Πρώτη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν, που επιβλήθηκε 3-0 της Νις

LIGUE 1- 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Νις-Παρί Σεν Ζερμέν 0-3
(38' Εμπαπέ, 45'+1' Ντι Μαρία, 66' Μαρκίνιος)

Στη Νίκαια, η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν αποφασισμένη για τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, με τους πρωταθλητές Γαλλίας να είναι επιβλητικοί και να επικρατούν με 0-3 της Νις.

Στο 17' ο Εμπαπέ απείλησε για πρώτη φορά, αλλά ο γκολκίπερ Μπενίτεθ τον σταμάτησε, με τον Γάλλο να χάνει ακόμα μια ευκαιρία, στο 25ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα, λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 34', η Νις απείλησε με τον Ρόνι Λόπες και στο 38' η Παρί κέρδισε πέναλτι, με τον Εμπαπέ να εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Ερέρα και λίγο αργότερα η Παρί απειλήθηκε, αλλά ο Νάβας σταμάτησε τον Ρόνι Λόπες. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Εμπαπέ, από αριστερά, ο Γάλλος σούταρε, ο Μπενίτεθ έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια και ο Ντι Μαρία την έσπρωξε στα δίχτυα για το 0-2 της Παρί.
Στο 53ο λεπτό, το σόλο του Γιουσέφ Ατάλ της Νις σταμάτησε πάνω στον Νάβας και στο 59' ο Ικάρντι σούταρε πάνω στον Μπενίτεθ. Ο Αργεντινός είχε δοκάρι στο 63' και ένα λεπτό αργότερα αμυντικός της Νις σταματάει τον Εμπαπέ από το να σκοράρει. Στο 66ο λεπτό, ο Ντι Μαρία εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ, ο Μαρκίνιος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 0-3.