Ήττα σοκ με 3-2 γνώρισε η Πόρτο στην έδρα της Πάσος Φερέιρα

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πάσος Φερέιρα-Πόρτο: 3-2

(Ντορ Γιαν 11’, Εουστάκιο 43’, Κόστα 58’ πεν.-Ολιβέιρα 45+7’ πεν., Οτάβιο 78’)

Η Πόρτο... προσγειώθηκε απότομα μετά την νίκη επί του Ολυμπιακού στο Champions League, μιας και ηττήθηκε με 3-2 από την Πάσος Φερέιρα και έχασε έδαφος στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους «Δράκους» μιας και προηγήθηκαν με 1-0 στο 11ο λεπτό με τον Ντορ Γιαν. Η Πόρτο προσπάθησε να αντιδράσει αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, όταν ο Εουστάκιο σκόραρε στο 43ο λεπτό. Οι «Δράκοι» μπόρεσαν να μειώσουν στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα το Σέρχιο Ολιβέιρα.

Αλλά το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Κονσεισάο, αφού ο Κόστα με πέναλτι έκανε το 3-1 στο 58ο λεπτό. Η Πόρτο προσπάθησε για την ανατροπή και πίεσε ασφυκτικά αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Οτάβιο Μοντέιρο.

Μετά την ήττα αυτή η Πόρτο έμεινε στην 3η θέση με 10 βαθμούς, πέντε πίσω από την Μπενφίκα, ενώ η Πάσος είναι στην 6η θέση με 8 βαθμούς.