Εύκολη νίκη με 4-1 πέτυχε η Μπολόνια κόντρα στην Πάρμα

SERIE A’-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΠΑΡΜΑ: 4-1

Γήπεδο: Ρενάτο Νταλ’ Άρα

Τους πρώτους της βαθμούς μάζεψε η Μπολόνια, που επικράτησε εύκολα της Πάρμα με 4-1.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Ζερβίνιο κέρδισε τον Ντε Σιλβέστρι σε ατομική μονομαχία αλλά ο Τομιγιάσου τον πρόλαβε και στο 4’ ο Σκορούπσκι πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κεφαλιά του Μπρούχμαν. Στο 14’ ο Σοριάνο έκανε κακό κοντρόλ μπροστά από τον Ζέπε αλλά στο 16’  μετά από κόρνερ ο Μπάροου πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Σοριάνο με νέα κεφαλιά στο 2ο δοκάρι, έγραψε το 1-0.

Στο 24ο λεπτό ο Χίκεϊ σέντραρε όμορφα αλλά η κεφαλιά του Όλσεν δε βρήκε στόχο και στο 30’ ο Σοριάνο με φοβερό σουτ από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, έκανε το 2-0.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την Μπολόνια να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει στο 3-0 στο 56ο λεπτό. Ο Σοριάνο έστρωσε στον Όλσεν που κινήθηκε στον άξονα και με ένα απλό πλασέ έγραψε το 3-0.

Η Πάρμα μείωσε σε 3-1 στο 67’ καθώς ο Σκορούπσκι έδιωξε πάνω στον Μπρούχμαν, που πέρασε με τη μία στον Ερνάνι κι εκείνος σκόραρε με πλασέ. Στο 76ο λεπτό ο Ζέπε έσωσε μετά από σουτ του Μπάροου και στο 76’ ο Ιακοπίνι έκανε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή στον Παλάσιο και αποβλήθηκε. Στο 79’ ο Ζέπε έσωσε και πάλι μετά από σουτ του Μπάροου, ενώ στο 83’ ο Ιταλός έδιωξε με τα πόδια και το πλασέ του Σανσόνε.

Και τελικά στο 90+1’ ο Παλάσιο με ξερό σουτ από πλάγια αριστερά, διαμόρφωσε το 4-1.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Σκορούπσκι, Ντε Σιλβέστρι, Χίκεϊ (80’ Ντένσβιλ), Τομιγιάσου, Ντανίλο, Πόλι (64’ Μεδέλ), Σκούτεν, Μπάροου (80’ Σανσόνε), Σοριάνο, Όλσεν (90+2’ Ορζολίνι), Παλάσιο (90+2’ Σανταντέρ)

ΠΑΡΜΑ: Ζέπε, Νταρμιάν, Ιακοπίνι, Άλβες, Λαουρινί, Μπρούχμαν (81’ Γκράσι), Κούτσκα (81’ Ντερμάκου), Ντέτζι (57’ Σιλιγκάρντι), Καραμό (81’ Αντοράντε), Ερνάνι, Ζερβινιό (69’ Σπροκάτι)