Ματσάρα και μοιρασιά στη Σαρδηνία (VIDEO)

Τρομερή ματσάρα και μοιρασιά στη «Sardegnia Arena» με τις Κάλιαρι και Σπέτσια να έρχονται ισόπαλες 2-2 με το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει μικρό με βάσει τα όσα δημιούργησαν οι δύο ομάδες

SΕRIE A - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΚΑΛΙΑΡΙ - ΣΠΕΤΣΙΑ: 2-2

Γήπεδο: Sardegnia Arena

Τρομερή ματσάρα και μοιρασιά στη «Sardegnia Arena» με τις Κάλιαρι και Σπέτσια να έρχονται ισόπαλες 2-2 με το τελικό αποτέλεσμα να μοιάζει μικρό με βάσει τα όσα δημιούργησαν οι δύο ομάδες. Μέτριο πρώτο ημίχρονο με τη Σπέτσια να είναι ανώτερη παίρνοντας προβάδισμα απέναντι σε μία πολύ κακή Κάλιαρι. Στο δεύτερο μέρος οι «νησιώτες» άλλαξαν εντελώς πρόσωπο, πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και παίζοντας ωραίο και κυριαρχικό ποδόσφαιρο, έφτασαν στην ολική ανατροπή. Η συνέχεια ήταν εξίσου εντυπωσιακή με τη Σπέτσια να βγάζει αντίδραση και τελικά να σώζει το βαθμό με πέναλτι στην τελευταία φάση του παιχνιδιού.

Η Σπέτσια είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 23' με τον Εντσολά να περνά για τον Φαρίας που σούταρε αλλά ο Κράνιο απέκρουσε, ενώ στο 35' ο Μπαστόνι έκανε απίθανη ενέργεια και γύρισμα για τον Γκιάσι που από κοντά έκανε το 0-1. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Κάλιαρι απείλησε με τον Μάριν να εκτελεί ένα φάουλ για τον Βαλούκιεβιτς που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Προβεδέλ απέκρουσε.

Στο 52' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Κάλιαρι έφερε το ματς στα ίσα με την μπάλα να φτάνει στον Ζοάο Πέδρο που με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1. Στο 58' Σαρδήνιοι πέτυχαν την ολική ανατροπή με τον Ρογκ να περνά ωραία στα πλάγια για τον Ζάπα που γύρισε και ο Παβολέτι με καταπληκτικό τακουνάκι, έκανε το 2-1. Στο 69' ακόμα μία ευκαιρία για την Κάλιαρι με τον Σοτίλ να γυρίζει για τον Ουνάς που από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Δύο λεπτά αργότερα η Σπέτσια έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Τσαμπότ να παίρνει την κεφαλιά, μετά από κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι του Κράνιο. Στο 78' οι «νησιώτες» είχαν καλή στιγμή με τον Σοτίλ να βγαίνει σε τετ-α-τετ με τον Προβεδέλ, αλλά ο κίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ρογκ με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Σπέτσια κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κλάβαν στον Πίκολι, με τον Εντσολά ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 2-2.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Ζάπα, Βαλούκιεβιτς, Κλάβαν, Καρμπόνι (73' Τριπαντέλι), Μάριν, Ρογκ, Ουνάς, Ζοάο Πέδρο, Σοτίλ (89' Καλιγκάρα), Παβολέτι

ΣΠΕΤΣΙΑ: Προβεδέλ, Φερέρ (45' Σάλα), Τέρζι (63' Τσαμπότ), Έρλιτς, Μπαστόνι, Εστεβέθ, Ρίκι (83' Πίκολι), Μαγκιόρε, Γκιασί (80' Αγουδέλο), Εντσολά, Φαρίας (63' Ντεϊόλα)

Κέρδισε έως 1.000.000€ σε έναν από τους μεγαλύτερους διαγωνισμούς που έγιναν ποτέ!