Άλμα τίτλου για την Πόρτο (VIDEO)

Η ομάδα του Κονσεϊσάο δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το «δώρο» της Μπενφίκα, νίκησε 1-0 την Πάσος Φερέιρα και είναι, πλέον, στο +6

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ- 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Πάσος Φερέιρα-Πόρτο 0-1
(7' Εμπεμπά)

Ακόμα πιο κοντά στο 29ο πρωτάθλημα της ιστορίας της βρίσκεται η Πόρτο, η οποία εκμεταλλεύτηκε τη νέα γκέλα της Μπενφίκα, με αποτέλεσμα, χάρη στο 1-0 επί της Πάσος Φερέιρα, να βρίσκεται στην κορυφή και στο +6 από την ομάδα της Λισαβόνας, πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Στο 7ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ, ο Πεπέ έπιασε τη κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Εμπεμπά και εκείνος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών, η Πάσος Φερέιρα απείλησε με τον Λουίζ Κάρλος και τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Μαναφά της Πόρτο, εντός περιοχής, αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε πέναλτι. Στο 69ο λεπτό ο Μαρκεσίν κράτησε ανέπαφη την εστία της Πόρτο, χάρη σε εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Λουίζ Κάρλος και στο 78' οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να "καθαρίσουν" το ματς όταν ο Λουίζ Ντίας νικήθηκε από τον γκολκίπερ της Πάσος Φερέιρα, τον Ριμπέιρο. Τελευταία καλή στιγμή της Πάσος Φερέιρα, ένα σουτ του Χόρχε Σίλβα στο 89ο λεπτό.