«Καθάρισε» τη Βαλένθια ο Άσπας (VIDEO)

Τεράστια νίκη με 2-1 πέτυχε η Θέλτα κόντρα στη Βαλένθια με τον Ιάγο Άσπας να πετυχαίνει και τα δύο γκολ

LA LIGA-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΘΕΛΤΑ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ: 2-1

Γήπεδο: Μπαλαΐδος

«Καθάρισε ο αρχηγός για τη Θέλτα. Ο Ιάγο Άσπας πέτυχε δύο γκολ κόντρα στη Βαλένθια και οδήγησε την ομάδα της Γαλικίας σε μεγάλη νίκη με 2-1.

Στο 1ο μόλις λεπτό το σουτ του Ντένις Σουάρεθ έφυγε λίγο έξω, ενώ στο 14’ ο Νολίτο έκανε μαγική ενέργεια και κάθετη στον Άσπας, που έφυγε στο όριο και πλάσαρε για το 1-0. Στο 20ο λεπτό το σουτ του Κοντογκμπιά πέρασε λίγο έξω και στο 38’ ο Μορ πάτησε για τον Άσπας αλλά το σουτ του Ισπανού βρήκε σε ετοιμότητα τον Ντομενέκ.

Οι «νυχτερίδες» πίεσαν στην επανάληψη και στο 46ο λεπτό, ο Βας έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Μάξι Λόπες με σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1. Ωστόσο στο 57ο λεπτό ο Ιάγο Άσπας με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-1 για τη Θέλτα.

Στο 58ο λεπτό ο Ντομενέκ νίκησε τον Νολίτο σε τετ α τετ και στο 63’ ο Βιγιάρ έσωσε μετά από κεφαλιά του Γκάμπριελ ενώ στο 83’ η Θέλτα είχε και δοκάρι με τον Μέντεθ.

ΘΕΛΤΑ: Βιγιάρ, Μάγιο, Αϊντού, Μουρίγιο (79’ Αραούχο), Ολάθα, Τάπια (79’ ΓκάμπριελΒέιγαΠ), ΝτένιςΣουάρεθ (66’ Γιοκουσλού), Μπελτράν (66’ Μπαέθα), Άσπας, Μορ (70’ ΜπράιςΜέντεθ), Νολίτο

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκάμπριελ, Βας, Ντιακαμπί, Γκαγιά, Κοντογκμπιά, Γουέδες (46’ Ζέσον), Εσκέρδο (71’ ΤιερίΚορέια), Μούσα (83’ Σομπρίνο), ΜάξιΓκόμες, ΛιΚανγκΙν (46’ Βαγιέχο)