Βάζει πλώρη για Ευρώπη η Χέρτα! (VIDEO)

Η Χέρτα κέρδισε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ πλησίασε από τις θέσεις που οδηγούν στο EuropaLeague

BUNDESLIGA-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΧΕΡΤΑ-ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: 2-0

Γήπεδο: Olympiastadion Berlin

Θετικό πρόσημο έχει η επανέναρξη της Bundesliga για τη Χέρτα, που κέρδισε με 2-0 την Άουγκσμπουργκ, μετρά τρεις νίκες και μια ισοπαλία από τις 16 του μήνα και βρίσκεται σε ευρωπαϊκή τροχιά. Δεν έχει ξεμπλέξει ακόμη η Άουγκσμπουργκ.

Το ματς ήταν πολύ κακό στο πρώτο 20λεπτό αλλά στο 23’ μετά από σουτ του Πέκαρικ ο Λούδε απέκρουσε ασταθώς και ο Ντιλροσούν «τσίμπησε» όμορφα προ του Σουτσί και πλάσαρε από κοντά για το 1-0. Στο 32ο λεπτό η κεφαλιά του Λουκεμπάκιο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λούδε, ο οποίος στο 36’ έδιωξε με δυσκολία τη λόμπα του Ιμπίσεβιτς. Ο Βόσνιος νικήθηκε και πάλι στο 39’ από τον κίπερ της Άουγκσμπουργκ και στο 42’ έχασε μία ακόμη ευκαιρία.

Στο 47ο λεπτό ο Γιαρστάιν πραγματοποίησε διπλή επέμβαση σε διαδοχικά σουτ των Μπαζέε και Βάργκας ενώ στο 60’ η κεφαλιά του Νιντερλέχνερ πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 86ο λεπτό το σουτ του Τάιγκλ κόντραρε σε σώματα και πέρασε εκατοστά έξω και στο 89’ το μακρινό σουτ του Πέκαρικ τράνταξε το δοκάρι του Γιαρστάιν που βρήκε και λίγο την μπάλα.

Και στο 90+3’ η Χέρτα έφυγε στην κόντρα και ο Πιόντεκ έγραψε το 2-0 με πλασέ.

ΧΕΡΤΑ: Γιαρστάιν, Πέκαρικ, Μπογιατά, Τορουναρίγκα, Μίτελστεντ, Σκιέλμπρεντ (59’ Μάιερ), Ντάριντα, Γκρούιτς, Λουκεμπέκιο (64’ Πιόντεκ), Ιμπίσεβιτς (64’ Λέκι), Ντιλρσούν (90+1’ Κλίντερ)

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Λούδε, Σουτσί, Λιχτστάινερ (74’ Φραμπέργκερ), Κεντίρα (62’ Μπάιερ), Ιάγο, Ουντουοκάι, Μπαζέε (81’ Τάιγκλ), Γρουέθο, Λέβεν (46’ Ρίχτερ), Βάργκας, Κόρδοβα (46’ Νιντερλέχνερ)