Έμφραγμα για ΑΠΟΕΛ, δραματική πρόκριση στα πέναλτι η Μίλαν, εφτάρα η Τότεναμ! (VIDEO)

Η Σλόβαν Λίμπερετς κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ με 1-0 με γκολ στο 90+5’ και τον πέταξε εκτός ομίλων, ενώ η Τότεναμ διέλυσε με 7-2 τη Μακάμπι Χάιφα. ΕΔΩ όλα τα ματς

EUROPA LEAGUE-PLAY OFFS

Ρίο Άβε-Μίλαν: 2-2 παρ. 2-2 παρ. (8-9 πεν.)

(Zεράλδες 72’, Ντάλα 91’-Σελεμέκερες 51’, Τσαλχάνογλου 120+2’ πεν.)

Αδιανόητο ματς ανάμεσα σε Ρίο Άβε και Μίλαν, με τους ροσονέρι να προκρίνονται στα πέναλτι με 9-8 μετά από συγκλονιστική διαδικασία.

Μάλιστα οι «ροσονέρι» βρέθηκαν να προηγούνται από το 51ο λεπτό με γκολ του Σελεμέκερςε αλλά ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Τσίκο Ζεράλδες, έκανε το 1-1 στο 72’ κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί στο 91’ ο Ντάλα έγραψε το 2-1 αλλά στο 120+1’ ο Μπορέβκοβιτς έκανε πέναλτι με το χέρι και αποβλήθηκε και ο Τσαλχάνογλου από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας τοπ ματς; στα πέναλτι.

Εκεί ακολούθησε μια απίστευτη διαδικασία με συνολικά 24 πέναλτι και τη Μίλαν να νικά στο τέλος με 9-8 και να περνά.

Σλόβαν Λίμπερετς-ΑΠΟΕΛ: 1-0

(Μάρα 90+5’ πεν.)

Οδυνηρός αποκλεισμός για το ΑΠΟΕΛ καθώς αποκλείστηκε από την Σλόβαν Λίμπερετς με σκορ 1-0 στο 90+5′. Η Τσέχικη ομάδα χωρίς τελική προσπάθεια σε 90 λεπτά κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τους ομίλους με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μάρα, μετά από χέρι που έκανε στην περιοχή ο Ζεράλδες.

Όσον αφορά την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν ανώτερη και πιο επιθετική στο πρώτο 15λεπτο, και είχε ένα καλό σουτ με τον Ντε Βινσέντι στο 3′ και πολύ καλή ευκαιρία στο 14′ με την κεφαλιά του Νουχίου μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Σταδιακά ο ρυθμός του ΑΠΟΕΛ έπεσε, και παρότι κράτησε την κατοχή της μπάλας, δεν είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν συντηρητικά και προσπάθησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, εκμεταλλευόμενη τους γρήγορους παίκτες που διαθέτουν μεσοεπιθετικά, όμως δεν είχαν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία μπροστά στην εστία του Σίλβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ είχε τεράστια ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 52′ με τον Νουχίου, που βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από την κεφαλιά του Ντε Βινσέντι, έκανε το πλασέ όμως έκανε μεγάλη απόκρουση ο Ενγκουγιέν.

Οι γαλαζοκίτρινοι διατήρησαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να δημιουργήσουν φάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία, όμως η άμυνα των Τσέχων ήταν καλά στημένη. Επιθετικά η Σλόβαν ήταν ακίνδυνη με τους γηπεδούχους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο αρκούμενοι σε αντεπιθέσεις.

Και ενώ όλα έδειχναν παράταση ένα αμυντικό λάθος του Ζεράλδες έφερε το πέναλτι, που διαμόρφωσε σε γκολ ο Μάρα στο 90+5΄.

Κλουζ-Κουόπιο: 3-1

(Ροντόν 5’, 56’, Ντεμπελτζού 42’-Ούντο 90+1’)

Εύκολα στους ομίλους του Europa League η Κλουζ, που διέλυσε την Κουόπιο από τη Φινλανδία, με 3-1.

Στο 5ο μόλις λεπτό η Κλουζ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Ροντόν και στο 42’ ο Ντεμπελτζού έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ. Οι Ρουμάνοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και στο 56ο λεπτό ο Ροντόν με ακόμη ένα γκολ, έκανε το 3-0, ενώ στο 90+1’ η Κουόπιο μείωσε σε 3-1 με τον Ούντο.

Μάλμε-Γρανάδα: 1-3

(Ντουάρτε 45’ αυτ.-Ματσίς 30’, Πουέρτας 58’, Ερέρα 85’)

Στους ομίλους του Europa League η Γρανάδα για πρώτη φορά στην ιστορία της καθώς κέρδισε με 3-1 τη Μάλμε.

Η Γρανάδα προηγήθηκε με τον Ματσίς στο 30ο λεπτό αλλά στο 45’ η Μάλμε ισοφάρισε χάρις σε αυτογκόλ του Ντουάρτε. Ωστόσο στο 58ο λεπτό ο Πουέρτας διαμόρφωσε το 1-2 και στο 85’ ο Ερέρα έκανε το 1-3.

Ρόζενμποργκ-Αϊντχόφεν: 0-2

(Ζάχαβι 22’, Γκακπό 61’)

Εύκολη πρόκριση για την Αϊντχόφεν που κέρδισε με 2-0 στην έδρα της Ρόζενμποργκ.

Η Αϊντχόφεν άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Ζάχαβι και στο 61’ ο Γκακπό έκανε το 0-2.

Σαρλερουά-Λεχ Πόζναν: 1-2

(Φαλ 56’-Ραμίρες 34’, Πουχάζ 41’)

Την πρόκριση μέσα στο Βέλγιο πήρε η Λεχ Πόζναν που κέρδισε με 2-1 τη Σαρλερουά

Η Λεχ Πόζναν άνοιξε το σκορ με τον Ντάνι Ραμίρες στο 34ο λεπτό και στο 41’ ο Πουχάζ έκανε ντο 0-2. Στο 51’ η Σαρλερουα έχασε πέναλτι με τον Καβέχ και ο Δαλ μείωσε σε 102 στο 56’ ενώ στο 77’ αποβλήθηκε ο Σάτκα της Πόζναν.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Φλόρα Ταλίν: 3-1

(Γκαβράνοβιτς 11’, Αντέμι 26’, 87’-Σινιάβσκι 65’)

Άνετη πρόκριση για την Ντιναμό που κέρδισε τη Φλόρα με 3-1.

Η Ντιναμό άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Γκαβράνοβιτς και στο 26’ ο Αντέμι έκανε το 2-0. Η Φλόρα μείωσε με τον Σινιάβσκι στο 65’ και ο Αντέμι με ακόμη ένα γκολ στο 87’ έκανε το 3-1.

Αραράτ Αρμένια-Ερυθρός Αστέρας: 1-2

(Λίμα 72’-Κάται 45’, Φαλτσινέλι 60’)

Στους ομίλους ο Ερυθρός Αστέρας που κέρδισε με 2-1 την Αραράτ στην Κύπρο.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με τον Κάται στο 45ο λεπτό και ο Φαλτσινέλι έκανε το 0-2 στο 60’. Οι Αρμένιοι μείωσαν με τον Λίμα στο 72’.

Χάποελ Μπερ Σεβά-Βικτόρια Πλζεν: 1-0

(Ζοσουέ 4’ πεν.)

Πρόκριση από τη βούλα για την Μπερ Σεβά που κέρδισε με 1-0 τη Βικτόρια Πλζεν.

Το χρυσό γκολ από το 4ο λεπτό ο Ζοσουέ με πέναλτι.

Ντιναμό Μπρεστ-Λουντογκόρετς: 0-2

(Μανού 73’, Εσκαβί 79’)

Καθάρισε στο τέλος η Λουντογκόρετς που πέρασε με 2-0 από την έδρα της Ντιναμό Μπρεστ.

Ο Μανού άνοιξε το σκορ στο 73ο λεπτό και ο Εσκαβί έκανε το 0-2 στο 79’

Σταντάρ Λιέγης-Φέχερβαρ: 3-1

(Γκαβορί 51’, Αμαλά 77’ πεν., 85’ πεν.-Νίκολιτς 10’)

Πρόκριση με ανατροπή για τη Σταντάρ που κέρδισε με 3-1 τη Φέχερβαρ.

Η Φέχερβαρ άνοιξε το σκορ με τον Νίκολιτς στο 10ο λεπτό αλλά ο Γκαβορί έκανε το 1-1 στο 51’ και ο Αμαλά με δύο πέναλτι στο 77’ και στο 85’, έγραψε το 3-1.

Κοπεγχάγη-Ριέκα: 0-1

(Άνκερσεν 20’ αυτ.)

Στους ομίλους η Ριέκα που πέρασε από την έδρα της Κοπεγχάγης με 1-0.

Το γκολ που έκρινε το ματς ήταν ένα απίστευτο αυτογκόλ του Άνκερσεν στο 20’ μετά από διαδοχικές γκάφες των παικτών της Κοπεγχάγης που ξεκίνησαν από το κέντρο.

Λέγκια-Καραμπάχ: 0-3

(Αντράντε 50’, Ζουμπέρ 62’, Χουσεΐνοβ 70’)

Πάρτι πρόκρισης μέσα στη Βαρσοβία έστησε η Καραμπάχ που κέρδισε με 3-0 τη Λέγκια.

Ο Αντράντε άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό και ο Ζουμπέρ έκανε το 0-2 στο 62’ για να διαμορφώσει το 0-3 ο Χουσεΐνοβ στο 70’.

Σαράγιεβο-Σέλτικ: 0-1

(Εντουάρ 70’)

Έστω και δύσκολα, η Σέλτικ πέρασε με 1-0 από την έδρα της Σαράγιεβο και πήρε την πρόκριση. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Εντουάρ στο 70ο λεπτό  ενώ ο Βασίλης Μπάρκας αγωνίστηκε για 90 λεπτά.

Βασιλεία-ΤΣΣΚΑ Σόφιας: 1-3

(Καμπράλ 54’ πεν.-Τιάγκο Ροντρίγκες 72’, 88’, Αχμέντοβ 90+7’)

Απίθανη πρόκριση για την ΤΣΣΚΑ Σόφιας που κέρδισε με 3-1 στην έδρα της Βασιλείας.

Η Βασιλεία άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό με πέναλτι του Καμπράλ αλλά στο 73’ ο Τιάγκο Ροντρίγκες ισοφάρισε και ο ίδιος έκανε και το 1-2 στο 88’. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Αχμέντοβ στο 90+7’.

Γιουνγκ Μπόις-FK Tίρανα: 3-0

(Φάσναχτ 42’, Ενσαμέ 52’, 64’)

Εύκολη πρόκριση για τη Γιουνγκ Μπόις που κέρδισε με 3-0 την Τίρανα.

Η Γιουνγκ Μπόις άνοιξε το σκορ με τον Φάσναχτ στο 42ο λεπτό ενώ ο Ενσαμέ με δύο γκολ στο 52’ και στο 64’ έκανε το 3-0. Στο 67’ αποβλήθηκε ο Τοράσα των Αλβανών.

Ντάνταλκ-Κλάκσβικ: 3-1

(Μάρεϊ 33’, Κλίαρι 48’, Κέλι 79’-Μίντσογκεν 66’)

Στους ομίλους για πρώτη φορά στην ιστορία της η Ντάνταλκ που κέρδισε με 3-2 την Κλάκσβικ.

Η Ντάνταλκ άνοιξε το σκορ με τον Μάρεϊ στο 33ο λεπτό ενώ ο Κλίαρι έκανε το 2-0 στο 48’ και ο Μίντσογκεν μείωσε σε 2-1 στο 66’. Αλλά στο 79’ ο Κέλι έκανε το 3-1.

Ρέιντζερς-Γαλατασαράι: 2-1

(Άφιλντ 52’, Ταβερνιέ 59’-Μαρκιάο 87’)

Μεγάλη πρόκριση για τη Ρέιντζερς που κέρδισε με 2-1 τη Γαλατασαράι.

Οι Σκοτσέζοι άνοιξαν το σκορ με τον Άρφιλντ στο 52ο λεπτό και στο 59’ ο Ταβερνιέ έκανε το 2-0. Το 2-1 έγραψε ο Μαρκιάο στο 87ο λεπτό.

Σπόρτινγκ Λ.-Λίντσερ: 1-4

(Τιάγκο Τομάς 42’-Τράουνερ 14’, Μπάλιτς 58’, 69’, Μίχορλ 65’)

Πλάκα έκανε η Λίντσερ στη Σπόρινγκ καθώς την κέρδισε με 4-1 μέσα στη Λισαβόνα,

Η Λίντσερ άνοιξε το σκορ με τον Τράουνερ στο 14ο λεπτό ενώ ο Τομάς ισοφάρισε στο 42’. Ωστόσο ο Μπάλιτς έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους Αυστριακούς στο 58’ και στο 63’ αποβλήθηκε ο Κόατες. Έτσι ο Μίχορλ έγραψε το 1-3 στο 65’ και ο Μπάλιτς διαμόρφωσε το 1-4 στο 69’.

Τότεναμ-Μακάμπι Χάιφα: 7-2

(Κέιν 2’, 56’ πεν., 74’Λούκας Μόουρα 21’, Λο Σέλσο 37’, 40’, Άλι 90+1’ πεν.-Τσέρι 17’, Ρουκάβιτσα 52’ πεν.)

Η Τότεναμ διέλυσε με 7-2 τη Μακάμπι και μπήκε στους ομίλους.

Η Τότεναμ άνοιξε το σκορ με τον Κέιν στο 2ο μόλις λεπτό ενώ ο Τσέρι ισοφάρισε στο 176’. Ωστόσο στο 21’ ο Λούκας έκανε το 2-1 και ο Λο Σέλσο με δυο γκολ στο 37’ και στο 40’, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο Ρουκάβιτσα με πέναλτι στο 52ο λεπτό μείωσε σε 4-2 αλλά ο Κέιν με πέναλτι επίσης έκανε το 5-2 στο 56’ και στο 74’ έγραψε και το 6-2’. Στις καθυστερήσεις ο Άλι με πέναλτι διαμόρφωσε το 7-2, ίσως στο τελευταίο του ματς με τη φανέλα των «πετεινών».