2 ΣΧΟΛΙΑ

Η παρακάμερα του ΑΕΚ–Ολυμπιακός (VIDEO)

Δείτε παρασκήνια απ' όλα όσα έγιναν στο ΟΑΚΑ

Έχοντας να αντιμετωπίσει (και) μια σειρά απουσιών βασικών της παικτών, η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό με 1-2 το βράδυ της Κυριακής στο ΟΑΚΑ, για την 4η αγωνιστική των Play Offs του πρωταθλήματος Super League 2019-20.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ελ Αραμπί στο 38’ και ο Καμαρά στο 45’ έκανε το 0-2. Ο Σέρχιο Αραούχο μείωσε στο 66’ και η ΑΕΚ αύξησε την πίεσή της στα τελευταία λεπτά του αγώνα, όμως χωρίς να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Η κάμερα του AEK TV ήταν στο ΟΑΚΑ και κατέγραψε όλα τα παρασκήνια της αναμέτρησης.

Witty_Jack - 30/6/2020 13:48

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Εδώ και καιρό ψάχνω ευκαιρία για να κάνω το συγκεκριμένο σχόλιο. Νομίζω δεν υπάρχει πιο κατάλληλη στιγμή.... Συνέχεια
Προφανώς και ο Ολυμπιακός είναι καλύτερη ομάδα, δουλεμένη 2 χρόνια.

Προφανώς εμείς θελουμε πολλή δουλειά και ενίσχυση στις γνωστές θέσεις.

Αλλά φίλοι μου, κάποια πράγματα είναι παραπάνω από εμφανή.

Ο Ολυμπιακός σε πολλά παιχνίδια (όπως και τα προηγούμενα χρόνια), κατ’επιλογήν, σε τουλάχιστον 1 από τα 2 ημίχρονα, καίει diesel...

Δε φταίει ούτε το σύστημά μας, ούτε οι απουσίες.

Προφανώς με το 3-5-2 ήμασταν πιο σφιχτοί.

Όμως δε δικαιολογείται 80-20 κατοχή στο 1ο ημίχρονο.

2 δοκάρια, 2 γκολ.

Δεν καταφέρναμε ούτε να ακουμπήσουμε τη μπάλα.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού σε όλο το 1ο ημίχρονο, κατεβαίνουν σφαίρα, μας προσπερνάνε στο ρελαντί, επιστρέφουν σε δευτερόλεπτα, κλέβουν για πλάκα και δείχνουν ακούραστοι μετά από συνεχόμενα σπριντ και κατεβασιές.

Δείχνουν γενικά, παρά τον κορωνοϊό, σε super top φόρμα, καλύτερη και από πριν τη διακοπή και εντελώς ανεπηρέαστοι.

Γρήγορος ο Τσιμίκας, δε λέω, αλλά ΔΕΝ γίνεται να του κλέβει ο επίσης γρήγορος Σέρχιο, αυτός να ξεχύνεται και όντας πεσμένος ο Τσιμίκας, να σηκώνεται, να τον προλαβαίνει, να του κλέβει τη μπάλα και να κερδίζει και φάουλ!

Είναι εκτός πραγματικότητας και λογικής.

Κατεβαίνει σφαίρα ο Φορτούνης τον άξονα, όλο το γήπεδο στο κέντρο και δεν τον προλαβαίνουν 3-4 δικοί μας και αναγκάζονται να τον γκρεμίσουν με φάουλ. Δεν τον προλαβαίνουν στο σπριντ.

Ποιον;; Τον Φορτούνη!

Παρατηρήστε το βηματισμό και τα σπριντ των παικτών του Ολυμπιακού, σε όλο το 1ο ημίχρονο.

Για 45 λεπτά καίνε ντίζελ και καλπάζουν!

Επιλέγουν πάντα, ένα από τα 2 ημίχρονα.

Αν καταφέρεις και τους μπλοκάρεις σ'αυτό, έχουν χάσει το παιχνίδι.

Με τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό της περασμένης Τετάρτης επέλεξαν το 2ο ημίχρονο.

Μέρα με τη νύχτα η απόδοση ανάμεσα στα ημίχρονα για τον Ολυμπιακό, όπως και σήμερα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε 3+2 μαζεμένες αλλαγές στο 2ο ημίχρονο και αγκομαχούσε από το 45' μέχρι το τέλος.

Θύμιζε την ΑΕΚ του 1ου ημιχρόνου.

Προέβλεψα το 2-0 στο ΟΣΦΠ-ΠΑΟΚ από την αρχή του 2ου ημιχρόνου.

Έτσι κι εμείς χθες, μόνο με φάουλ καταφέρναμε να τους ανακόψουμε, όπως και ο ΠΑΟΚ.

Είναι σα να παίζεις με ρομπότ!

Εξαντλείται το σώμα, πολλά τα λάθη στη δημιουργία, στην τελική προσπάθεια και άπειρες χαμένες μπάλες για εμάς, τον ΠΑΟΚ, τον αντίπαλο γενικά.

Και πάμε στο 2ο ημίχρονο:

Ξαφνικά ο Ολυμπιακός κατεβάζει ταχύτητα από την αρχή.

Γιατί δε μπορεί;

Όχι βέβαια...

Αλλά γιατί ξέρει πως αν δεν κάνουν συντήρηση οι παίκτες, θα σκάσουν.

Η "σουπερμαντολίνη" κρατάει πάντα για ένα ημίχρονο. 1ο ή 2ο κατ'επιλογήν.

Το παιχνίδι όχι απλά ισορροπεί.

Η ΑΕΚ κάνει τη μια ευκαιρία μετά την άλλη.

Και βάζουμε και το γκολ.

Που δεν παίξαμε και τίποτα της προκοπής, μην τρελαθούμε.

Ο Μασούρας που ήταν πυραυλοκίνητος, έξω αλλαγή.

Φορτούνης που έτρεχε 100στάρι, έξω.

Ελ Αραμπί έξω.

Όλοι τους με το που ξεκινάει το 2ο.

(Ο δε Μασούρας, χωρίς να έχει καμια ιδιαίτερη τεχνική, σκοράρει συνέχεια στον Ολυμπιακό, γιατί με τη διαχείριση αυτή τρέχει σα διάολος για 45 λεπτά. Και χάνει άλλα τόσα γιατί δεν έχει τεχνική.)

Ξαφνικά ο Ολυμπιακός δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα.

Κάνει εκείνος πλέον τα φάουλ, όπως εμείς στο 1ο.

Ο Τσιμίκας είναι 2 ταχύτητες κάτω...

Αισθητά και απότομα.

Του κάνουν πλάκα ο Παουλίνιο και ο Λιβάγια των 120 (Τετάρτη) και 80 (χθες) λεπτών.

Ο Καμαρά κάνει θέατρο σε ένα απλό φάουλ του Οικονόμου προς το τελος, και καθυστερήσεις επίσης.

Τα βλέμματα Μαρτίν και παικτών του Ολυμπιακού ήταν όλα τα λεφτά.

Αντί για σιγουριά, φουλ ανησυχία να κρατήσουν το αποτέλεσμα μετά το γκολ της ΑΕΚ.

Μέρα με τη νύχτα ο Ολυμπιακός του β' ημιχρόνου.

Χρόνια τώρα η ίδια ιστορία.

Δεν είναι τυχαίες οι ανατροπές του 2018 (3-2 και 1-2), όπως και οι εμφανίσεις σε αρκετά παιχνίδια του κυπέλλου τα τελευταία χρόνια.

Ακόμα ένα πολύ χαρακτηριστικό παράδειγμα το περσινό 4-1 στο Καραϊσκάκη.

Στο πρώτο ημίχρονο τους παίζαμε και σχεδόν κυριαρχούσαμε και στο 2ο ημίχρονο ξαφνικά δεν τους προλαβαίναμε ούτε με αεροπλάνο.

Σκέτο ανέκδοτο το παιχνίδι και το σκορ.

Δεν ξέρω τί παίρνουν, νόμιμα ή παράνομα.

Δεν ξέρω τί έχουν επενδύσει σ'αυτό το κομμάτι.

Δεν ξέρω τί γίνεται με το αντι-ντόπινγκ στην Ελλάδα τον τελευταίο καιρό.

Αν υπάρχουν έλεγχοι, η WADA, κι αν εμείς το επιδιώκουμε ή είμαστε χαλαροί με αυτό.

Ο Cisse ήταν 4 μήνες στο νοσοκομείο και κανείς δεν έμαθε γιατί.

Ο Γκαλέτι πριν κάποια χρόνια τους είχε πάει στα δικαστήρια για το συκώτι του.

Ο ίδιος ο Τζόρτζεβιτς είχε παραδεχθεί, χρόνια μετά, ότι φοβόταν για αυτά που έπαιρνε.

Και πόσοι άλλοι παίκτες που ξαφνικά εξαφανίστηκαν από τον Ολυμπιακό μέσα σ'ένα βράδυ.

Μπορεί να μην είσαι καλύτερος συνολικά, αλλά δε γίνεται ομάδες όπως εμείς και ο ΠΑΟΚ να διασυρόμαστε για ένα ημίχρονο με τέτοια ευκολία.

Είναι πράγματα που κάνουν μπαμ.

Γι'αυτο και στον τελικό, η προσωπική μου γνώμη είναι πως χρειάζεται αγωνιστικό θαύμα από την ομάδα για να κατακτήσουμε το κύπελλο. Όπως και τύχη.

Η 2η θέση θα κριθεί στα 2 παιχνίδια με τον ΠΑΟΚ, ξεκάθαρα.