Μπαρτσελόνα: Έσπασε την κατάρα του «Μπαλαΐδος» και με δέκα παίκτες (VIDEO)

Τη νίκη με 3-0 πέτυχε η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Θέλτα κι ας αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 42’

LA LIGA-3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΕΛΤΑ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: 0-3

Γήπεδο: Μπαλαΐδος

Με το γκάζι πατημένο έχει ξεκινήσει η Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε με 3-0 στην έδρατης Θέλτα, παρότι αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Έξι αγώνες χωρίς νίκη μετρούσε στη Γαλικία η Μπαρτσελόνα

Στο 11ο λεπτό, ο Κοουτίνιο πέρασε κάθετα μες τη μία στον Φάτι κι εκείνος γύρισε και πλάσαρε για το 0-1. Στο 14’ ο Νέτο έσωσε μετά από σουτ του Φοντάν και στο 35’ ο ρέφερι αρχικά απέβαλε τον Πικέ για μαρκάρισμα στον Ντένις Σουάρεθ αλλά την πήρε πίσω καθώς ο άσος της Θέλτα είχε ξεκινήσει από θέση οφσάιντ. Τελικά στο 42ο λεπτό η Μπαρτσελόνα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λενγκλέ.

Κι όμως στο 51o λεπτό ο Μέσι έκλανε όμορφη ενέργεια από δεξιά, έκανε και το γύρισμα και ο Ολάθα πέτυχε αυτογκόλ για το 0-2. Στο 58’ ακυρώθηκε γκολ του Μέσι μετά από δοκάρι του Κοουτίνιο και στο 60’ ο Βιγιάρ έσωσε μετά από σουτ του Βραζιλιάνου.

Στο 73ο λεπτό η Θέλτα είχε δοκάρι σε σουτ του Νολίτο ο οποίος έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 79’ και στο 90+5' ο Βιγιάρ έσωσε μετά από πλασέ του Μέσι αλλά ο Σέρχι Ρομπέρτο με σουτ έκανε το 0-3.

ΘΕΛΤΑ: Βιγιάρ, Μάγιο, Μουρίγιο, Ολάθα, Αϊντού (46’ Μπαέθα), Φοντάν, Ντένις Σουάρεθ, Τάπια (75’ Μπελτράν), Μορ (59’ Νολίτο), Γκάμπρι Βέιγα (59’ Μίνα), Άσπας

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Άλμπα, Πικέ, Λενγκλέ, Μπούσκετς, Κοουτίνιο (72’ Τρινκάο), Ντε Γιονγκ, Μέσι, Φάτι 72’ Πέδρι), Γκριεζμάν (45+1’ Αραούχο)