Τη νίκη με 2-0 πέτυχε η Πάφος επί της Δόξας

ΚΥΠΡΟΣ-12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πάφος-Δόξα Κατ.: 2-0

(Βαλακάρι 61’ πεν., Ράκελς 86’)

Στην 5η θέση ανέβηκε η Πάφος, μετά την νίκη της με 2-0 επί της Δόξας. Βαλακάρι και Ράκελς οι σκόρερ της Παφιακής ομάδας, με εννέα παίκτες ολοκλήρωσε τον αγώνα η ομάδα της Κατωκοπιάς λόγω των αποβολών των Εγγλέζου και Κάρλος.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς ήρθε στο 8′ για τους γηπεδούχους με τον Παρασκευά να κάνει διπλή απόκρουση! Αρχικά ο Αουρέλιο έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής όμως ο Παρασκεύα απέκρουσε και στην επαναφορά ο Τόρες δοκίμασε το σουτ με τον πορτιέρο της Δόξας να αποκρούει και πάλι.

Στην επόμενη φάση απείλησε και πάλι η Πάφος με τον Κούζικ να κάνει το πλασέ εντός περιοχής όμως ο Παρασκευά είπε και πάλι όχι.

Στο 26′ είχε ακόμη μια ευκαιρία η Πάφος. Ο Πάντσεον εκτέλεσε το φάουλ με σέντρα στην περιοχή, ο Κβίντα έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Βαρέλα από πολύ κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης, στο 60′ είχαμε κόκκινη για τη Δόξα και πέναλτι για την Πάφο. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ, ο Βαλακάρι έκανε την κεφαλιά, με τον Εγγλέζου να κάνει χέρι και να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα και την Πάφο να κερδίζει το πέναλτι. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε η μπάλα να περνά τη γραμμή πριν το χέρι του Εγγλέζου! Ο Βαλακάρι ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, ήταν εύστοχος και έκανε το 1-0.

Μερικά λεπτά αργότερα, στο 64′ η Δόξα έμεινε με 9 παίκτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Λουίς Κάρλος για φάουλ στον Κούζικ.

Στο 86′ η Πάφος διπλασίασε τα γκολ της «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη. Ο Βαλακάρι έκανε το γύρισμα προς τα πίσω μέσα στην περιοχή και ο Ράκελς με σουτ έκανε το 2-0.

Γιορτινό πακέτο* διασκέδασης – Κάθε μέρα εκπλήξεις* (21+)