Τρίποντο με ανατροπή για τη Βιγιαρεάλ (VIDEO)

Η Βιγιαρεάλ βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από την Εϊμπάρ αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1

LA LIGA-2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ-ΕΪΜΠΑΡ: 2-1

Γήπεδο:  Estadio de la Cerámica

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Εϊμπάρ, η Βιγιαρεάλ κέρδισε με 2-1 και πήρε το πρώτο της φετινό τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν από την αρχή του ματς και στο 9ο λεπτό ο Μόι Γκόμεθ από αριστερά έβγαλε ιδανικά για τον Μορένο που από κοντά πλάσαρε και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ μετά από τη χρήση του VAR.

Στο 21ο λεπτό ο Ασένχο έσωσε μετά από πλασέ του Ινούι, ενώ στο 29’ το σουτ του Τσουκβουέζε, έξυσε το δοκάρι του Ντμίτροβιτς και στο 34΄ο Σέρβος κίπερ έσωσε μετά από σουτ του Αλκάθερ. Στο 36ο λεπτό ο Ασένχο είπε όχι σε σουτ του Εσπόσιτο από το ύψος της περιοχής.

Στο 47’ ο Ντμίτροβιτς πρόλαβε σωτήρια τον Μορένο και στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Αλμπιόλ πέρασε λίγο έξω αλλά στο 50’ ο Εσπόσιτο έβγαλε κάθετα στον Κίκε που από αριστερά πλάσαρε για το 0-1.

Στο 53’ και στο 56’ ο Τσουκβουέζε με κεφαλιά και ο Μορένο με σουτ έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για το «κίτρινο υποβρύχιο» και τελικά στο 63’ ο Μορένο έκανε φοβερό γύρισμα στην περιοχή και πλάσαρε με το δεξί για το 1-1.

Και στο 70’ ο Μορένο πέρασε κάθετα στον Αλκάθερ που έφυγε από οριακή θέση και από πλάγια αριστερά πλάσαρε για το 2-1. Στο 80ο λεπτό ο Ντμίτροβιτς είπε ξανά όχι σε σουτ του Μορένο και στο 88’ το σουτ του Κούμπο πέρασε λίγο έξω. Στο 90+2’ ο Ντμίτροβιτς πραγματοποίησε νεα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μορένο.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Αλμπιόλ (81’ Τσάκλα), Γασπάρ, Πάου Τόρες, Παρέχο, Κοκλέν (68’ Εστουπινιάν), Μόι Γκόμεθ, Πεδράθα (58’ Ιμπόρα), Τσουκβουέζε (85’ Κούμπο), Αλκάθερ (85’ Τριγέρος), Χεράρδ Μορένο

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ολιβέιρα, Μπιγάς, Κορέα, Ινούι, Ράφα (85’ Ρονρίγκες), Λεόν (68’ Ατιένθα), Άλβαρεθ (89’ Κίκε Γκονζάλες), Ρέσιο (84’ Καντζιόρ), Εσπόσιτο, Κίκε (84’ Ενρίχ)