Τα πήρε όλα κι έφυγε η Πόρτο (VIDEO)

Η Πόρτο κέρδισε την Μπενφίκα μες 2-1, παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 38’, σήκωσε το Κύπελλο κι έκανε το νταμπλ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ-ΤΕΛΙΚΟΣ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ-ΠΟΡΤΟ: 1-2

Γήπεδο: Εstádio EFAPEL

Παλικαρίσιο νταμπλ για την Πόρτο, που κέρδισε την Μπενφίκα με 2-1 και μετά το πρωτάθλημα σήκωσε και το Κύπελλο στην Πορτογαλία. Με δέκα παίκτες από το 38ο λεπτό αγωνίστηκαν οι Δράκοι που σήκωσαν το 17ο Κύπελλο στην ιστορία τους.

Στο 4ο μόλις λεπτό, ο Βλαχοδήμος είπε όχι σε σουτ του Κορόνα, ενώ στο 13’ και δετο 309’ η Πόρτο απείλησε με τον Μαρεγκά.

Οι «δράκοι» είχαν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στο ματς αλλά ο Αρτούρ Ντίας απέβαλλες τον Ντίας με 2 κίτρινη στο 38ο λεπτό κι έτσι η Μπενφίκα ισορρόπησε. Μάλιστα στο 44’ ο Ντίας απέβαλλε και τον Σέρζιο Κονσεϊσάο.

Kι όμως στο 47ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Tέγιες, ο Βλαχοδήμος έκανε τραγική έξοδο και ο Εμπεμπά με κεφαλιά από πλάγια θέση, άνοιξε το σκορ για την Πόρτο.

Μάλιστα στο 58ο λεπτό ο Εμπεμπά και πάλι έκανε το 0-2 με νέα κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Οτάβιο ενώ στο 84΄η Μπενφίκα μείωσε με πέναλτι του Βινίσιους.

Στο 90+1’ η Μπενφίκα είχε δοκάρι με τον Ζότα.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Αλμέιδα, Ταβάρες, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Γκάμπριελ, Πίτσι (77' Ζότα), Βάιγκλ (60’ Βινίσιους), Τσέρβι (46’ Ράφα Σίλβα), Τσικίνιο (60’ Τααράμπ), Σεφέροβιτς (76’ Ντιέγκο Σόουζα)

ΠΟΡΤΟ: Ντιόγκο Κόστα, Πέπε, Τέγιες, Εμπεμπά, Μαναφά, Ουρίμπε (88’ Λουμ), Ντανίλο, Οτάβιο (73’ Λέιτε), Λουίς Ντίας, Κορόνα (80’ Σέρτζιο Ολιβέιρα), Μαρεγκά.