Από κηδεία σε κηδεία η Σάλκε (VIDEO)

Μετά την οχτάρα της πρώτης αγωνιστής από την Μπάγερν, η Σάλκε έχασε με 3-1 και από τη Βέρντερ και μάλιστα μέσα στη «Φέλτινς Αρίνα»

BUNDESLIGA-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΛΚΕ-ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: 1-3

Γήπεδο: VeltinsArena

Η τραγική πρεμιέρα για τη Σάλκε ήταν μόνη η αρχή απ’ ότι φάνηκε, καθώς οι «βασιλικοί μπλε» μετά την οχτάρα από την Μπάγερν, έχασαν και από τη Βέρντερ με 3-1 και μάλιστα μέσα στη «Φέλτινς Αρίνα». Χατ τρικ ο Φίλκρουγκ.

Η Βέρντερ ήταν καλύτερη και στο 21ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Σάρτζεντ πήρε την κεφαλιά και ο Φίλκρουγκ από κοντά πλάσαρε για το 0-1 και μάλιστα στο 37’ ο Ογκούστινσον εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ και ο Φίλκρουγκ πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας της Σάλκε και με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 44ο λεπτό ο Παβλένκα έσωσε μετά από κεφαλιά του Πατσιέντσια και στην επαναφορά ο Ραμάν πρόλαβε τον Πορτογάλο.

Στο 55ο λεπτό ο Μπουτζεγάμπ αστόχησε από ιδανικό σημείο, ενώ στο 69’ ο Φίλκρουγκ κέρδισε πέναλτι από τον Καμπάκ, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 0-3. Στο 78ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το 4ο γκολ, αλλά ο Φέρμαν πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε κοντινή προσπάθεια του Σάρτζεντ και στο 85’ αποβλήθηκε ο Καμπάκ με 2η κίτρινη κάρτα.

Στις καθυστερήσεις ο Ουθ μείωσε σε 1-3 μετά από σέντρα του Πατσιέντσια.

ΣΑΛΚΕ: Φέρμαν, Οτσίπκα, Σταμπουλί (46’ Σανέ), Κάμπακ, Ρούντι, Μασκαρέλ, Μπενταλέμπ, Μπουτζεγιάμπ, Ραμάν (46’ Ιμπίσεβιτς), Πατσιέντσια, Ουθ

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Γκέμπρε Σελάσι, Ογκούστινσον, Φριντλ, Μπιτενκούρ (68’ Γ.Εγκεστάιν), Κλάασεν (87’ Γκρος), Εμπόμ (90’ Οσάκο), Μ.Εγκεστάιν, Φίλκρουγκ (69’ Ζέλκε), Σάρτζεντ (87’ Τσονγκ)