''Λίγη'' η Ντόρτμουντ στη Ρώμη

Τεράστια εμφάνιση και νίκη για τη Λάτσιο που καθάρισε πιο εύκολα κι απ' όσο θα το περίμενε την Ντόρτμουντ με 3-1 στο «Olimpico»

UEFA CHAMPIONS LEAGUE - 6ος ΟΜΙΛΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΛΑΤΣΙΟ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: 3-1

Γήπεδο: Stadio Olimpico - Rome

Τεράστια εμφάνιση και νίκη για τη Λάτσιο που καθάρισε πιο εύκολα κι απ' όσο θα το περίμενε την Ντόρτμουντ με 3-1 στο «Olimpico». Οι Λατσιάλοι του Σιμόνε Ιντζάκι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, δεν το άφησαν στιγμή να ξεφύγει από τον έλεγχο τους και τελικά έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη. Από την άλλη, οι Βεστφαλοί δυσκολεύτηκαν υπερβολικά στη δημιουργία, έφτιαξαν ελάχιστες καλές στιγμές ενώ για ακόμα ένα παιχνίδι προδώθηκαν από την τραγική άμυνά τους.

Η Λάτσιο άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Κορέα να εκμεταλλεύεται το λάθος του Μενιέ και να περνά για τον Ιμόμπιλε που τελείωσε ωραία τη φάση κάνοντας το 1-0. Στο 12' η Ντόρτμουντ απείλησε με κεφαλιά του Πίστσεκ, μετά από κόρνερ του Σάντσο, που απέκρουσε ο Στρακόσα, όπως και δύο λεπτά αργότερα ο Χιτζ σε προσπάθεια του Ιμόμπιλε. Στο 23' οι Λατσιάλοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Λουίς Αλμπέρτο να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Λουίς Φελίπε να παίρνει την κεφαλιά και τον Χιτζ να κάνει κακή εκτίμηση στέλνοντας ουσιαστικά την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0. Στο 41' η Ντόρτμουντ είχε καλή στιγμή με σουτ του Χάαλαντ μέσα από την περιοχή που κόπηκε τελευταία στιγμή, ενώ τρία λεπτά αργότερα σουτ του Βίτσελ που κόντραρε και ο Στρακόσα μπλόκαρε.

Η Ντόρτμουντ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 50' με τον Χάαλαντ να κάνει ωραία ενέργεια και σουτ που απέκρουσε ο Στρακόσα, ενώ στο 67' Ρέινα, Σάντσο και Ρόις συνεργάστηκαν ωραία με τον τελευταίο να βγάζει προς τα έξω για τον Γκερέιρο που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω. Στο 71' οι Βεστφαλοί μείωσαν με τον Ρέινα να γυρίζει για τον Χάαλαντ που με τρομερό σουτ στην κίνηση έκανε το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα η Λάτσιο πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Ατσέρμπι να βγάζει τρομερή μπαλιά για τον Ιμόμπιλε που γύρισε για τον Ακπά κι αυτός από κοντά έκανε το 3-1. Με τη συμπλήρωση 80 λεπτών η Ντόρτμουντ απείλησε με κεφαλιά του Χάαλαντ που απέκρουσε ο Στρακόσα.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσα, Πάτρικ, Λουίς Φελίπε (51' Χόεντ), Ατσέρμπι, Λούκας Λέιβα, Μάρουσιτς, Λουίς Αλμπέρτο (80' Παρόλο), Φαρέ, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (67' Ακπά), Κορέα (67' Μουρίγκι), Ιμόμπιλε (81' Καϊσέδο)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτζ, Πίστσεκ (65' Μπραντ), Χούμελς, Ντελέινι, Μπέλιγχαμ (45' Ρέινα), Βίτσελ, Μενιέ, Γκερέιρο, Σάντσο, Ρόις (78' Ρεϊνέρ), Χάαλαντ