Διπλό-ανάσα η Μπενεβέντο στη Φλωρεντία (VIDEO)

Μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, η ομάδα του Πίπο Ιντζάγκι επέστρεψε στις νίκες, 0-1, «χαλώντας» το ντεμπούτο του Πραντέλι στον πάγκο της Φιορεντίνα

SERIE A- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ 0-1

ΓΗΠΕΔΟ: ΑΡΤΕΜΙΟ ΦΡΑΝΚΙ

Ο Τσέζαρε Πραντέλι επιστρατεύτηκε για να επαναφέρει τη Φιορεντίνα στα θετικά αποτελέσματα, αλλά, στο ντεμπούτο του, ο έμπειρος τεχνικός είδε την ομάδα του να χάνει, μέσα στο "Αρτέμιο Φράνκι", από τη Μπενεβέντο του Πίπο Ιντζάγκι με 1-0. Σπουδαίο αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους, που είχαν ηττηθεί στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.

Πολύ μέτριο το πρώτο ημίχρονο, χαμηλός ρυθμός με την Φιορεντίνα να μην μπορεί να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και την Μπενεβέντο να κρατάει τους γηπεδούχους μακριά από τα καρέ της. Δυσάρεστη εξέλιξη για τον Πραντέλι ο τραυματισμός του Φρανκ Ριμπερί, με τον Γάλλο ακραίο φορ της Φιορεντίνα να αποχωρεί στο 44ο λεπτό.
Στην επανάληψη, οι δυο προπονητές έκαναν αλλαγές, για να διαφοροποιήσουν την εικόνα του παιχνιδιού, με τον Πίπο Ιντζάγκι να είναι εκείνος που δικαιώθηκε από τις κινήσεις του. Στο 46' ο Ρομπέρτο Ινσίνιε μπήκε στο ματς και στο 64' έκλεψε από τον Μπιράγκι, πάσαρε στον Ιμπρότα και εκείνος, με ωραίο πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, η Μπενεβέντο απείλησε και με δεύτερο γκολ, όταν ο Λαπαντούλα, η άλλη αλλαγή του Ιντζάγκι, εκτέλεσε φάουλ, υποχρεώνοντας τον Ντραγκόφσκι σε εξαιρετική επέμβαση. Στο 86ο λεπτό ήταν η σειρά του τερματοφύλακα της Μπενεβέντο, του Μοντιπό να τεστάρει τα αντανακλαστικά του, διώχνοντας σουτ του Βλάχοβιτς. Ήταν η τελευταία, αξιόλογη, προσπάθεια της Φιορεντίνα να φτάσει στην ισοφάριση, με τη Μπενεβέντο να φτάνει σε ένα σπουδαίο διπλό.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Ντραγκόφσκι, Μιλένκοβιτς, Πετσέλα, Ιγκόρ (57' Λιρόλα), Μπιράγκι, Άμραμπατ (72' Μπόρχα Βαλέρο), Καστροβίλι, Κουάμε (55' Κουτρόνε), Ντάνκαν (56' Πούλγκαρ), Ριμπερί (44' Σαπονάρα), Βλάχοβιτς

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Λετίτσια (66' Μάτζιο), Καλντιρόλα, Γκλικ, Μπάρμπα, Σιαταρέλα, Χετεμάι, Ιονίτα, Ιμπρότα (83' Τέγιο), Σαού (46' Ινσίνιε), Μοντσίνι (78' Λαπαντούλα)