Ο Κετσπάγια κέρδισε τον Ουζουνιδη και τον στέλνει ταμείο ανεργίας (VIDEO)

Η Ανόρθωση πήρε το μεγάλο ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ (2-0) και ο Ουζουνίδης βρίσκεται μια ανάσα από την έξοδο

ΚΥΠΡΟΣ-8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ: 2-0

(Βγκορτζ 9’, Κβιλιτάια 67’)

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ με 2-0.

Ο αγώνας ξεκίνησε με αναγκαστική αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ αφού μόλις στο 5’ ο Ντε Βινσέντι αποχώρησε τραυματίας.

Στο 8’ η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ με τον Βγκορτζ. Μετά από λάθος απόκρουση της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, ο Κροάτης βρέθηκε μόνος στην μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ανενόχλητος.

Με την συμπλήρωση 25 λεπτών, μία ωραία κομπίνα σε φάουλ από τον ΑΠΟΕΛ, ο Μερκής γύρισε την μπάλα στον Λούντεμο, αυτός έπιασε την κεφαλιά όμως ο Λόρια απέκρουσε εντυπωσιακά, η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 41′ ο Καλτσάς έπαιξε γρήγορα το φάουλ που κέρδισε, βρήκε τον Κβιλιτάια στα δεξιά, αυτός γύρισε στον Οκριασβίλι μέσα στην περιοχή όμως το πλασέ του αποκρούστηκε από το Σίλβα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή προϋπόθεση ήταν για την Ανόρθωση. O Οκριασβίλι βρήκε τον Μίχα που σε καλή θέση στην περιοχή, επέλεξε την σέντρα όμως ήταν άστοχη.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με την κεφαλιά του Νουχίου να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια στο 58΄. Τρία λεπτά αργότερα , ο Αντζίλι εκτέλεσε απευθείας φάουλ όμως ο Λόρια έδιωξε δύσκολα.

Στο 67′ η Ανόρθωση έφτασε σε δεύτερο γκολ με τον Κβιλιτάια. Ο Γεωργιανός κατέβασε όμορφα την μπάλα, κινήθηκε παράλληλα με το τέρμα, σούταρε και νίκησε τον Σίλβα για το 2-0.

Στην συνέχεια η Ανόρθωση διαχειρίστηκε το υπερ της αποτέλεσμα πανηγυρίζοντας την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα.

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κορέια (49΄ Σελίν), Νταουσβίλι, Χουσμπάουερ (58΄ Κ.Αρτυματάς), Μίχα (69΄ Μαργκάσα), Οκριασβίλι, Καλτσάς, Κβιλιτάια

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Ενσούε, Μερκής, Ζόρζε, Γουίλερ, Γιένσεν, Ζαχίντ (72΄ Σαχάρ), Ντε Βινσέντι (8΄ Λουντέμο), Ντονγκαλά, Κλωναρίδης (60΄ Ατζίλι), Νούχιου