Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η ΑΕΛ στο ντέρμπι της Λεμεσού με τον Απόλλωνα

ΚΥΠΡΟΣ-12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Απόλλωνας Λεμεσού-ΑΕΛ: 1-2

(Ματέι 77’-Μπάμπιτς 19’, Ριέρα 81’ πεν.)

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο λεμεσιανό ντέρμπι, αφού κέρδισε με 2-1 τον Απόλλωνα και τον προσπέρασε στην βαθμολογία, ανεβαίνοντας στην 2η θέση. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Κέρκεζ ήταν ο Βοζίνια που απόκρουσε πέναλτι του Μάρκοβιτς. Μπάμπιτς και Ριέρα τα γκολ των κίτρινων, ο Ματέι το γκολ του Απόλλωνα που είχε και δυο δοκάρια.

To πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να έχουν καλά διαστήματα. Η ΑΕΛ όμως ήταν η ομάδα που έδειχνε να πατά καλύτερα μετά το 15 και ήταν πιο επιθετική. Μάλιστα στο 19 κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μάρκο Μπάμπιτς, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Δημητρίου. Νωρίτερα ο Μπένσοπ είχε την ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Μετά το γκολ η ΑΕΛ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και δεν απειλήθηκε καθόλου, αντίθετα ήταν η ομάδα που έφτιαξε 1-2 καλές προϋποθέσεις για να φθάσει σε ένα ακόμα γκολ.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε αφού μέχρι το 70ο η ΑΕΛ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Η μοναδική καλή φάση για τον Απόλλωνα ήρθε από λάθος του Αντωνίου ο οποίος νικήθηκε από τον Βοζίνια. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Μπάμπιτς με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Μετά το 70’ το ματς απέκτησε τρομερό ρυθμό και είχε μεγάλες συγκινήσεις. Ο Απόλλωνας ανέβασε στροφές, είχε δυο δοκάρια με τους Σάλαϊ και Νταμπό, ένα χαμένο πέναλτι με τον Μάρκοβιτς, το χτύπημα του οποίου το απόκρουσε ο Βοζίνια ενώ ισοφάρισε με τον Ματέι στο 78. Η ΑΕΛ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Ριέρα, ενώ στο 80 κέρδισε πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Ριέρα χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)