Απόδραση παραμονής για την Άιντραχτ (VIDEO)

Τεράστιο διπλό με 2-1 πέτυχε η Άιντραχτ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ κι έκανε άλμα παραμονής

BUNDESLIGA-29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ-ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.: 1-2

Γήπεδο: VOLKSWAGEN ARENA

Μεγάλη νίκη με 2-1 πήρε η Άιντραχτ στην έδρα της Βόλφσμπουργκ κι έκανε άλμα παραμονής ενώ οι «λύκοι» επέτρεψαν στη Χοφενχάιμ να τους πιάσουν στην 6η θέση που οδηγεί και στο Europa League.

Στο 13ο λεπτό το μακρινό σουτ του Σλάγκερ πέρασε μόλις έξω και στο 21’ ο Ρουσιγιόν σέντραρε από αριστερά και ο Μπρέκαλο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

Τελικά στο 26ο λεπτό η Άιντραχτ κέρδισε πέναλτι και ο Σίλβα άνοιξε το σκορ από τα 11 μέτρα. Στο 39’ το σουτ του Ρουσιγιόν κόντραρε σε σώματα και δύο λεπτά μετά ο Γκατσίνοβιτς αστόχησε για λίγο ενώ στο 43’ τα διαδοχικά σουτ του Βέγκχορστ σταμάτησαν σε Χιντερέγκερ και Τραπ αντίστοιχα.

Οι «λύκοι» πίεσαν στην επανάληψη και στο 58ο λεπτό ο Εμπαμπού με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ έκανε το 1-1. Στο 64’ η Βόλφσμπουργκ άγγιξε την ανατροπή αλλά η κεφαλιά του Πόνγκρατσιτς πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 75’ ο Κάστελς είπε όχι εντυπωσιακά σε σουτ του Γκατσίνοβιτς.

Και στο 85ο λεπτό μετά απόι γέμισμα στην περιοχή της Βόλφσμπουργκ, ο Ντοστ πήρε την κεφαλιά και ο Καμάντα με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-2.

Στο 90+5' αποβλήθηκε ο Τόρο με 2η κίτρινη κάρτα.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Εμπαμπού, Σλάγκερ, Ρουσιγιόν, Πόνγκρατσιτς, Μπρουκς, Άρνολντ, Στέφεν, Μπρέκαλο, Βέκγχορστ (75’ Γκίντσεκ), Ζοάο Βίκτορ (61’ Μεχμέντι)

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Χασέμπε, Κόστιτς, Ρόντε (77’ Ζέλσον Φερνάντες), Χιντερέγκερ, Τσάντλερ, Έιμπραχαμ, Γκατσίνοβιτς (84’ Σο), Καμάντα (89’ Ντε Γκουζμάν), Κορ (77’ Τόρο), Αντρέ Σίλβα (77’ Ντοστ)