Προελαύνει και χωρίς τον Ίμπρα (VIDEO)

Η Μίλαν κέρδισε με 2-0 τη Φιορεντίνα και έχει… θρονιαστεί για τα καλά στην κορυφή

SERIE A’-9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΙΛΑΝ-ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: 2-0

Γήπεδο: Σαν Σίρο

Τι κι αν είχε τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στα πιτς, η Μίλαν κέρδισε τη Φιορεντίνα με 2-0 και συνεχίζει να καλπάζει προς τον τίτλο. Στο +5 οι «ροσονέρι» από Ίντερ και Σασουόλο και στο +6 από τη Γιουβέντους.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο ματς και στο 17ο λεπτό, μετά από κόρνερ ο Κεσί πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ρομανιόλι με νέα κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 21’ η Φιορεντίνα άγγιξε την ισοφάριση καθώς είχε δοκάρι με τον Βλάχοβιτς ενώ στο 25’ ο Σελεμέκερς κέρδισε πέναλτι από τον Πετσέγια και ο Κεσί το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-0.

Μάλιστα στο 37’ οι «ροσονέρι κέρδισαν κι άλλο πέναλτι σε πτώση του Ερναντές στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Κάσερες αλλά αυτή τη φορά ο Ντραγκόβσκι νίκησε τον Κεσί.

Στο 53ο λεπτό, ο Ντραγκόβσκι έσωσε μετά από διαγώνιο σουτ του Τσαλχάνογλου και στην επαναφορά το πλασέ του Τονάλι κόντραρε σε σώματα ενώ στο 55’ ο Ντοναρούμα νίκησε τον Ριμπερί σε μοναδικό τετ α τετ.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κίερ, Ρομανιόλι, Ερναντές, Κεσί, Σελεμέκερς (90+2’ Νταλότ), Τονάλι (82’ Χάουγκε), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Μπραΐμ Ντίας (75’ Κρούνιτς)

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόβσκι, Πετσέγια, Μιλένκοβιτς, Πουλγκάρ, Κάσερες (60’ Λιρόλα), Μπιράγκι, Καστροβίλι (77’ Βαλέρο), Καγιεχόν (46’ Μποναβεντούρα), Αμραμπάτ, Ριμπερί (68’ Κουτρόνε), Βλάχοβιτς  (77’ Κουαμέ)

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)