Τη νίκη με 1-0 πέτυχε η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ, κόντρα στη Σιόν

ΕΛΒΕΤΙΑ-1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΕΝΤ ΓΚΑΛΕΝ-ΣΙΟΝ: 1-0

Γήπεδο:  Kybunpark

Με το δεξί το ξεκίνημα της Σεντ Γκάλεν στο φετινό ελβετικό πρωτάθλημα, καθώς κέρδισε με 1-0 τη Σιόν. Αρκετές φάσεις έφτιαξε μπροστά η Σεντ Γκάλεν, με τον Κιντιγιά να είναι ο κινητήριος άξονας στο κέντρο, αλλά στα μετόπισθεν εμφάνισε αρκετά προβλήματα, ειδικά με την μπάλα κάτω.

Με 4-3-3 ξεκίνησε ο Τσάιγκλερ και με τον Ατί Ζιγκί στα δοκάρια. Αριστερό μπακ ο Μουχάιμ και δεξιά ο Κραουτσί και οι Στεργίου και Φαζλιγί στα στόπερ. Στον άξονα οι Κιντιγιά, Στίλχαρτ και Γκέρτλερ και μπροστά οι Ριμπέιρο, Ντουά και Γκιγιεμενό.

Στο 3ο λεπτό η Σιόν απείλησε με τον Ντιέ που αστόχησε με σουτ από το ύψος της περιοχής και στο 9’ οι Καμπάσι και Γκιγιεμενό συγκρούστηκαν με τον πρώτο να σφαδάζει από τους πόνους και να αποχωρεί.

Η Σιόν απείλησε ξανά στο 16’ με τον Κάσα και στο 19’ ήρθε η πρώτη μεγάλη φάση για τη Σεντ Γκάλεν με το όμορφο φάουλ του Κιντιγιά να περνά μόλις έξω. Και στο 38’ ο Φικέντσερ απέκρουσε το όμορφο φάουλ του Κιντιγιά και στην επαναφορά ο Φασλίγι με κεφαλιά σε κενό τέρμα έκανε το 1-0.

Σχεδόν με τη σέντρα η Σιόν άγγιξε την ισοφάριση αλλά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντιέ, ο Ατί Ζιγκί έδιωξε δύσκολα και στο 43’ ο Γκέτλερ αστόχησε από κοντά.

Στο 49ο λεπτό ο Κιντιγιά εκτέλεσε το κόρνερ αλλά η κεφαλιά του Γκέρτλερ πέρασε άουτ όπως κι εκείνη του Στίλχαρτ στο 57’ και στο ίδιο λεπτό η Σιόν έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αμπντελαουί.

Στο 59ο λεπτό η Σεντ Γκάλεν είχε δοκάρι σε όμορφη εκτέλεση φάουλ του Ρουίθ και στο 64’ η κεφαλιά του Καμπερί πέρασε ελάχιστα έξω όπως και το σουτ του Μουχάιμ στο 66’.

Στο 71ο λεπτό η Σιόν άγγιξε την ισοφάριση καθώς ο Λουάν βρέθηκε απέναντι στον Ζιγκί αλλά καθυστέρησε και ο Στεργίου τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή και στο 75’ το σουτ του Καμπερί βρήκε τον Φικέντσερ σε ετοιμότητα.

Στο 81ο λεπτό ο Γκέρτλερ έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 88ο η Σιόν έχασε απίθανη ευκαιρία, με τον Εντόι να αστοχεί από κοντά και μάλιστα στο 90+2’ ο Ουλντρίκις από ιδανικό σημείο, σούταρε πάνω στον Ζιγκί.

ΣΕΝΤ ΓΚΑΛΕΝ: Ατί Ζιγκί, Μουχάιμ, Στεργίου, Κραουτσί, Κιντιγιά, Στίλχαρτ (77’ Σταουμπλί), Φαζλίγι, Ντουά (46’ Ρουίθ), Γκέρτλερ, Ριμπέιρο (46’ Καμπερί), Γκιγιεμενό (69’ Γουάν)

ΣΙΟΝ: Φικέντσερ, Μάρτιτς, Αμπντελαουί, Ιαπικίνο, Καμπάσι (12’ Κάσα), Ντιέ, Γκργκιτς, Μπαλτάζαρ (60’ Ρουίς), Εντόι, Κάρλεν (60’ Ιταϊτίνγκα), Λουάν (80’ Ουλντρίκις)

aekmiazoh - 21/9/2020 00:37

Ας βλεπουμε ενα ενα τα παιχνιδια εχω καλη διαισθηση παντως και με τους Γερμανους και θα εχουμε ετοιμους και τα νεα αποκτηματα.

tasost5 - 21/9/2020 00:02

Δεν υπάρχει στον χάρτη ομάδα με το όνομα δεν Γκάλεν.Το να κουβεντιαζουμε κ μόνο ότι πρέπει να την περάσουμε θεωρείται δεδομένο.Σε διαφορετική περίπτωση, κάτι δεν θα έχει πάει καλά στον οργανισμό ΑΕΚ.Προσωπικα δεν με φοβίζει ούτε η Βόλφσμπουργκ,μια απείθαρχη γερμανική ομάδα,7η πέρυσι αν δ κάνω λάθος χωρίς κανένα συγκεκριμένο πλάνο παιχνιδιού.Χωρις ταυτότητα..Δεν είναι η Άιντραχτ που ξέρεις θα φας ξύλο πίσω κ έχει πολύ ποιότητα μπροστά.Προσοχη στον Άρνολντ μόνο που είναι παικταρα κ... Συνέχεια μπορεί να πάρει πολλές προσπάθειες.Κατα ταλλα μια σοβαρή, πειθαρχημένη ΑΕΚΑΡΑ του Καρερα με πλάνο,κ όχι αυτή στο πρώτο ημίχρονο στο Αγρίνιο,τους περνάει τους Γερμανούς.Μονο ΑΕΚ κ πίστη στην ομάδα μας

Panosserres - 20/9/2020 21:16