Η Ρόμα άλωσε το «Allianz Stadium» καθώς κέρδισε με 3-1 τη Γιουβέντους

SERIE A’-38η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-ΡΟΜΑ: 1-3

Γήπεδο: Allianz Stadium

Ήττα στην έδρα της μετά τον Απρίλιο του 2018 για τη Γιουβέντους στο Καμπιονάτο, με τη Ρόμα να νικά με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή.

Στο 5ο μόλις λεπτό, μετά από κόρνερ ο Ραμπιό έπιασε το τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι και ο Ιγκουαΐν εξ επαφής έγραψε το 1-0 με προβολή. Στο 23’ ο το σουτ του Τζαπακόστα κόντραρε και πέρασε λίγο έξω και από το κόρνερ ο Κάλινιτς με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 30’ ο Φραμπότα έκανε το σουτ που έφυγε μόλις έξω, ενώ στο 37’ ακυρώθηκε γκολ του Καλαφιόρι και στο 43’ η Ρόμα κέρδισε πέναλτι και ο Περότι έκανε το 1-2 από την άσπρη βούλα. Μάλιστα στο 45’ οι «τζιαλορόσι» άγγιξαν το 3ο γκολ αλλά ο Σέζνι έπεσε και απομάκρυνε το σουτ του Τζανιόλο.

Στο 50’ ο Σέζνι έσωσε μετά από σουτ του Τζανιόλο και στο 52’ η Ρόμα έφυγε στην κόντρα, ο Τζανιόλο έβγαλε κάθετα στον Περότι, που πλάσαρε από κοντά για το 1-3.

Η Γιουβέντους είχε δοκάρι στο 59ο λεπτό με τον Ράμσεϊ και στο 67’ ο Σέζνι έσωσε μετά από πλασέ του Περότι, ενώ στο 69’ το σουτ του Ντανίλο κόντραρε στον Σμόλινγκ κι έφυγε λίγο έξω.

Στο 78ο λεπτό ο Ιγκουαΐν έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 84’ η λόμπα του Κάλινιτς πέρασε μόλις έξω όπως και το σουτ του Ολιβιέρι στο 89’.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέζνι (74’ Πινζόλιο), Φραμπότα, Μπονούτσι (51’ Ντεμιράλ), Ρουγκάνι, Ντανίλο, Ραμπιό (51’ Ράμσεϊ), Ματουϊντί, Μουρατόρε, Ιγκουαΐν (79’ Βριόνι), Τζανιμάκια, Μπερναρντέσκι (73’ Ολιβιέρι)

ΡΟΜΑ: Φουτζάτρο, Ιμπάνιεθ (56’ Ζουάν Ζέσους), Σμόλινγκ, Φάτσιο, Καλαφιόρι (60’ Μπρούνο Πέρες), Κριστάντε (56’ Σαντόν), Βιγιάρ, Τζανιόλο (56’ Ουντέρ), Κάλινιτς, Περότι (75’ Κλάιφερτ)