτερο μέρος ήταν διαδικαστικό, με τους Ρόκετς να σουτάρουν με μόλις 8.8% στα τρίποντα (είχαν 4/45) και το Μέμφις να φεύγει με το διπλό από το Toyota Center (133-84).
Επτά παίκτες των Γκρίζλις είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Τζάστις Γουίνσλοου να έρχεται από τον πάγκο και να αναδεικνύεται σε πρώτο σκόρερ των νικητών, πετυχαίνοντας 20 πόντους (8/12 σουτ, 1/3 τρίποντα). Νταμπλ-νταμπλ για τον Μπράντον Κλαρκ με 16 πόντους (7/9 σουτ, 2/4 βολές) και 12 ριμπάουντ.
Ο Τζον Γουόλ (4/16 σουτ, 0/5 τρίποντα) και ο Σον Τέιτ (4/6 σουτ, 0/1 τρίποντο) πέτυχαν από 14 πόντους ο καθένας, για λογαριασμό των Χιούστον Ρόκετς.

Οι Σάρλοτ Χόρνετς έδειξαν χαρακτήρα και, παρότι βρέθηκαν στο -8 με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος, έφυγαν νικητές από το Σακραμέντο, 127-126 τους Κινγκς.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους. Στην τρίτη περίοδο, οι Κινγκς έτρεξαν ένα σερί 9-0 με τον Μπάντι Χιλντ να βάζει μερικά σημαντικά καλάθια, μία διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι και το τελευταίο λεπτό του αγώνα. Στα 55" πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν 115-123, οι Χόρνετς πίστεψαν ότι μπορούν να γυρίσουν το ματς και με καλάθια των Πι Τζέι Ουάσινγκτον και Μαλίκ Μονκ άλλαξαν την ροή της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να είναι αυτοί που έφυγαν με την μεγάλη νίκη από το Σακραμέντο (127-126).
Στο καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, ο Ουάσινγκτον πέτυχε 42 πόντους (15/23 σουτ, 5/8 τρίποντα) και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Χόρνετς. Πολύ καθοριστικός, στο τέλος, ο Μαλίκ Μονκ, που ήρθε από τον πάγκο και σε 31 λεπτά συμμετοχής είχε 21 πόντους (8/17 σουτ).
Όσο για τους Σακραμέντο Κινγκς, είχαν τέσσερις παίκτες με 20+ πόντους, αλλά στο τέλος κατέρρευσαν. Πρώτος σκόρερ ο Μπάντι Χιλντ με 30 πόντους (10/17 σουτ, 8/15 τρίποντα).

Αναβλήθηκε το Τορόντο Ράπτορς-Σικάγο Μπουλς, λόγω κοροναϊού.

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μπακς επί των Κλίπερς.

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν την Κυριακή το βράδυ, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Μινεσότα Τίμπεργουλβς-Φίνιξ Σανς 99-118

Σακραμέντο Κινγκς-Σάρλοτ Χόρνετς 126-127

Μπόστον Σέλτικς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 111-110

Ντιτρόιτ Πίστονς-Νιου Γιορκ Νικς 90-109

Μαϊάμι Χιτ-Ατλάντα Χοκς 109-99

Χιούστον Ρόκετς-Μέμφις Γκρίζλις 84-133

Λος Άντζελες Λέικερς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 117-91

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*