Τη νίκη με 3-1 πήρε ο Ολυμπιακός στην έδρα του Εθνικού Άχνας

ΚΥΠΡΟΣ-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Εθνικός Άχνας-Ολυμπιακός Λ.: 1-3

(Ζάκπα 23’-Μάντζης 51’, Φαν Κέσελ 83’, 90+3')

Με τα γκολ των Μάντζη και Φαν Κέσελ (2), ο Ολυμπιακός έφερε τούμπα τον αγώνα κόντρα στον Εθνικό και έφυγε με το διπλό από το Δασάκι με 1-3.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και στο 16' ο Μπογκατίνοφ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γκουστάβο. Με την πάροδο του χρόνου, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να… χτυπήσουν στους ανοικτούς χώρους. Μάλιστα, στο 23' κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ, όταν μετά από κεφαλιά του Μάριου Ηλία και απόκρουση του Μιχαήλ ο Ζάκπα από κοντά έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, οι «μαυροπράσινοι» μπήκαν και πάλι δυνατά και κατάφεραν να είναι πιο ουσιαστικοί, αφού στο 51΄ και μετά από γύρισμα του Φαν Κέσελ, ο Μάντζης από κοντά έκανε το 1-1.

Βγαίνει στην αντεπίθεση ο Ζάκπα, κάνει το ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ. Ο Εθνικός προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά στο 62΄, όταν ο Ζακπά βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το ψηλοκρεμαστό πλασέ στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μιχαήλ έδιωξε σε κόρνερ μετά από την εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους.

Από εκεί και πέρα, και δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, ωστόσο το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους. Ωραία ενέργεια και σουτ του Φαν Κέσελ και 2-1 για τους «μαυροπράσινους» στο 83΄.

Ο Εθνικός και πάλι προσπάθησε ν’ αντιδράσει, αλλά ο Μιχαήλ δήλωσε παρών και στο 85΄, σταματώντας την κεφαλιά του Κονέ, κρατώντας έτσι τη νίκη για την ομάδα του, η οποία… σφραγίστηκε στο 90+3′ με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Φαν Κέσελ.