Γκέλα για τη Ρέιντζερς

Η ομάδα της Γλασκώβης δέχτηκε τα πρώτα της γκολ στο πρωτάθλημα και έμεινε στο 2-2 με την Χιμπέρνιαν

SCOTTISH PREMIERSHIP- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Χιμπέρνιαν-Ρέιντζερς 2-2
(22' Ράιτ, 71' Ντόιτζ/ 45'+1' Μορέλος, 57' Άρφιλντ)

Ο Στίβεν Τζέραρντ είδε την εστία της ομάδας του να παραβιάζεται, για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα, με τη Ρέιντζερς να αφήνει δυο βαθμούς, 2-2 στην έδρα της Χιμπέρνιαν.

Στο 22ο λεπτό, η Χιμπέρνιαν άνοιξε το σκορ με Ντρέι Ράιτ, για να ακολουθήσει η ολική ανατροπή από Ρέιντζερς. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Αλφρέντο Μορέλος έφερε το ματς στα ίσια και στο 57' ο Σκοτ Άρφιλντ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Όμως, η Χιμπέρνιαν ισοφάρισε με τον Κρίστιαν Ντόιτζ, στο 71', και κράτησε τον βαθμό, αφού ο γκολκίπερ της, ο Μαρσιάνο, με διπλή επέμβαση σταμάτησε τον Άρφιλντ.

Πλέον, η Ρέιντζερς είναι στην κορυφή, με ένα βαθμό διαφορά από τη Σέλτικ, αλλά με ματς περισσότερο.