Μεγάλο διπλό με 2-1 πέτυχαν οι Αυστριακοί στην έδρα της Μακάμπι

CHAMPIONS LEAGUE-PLAY OFF

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ-ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: 1-2

Γήπεδο: Bloomfield

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Ζάλτσμπουργκ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για τους ομίλους. Το πάλεψε η ομάδα του Δώνη που κατέβηκε «μισή» λόγω κρουσμάτων κοροναϊού.

Στο 9ο μόλις λεπτό ο Αλμόγκ σήκωσε όμορφα για τον Μπίτον, που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ζάλτσμπουργκ αι κρέμασε τον Στάνκοβιτς για το 1-0.

Από εκεί και πέρα οι Αυστριακοί πίεσαν ασφυκτικά αλλά ως το ημίχρονο, ο Τένερμπαουμ στάθηκε στο ύψος του και κράτησε το μηδέν.

Ωστόσο στο 49ο λεπτό, ο Μπαλτάξα έκανε πέναλτι στον Ντάκα και ο Σζομποσζλάι ισοφάρισε σε 1-1 από την άσπρη βούλα.

Και μάλιστα στο 57’ ο Κοϊτά έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Οκουγκάβα σε κενό τέρμα, πλάσαρε για το 1-2. Οι Ισραηλινοί είχαν δοκάρι με τον Μπίτον στο 70ο λεπτό ενώ στο 77’ ο Στάνκοβιτς έσωσε μετά από σουτ του Σέχτερ και στο 90+3' οι Αυστριακοί είχαν δοκάρι με τον Οκαφόρ.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Τένερμπαουμ, Μπίτον, Τιμπί, Γέινι, Μπαλτάξα (82’ Χοζέζ), Νταβιντζάντα, Μπάρσκι (61’ Μπεν Χαΐμ), Γκολάσα, Καρζέβ (71’ Σέχτερ), Μπίτον, Αλμόγκ

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Ούλμερ, Βέμπερ, Ραμάλιο, Κρίστενσεν, Μουεπού, Σζομποσζλάι (86’ Καμαρά), Οκουγκάβα (76’ Οκαφόρ), Μπερνέντ, Ντάκα, Μπερίσα (46’ Κοϊτά)

Γράφεις ιστορία με καθημερινές προσφορές* & ενισχυμένες αποδόσεις (21+) *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις