Ο Ντόντσιτς «σκότωσε» τους Σέλτικς (VIDEO)

Με τρίποντο στο 1 δέκατο του δευτερολέπτου, ο Σλοβένος χάρισε τη νίκη στους Μάβερικς- Όλα τα αποτελέσματα στο NBA

Με τρίποντο του Λούκα Ντόντσιτς, στα 0.1 δευτερόλεπτα, οι Ντάλας Μάβερικς νίκησαν 110-107 τους Μπόστον Σέλτικς, φτάνοντας στην έβδομη νίκη, στα εννέα τελευταία παιχνίδια.
Αμφίρροπο το πρώτο ημίχρονο, όπου καμία ομάδα δεν πήρε διψήφια διαφορά και την ομάδα της Βοστώνης να προηγείται 55-56, μετά τις δύο πρώτες περιόδους. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με Μάβερικς και Σέλτικς να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και την ομάδα του Ντάλας να προηγείται 80-76, ενόψει τέταρτης περιόδου. Στο τελευταίο 12λεπτο, οι Μάβερικς ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν 104-93, 3:12 πριν το τέλος. Όμως, με σερί 12-0, οι Σέλτικς πέρασαν μπροστά, 104-105, με 37.6 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ντόντσιτς απάντησε με τρίποντο, για το 107-105, ο Μπράουν ισοφάρισε, 107-107, αλλά η τελευταία λέξη ανήκε στον Σλοβένο που διαμόρφωσε το τελικό 110-107.
Ο Ντόντσιτς τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους (11/23 σουτ, 6/8 τρίποντα), 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όντας ο κορυφαίος των Μάβερικς. Ο Τζάλεν Μπράνσον ήρθε από τον πάγκο και πέτυχε 22 πόντους (6/11 σουτ, 5/7 τρίποντα).
Ο Τζάιλεν Μπράουν με 29 πόντους (12/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 3/3 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς. Ακολούθησαν ο Τζέισον Τέιτουμ (28 πόντοι με 10/23 σουτ, 3/10 τρίποντα, 5/6 βολές) και ο Κέμπα Γουόκερ (21 πόντοι, 8/19 σουτ, 4/11 τρίποντα).

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, στο Μάντισον Σκουέαρ Γκάρντεν υπήρχαν θεατές, 2.000 συγκεκριμένα, για να παρακολουθήσουν το Νιου Γιορκ Νικς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν 114-106.
Στο πρώτο ημίχρονο, οι Γουόριορς προηγήθηκαν και με +9, 14-23, με τους Νικς να βελτιώνονται, στη συνέχεια, και να έχουν το προβάδισμα, στη λήξη του ημιχρόνου, 59-55. Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι Γουόριορς μπήκαν δυνατά, έκαναν επιμέρους 14-2 και προηγήθηκαν 61-69. Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και έφτασαν τη διαφορά και στο +13, 69-82, πριν από το 85-94 του 36ου λεπτού. Στη τελευταία περίοδο, οι Νικς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, 97-97, αλλά το τρίποντο του Κάρι, για το 100-105, και η ευστοχία του στις βολές, είχε 12/12, βοήθησαν τους Γουόριορς να αντέξουν και να επιστρέψουν στις επιτυχίες, μετά από δυο σερί ήττες.
Ο ηγέτης των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς είχε 37 πόντους (9/22 σουτ, 7/14 τρίποντα, 12/12 βολές), 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τον ακολούθησε, σε απόδοση, ο Κέλι Ούμπρε Τζούνιορ με 19 πόντους (8/18 σουτ).
Από τους Νιου Γιορκ Νικς, ξεχώρισε ο Τζούλιους Ραντλ με 25 πόντους (8/21 σουτ, 3/6 τρίποντα, 6/6 βολές), 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Με τον Τζέιμς Χάρντεν να πετυχαίνει το έκτο τριπλ-νταμπλ, με τη φανέλα των Νετς, η ομάδα του Μπρούκλιν έφτασε σε έβδομη συνεχόμενη νίκη, επικρατώντας 127-118 των Σακραμέντο Κινγκς.
Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Νετς είχαν το προβάδισμα, φτάνοντας τη διαφορά έως και τους 14 πόντους, αλλά οι Κινγκς προέβαλαν σθεναρή αντίσταση και στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, 110-109, χάρη σε τρίποντο του Φοξ. Αλλά, οι Νετς χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από τέσσερα λεπτά, για να κάνουν επιμέρους 14-1, για το 124-110, 3:05 πριν το τέλος, και να καταγράψουν δεύτερη σερί νίκη, επί των Κινγκς, τη φετινή σεζόν.
Ο Τζέιμς Χάρντεν τελείωσε το παιχνίδι με 29 πόντους (9/22 σουτ, 5/10 τρίποντα, 6/9 βολές), 11 ριμπάουντ, 14 ασίστ. Πολύ καλός και ο Μπρους Μπράουν, με 29 πόντους (11/13 σουτ, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές).
Όγδοη συνεχόμενη ήττα για τους Σακραμέντο Κινγκς, που είχαν για καλύτερο παίκτη τον Ντ'Άαρον Φοξ με 27 πόντους (9/18 σουτ, 5/8 τρίποντα).

Με μόλις 1 λάθος σε ολόκληρο παιχνίδι και τον Νίκολα Γιόκιτς να... οργιάζει, πετυχαίνοντας 41 πόντους, οι Ντένβερ Νάγκετς νίκησαν 111-106 τους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.
Για πάνω από 40 λεπτά, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, αλλά, στην τέταρτη περίοδο, οι Νάγκετς έκαναν σερί 8-0 και το 93-92 έγινε 101-92, 2 λεπτά πριν το τέλος. Στη συνέχεια, η ευστοχία, από τη γραμμή των βολών, "κλείδωσε" τη νίκη.
Τρομερός ο Γιόκιτς, αφού ο Σέρβος σέντερ είχε 41 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και μαζί με τον Τζαμάλ Μάρεϊ (24 πόντοι) και τον Μάικλ Πόρτερ (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), οδήγησαν τους Νάγκετς σε μία δύσκολη νίκη.
Για τους Μπλέιζερς, ο Ντέμιεν Λίλαρντ είχε 25 πόντους και 13 ασίστ, ο Καρμέλο Άντονι 24 πόντους και ο Ντέρικ Τζόουνς 18 πόντους.

Το αήττητο σερί πέντε αγώνων των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς, σταμάτησε στο Λος Άντζελες, με τους Κλίπερς να επικρατούν 135-116, χάρη στο δίδυμο Λέοναρντ-Τζορτζ.
Οι Κλίπερς προηγήθηκαν και με +24, 55-31, στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, πριν το 72-55 του 24ου λεπτού. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου, οι Κλίπερς προηγήθηκαν με διαφορά 18 πόντων, 95-77, οι Γουίζαρντς μείωσαν στους πέντε πόντους, 99-94, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τις ρεζέρβες τους. Τέσσερις, από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τους παγκίτες των Κλίπερς να επικρατούν κατά κράτος των αντίστοιχων των Γουίζαρντς, 58-29.
Ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 32 πόντους (13/20 σουτ, 3/7 τρίποντα) και ακολούθησε ο Πολ Τζορτζ με 30 πόντους (11/17 σουτ, 6/7 τρίποντα).
Από τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλι Μπιλ έβαλε 28 πόντους (12/24 σουτ) και μοίρασε 10 ασίστ. Ακολούθησαν οι Μόριτς Γουάγκνερ (21 πόντοι με 8/13 σουτ) και ο Ράσελ Γουέστμπρουκ (20 πόντοι με 9/18 σουτ, 10 ασίστ).

Οι Φιλαδέλφεια Σίξερς πέρασαν νικηφόρα από την έδρα των Τορόντο Ράπτορς, επικρατώντας με 109-102.
Οι Σίξερς είχαν από την αρχή το πάνω χέρι στο παιχνίδι, ξέφυγαν με 18-37 στην πρώτη περίοδο και 29-50 στην δεύτερη και είχαν σε όλο τον αγώνα διψήφια διαφορά. Στο τέλος όμως είδαν τους Ράπτορς να μειώνουν σε 102-107 με 10 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε και χρειάστηκαν 2 βολές του Τομπάιας Χάρις για να "κλειδώσουν" την νίκη.
Ο Χάρις ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 23 πόντους, με τον Φουρκάν Κορκμάζ να προσθέτει 19 πόντους, σε μία βραδιά που ο Τζοέλ Εμπίντ έμεινε στους 18 πόντους με 3/13 σουτ.
Για τους Ράπτορς, ο Νόρμαν Πάουελ είχε 24 πόντους και ο Πασκάλ Σιάκαμ 22 πόντους.

Μετά από δέκα συνεχόμενες ήττες, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς επέστρεψαν στις νίκες, 112-111 τους Ατλάντα Χοκς.
Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του, ήταν ο Λαμάρ Στίβενς που με κάρφωμα με 4 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε έδωσε την νίκη με 112-111 στους Καβς, με την Ατλάντα να μην προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση στο τέλος.
Ο Κόλιν Σέξτον με 29 πόντους ήταν ο ηγέτης των νικητών, με τον Ντάριους Γκάρλαντ να προσθέτει 17 πόντους και τον Ντίλαν Βίντλερ 15 πόντους.
Για τους Χοκς - που έχασαν νωρίς τον Τζον Κόλινς με τραυματισμό - ο Τρε Γιανγκ είχε 28 πόντους και 12 ασίστ και ο Κέβιν Χέρτερ 22 πόντους.

Με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, οι Ντιτρόιτ Πίστονς νίκησαν τους Μάτζικ, μέσα στο Ορλάντο, με 105-93.
Ο ρούκι Σάμπεν Λι εντυπωσίασε ξανά, αφού, πέτυχε 21 πόντους και ήταν αυτός που οδήγησε το Ντιτρόιτ, με τον Τζος Τζάκσον να προσθέτει 18 πόντους και τον Τζεράμι Γκραντ 17 πόντους.
Για τους Μάτζικ, ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 20 πόντους και ο Εβάν Φουρνιέ 14 πόντους (αλλά με 4/14 σουτ).

Διαβάστε εδώ για τη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς

Τα αποτελέσματα των αγώνων, που έγιναν τα ξημερώματα, στο NBA (πατήστε επάνω στα ματς για στατιστικά):

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Ατλάντα Χοκς 112-111

Ορλάντο Μάτζικ-Ντιτρόιτ Πίστονς 93-105

Μπρούκλιν Νετς-Σακραμέντο Κινγκς 127-118

Νιου Γιορκ Νικς-Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς 106-114

Τορόντο Ράπτορς-Φιλαδέλφεια Σίξερς 102-109

Ντάλας Μάβερικς-Μπόστον Σέλτικς 110-107

Ντένβερ Νάγκετς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 111-106

Λος Άντζελες Κλίπερς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 135-116

Ευρωπαϊκό χωρίς Έλληνες δεν γίνεται! Καθημερινές Euro προσφορές, πρωτότυπα στοιχήματα & EuroNovileague με 2.020.000€*