95 ΣΧΟΛΙΑ

Μπορούσε πρόκριση από απόψε η ΑΕΚ

Πολύ φτωχό το 2-1 με το οποίο επιβλήθηκε του Άρη η Ένωση, που έχασε σωρεία εύκαιρων κυρίως με τον Αραούχο και είχε απέναντι της και το πουλέν του αρχιδιαιτητή Περέιρα από την Πορτογαλία που έδωσε δώρο πέναλτι στον Άρη για να ισοφαρίσει – Ο Μάνταλος είχε ανοίξει το σκορ, ο Βράνιες το τελικό 2-1

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ – ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

ΑΕΚ – ΑΡΗΣ 2-1

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντίας (Πορτογαλία)

Πήρε το προβάδισμα, εν όψει της ρεβάνς, αλλά μπορούσε πρόκριση από απόψε η ΑΕΚ. Με το τελικό 2-1 στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Άρη να μοιάζει φτωχό, βάσει της εικόνας των δύο ομάδων. Η Ένωση, έκανε το καλύτερο της πρώτο ημίχρονο για φέτος και έχασε σωρεία ευκαιριών κυρίως με τον Σέρχιο Αραούχο, ο οποίος είχε (μεταξύ άλλων) και δοκάρι λίγο πριν την γκολάρα του Πέτρου Μάνταλου. Σε ένα σημείο στο ξεκίνημα, όπου οι παίκτες του Καρέρα είχαν… καταπιεί τον Άρη, τον είχαν ισοπεδώσει και όλα έδειχναν πως θα έρθουν κι άλλα γκολ. Μια απόφαση-ανακάλυψη όμως από το πουλέν του αρχιδιαιτητή Περέιρα από την Πορτογαλία, Ντίας, να δώσει πέναλτι υπέρ του Άρη εντελώς κόντρα στην ροή όταν ο Λάρσον μπέρδεψε τα πόδια του, έφερε το 1-1 από το πουθενά και μεγάλη ένταση. Μια ένταση που μεταφέρθηκε και στην επανάληψη, η οποία ξεκίνησε με μεγάλη καθυστέρηση λόγω όσων έγιναν, με τον Καρυπίδη να έχει το θράσος να κατεβαίνει και στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα προκαλώντας. Γενικά ο Άρης έκανε ότι περνούσε από το χέρι του για να βάλει… μπουρλότο στο ματς, ενώ η αποβολή του Ματίγια στο ξεκίνημα της επανάληψης, το γκολ του Βράνιες με κεφαλιά και η μυστηριώδης… πτώση ανθρώπου του Άρη στο κόρνερ κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών φέρνουν νέα ένταση, με τον Άγγελο Χαριστέα να μπαίνει στο γήπεδο και να ζητά από τους παίκτες του Άρη για κάποιο ανεξήγητο λόγο να αποχωρήσουν. Το ματς φυσικά συνεχίστηκε κανονικά στο ΟΑΚΑ, αλλά ουσιαστικά ο αντίπαλος είχε πετύχει τον σκοπό του. Το ματς είχε χάσει τον ρυθμό και η ΑΕΚ παρ’ ότι δημιούργησε κάποιες φάσεις δεν μπόρεσε να βρει τρίτο γκολ. Μ’ αυτά και μ’ αυτά το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους σε ένα ματς που η Ένωση θα μπορούσε άνετα να φτάσει σε σκορ πρόκρισης αν ήταν πιο εύστοχο και φυσικά, αν δεν υπήρχε ο Πορτογάλος διαιτητής ανέκδοτο να δώσει πέναλτι δώρο στον Άρη, την ώρα που κάνει λάθος και στη μη αποβολή του Σάσα στο φινάλε του πρώτου μέρους για μαρκάρισμα στον Λιβάγια.

Με 4-3-3, τους Σιμάνσκι-Κρίστιτσιτς και τον Μάνταλο (σε σύνθετο ρόλο) στον άξονα, τον Βέρντε δεξιά, τον Λιβάγια αριστερά και τον Αραούχο στην κορυφή ξεκίνησε η ΑΕΚ. Σε ένα πρώτο μέρος, όπου οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα έβγαλαν πίεση εξ αρχής, έβγαλαν έντασηκαι σε γενικές γραμμές κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Με το 1-1 της ανάπαυλας, να είναι μαγική εικόνα και έργο… Ντίας. Ο οποίος ανακάλυψε πέναλτι υπέρ του Άρη. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως. Με την Ένωση να μπαίνει πολύ δυνατά στο ματς και να έχει δοκάρι μόλις στο 3’ με κεφαλιά του Αραούχο, ενώ η υπεροχή αποφέρει καρπούς πέντε λεπτά μετά, από έξοχη συνεργασία. Ο Κρίστιτσιτς άνοιξε αριστερά, ο Λιβάγια πάτησε με το τακούνι στον Μάνταλο και αυτός με τρομερό βολέ νίκησε τον Κουέστα για το 1-0! Τους πανηγυρισμούς της ΑΕΚ έρχεται να… τελειώσει, η απόφαση ανακάλυψη του Πορτογάλου Ντίας στο 10’, ο οποίος είδε πέναλτι, σε μια φάση όπου ο Λάρσον μπέρδεψε τα πόδια του μπροστά από τον Σβάρνα. Ο Γκάμα πήρε το δώρο του διαιτητή, το άνοιξε και με εύστοχη εκτέλεση έκανε από το πουθενά το 1-1. Η ΑΕΚ, παρά το σοκ της ισοφάρισης, δείχνει πως αντιδρά, επιχειρεί να πιέσει τον Άρη ψηλά και δημιουργεί προβλήματα και σημαντικές ευκαιρίες. Όπως αυτή του 16’, όπου ο Βέρντε αρχικά είδε τον Κουέστα να του λέει όχι, ενώ στη συνέχεια ο Μάνταλος σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά. Στο 24’ είναι η σειρά του Αραούχο να απειλήσει χάνοντας μοναδική ευκαιρία με εξ επαφής κεφαλιά από κοντά έπειτα από σέντρα του Βέρντε, ενώ στο 38’ η ΑΕΚ θα αγγίξει το δεύτερο γκολ, όταν ο Αραούχο έστρωσε στον Κρίστιτσιτς αλλά αυτός πλάσαρε ψηλά. Η τελευταία χαμένη ευκαιρία της ΑΕΚ (που απειλήθηκε ελάχιστα) στο πρώτο μέρος είναι αυτή του 40ου λεπτού όταν πάλι από σέντρα του Βέρντε, ο Μάνταλος αυτήνν την φορά πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Έχει αξία να αναφέρουμε πως νωρίτερα, ο Ντίας δεν είδε δεύτερη κίτρινη στον Σάσα για φάουλ πάνω στον Λιβάγια. Με το πρώτο μέρος να τελειώνει με ακόμα ένα λάθος του διαιτητή και την κατάσταση να είναι… μπαρούτι για τον Πορτογάλο ο οποίος τα έκανε μαντάρα στο πρώτο μέρος με την ανακάλυψη του πέναλτι μεταξύ άλλων και άκουσε τρομερά παράπονα από τους ανθρώπους της ΑΕΚ για τις ακατανόητες αποφάσεις του.

Με όλη αυτή την ένταση που επικρατεί, το δεύτερο ημίχρονο, ξεκινά με μεγάλη καθυστέρηση. Με την ΑΕΚ, να μπαίνει δυνατά ωστόσο και να βγάζει πίεση ψηλά. Μια πίεση που φέρνει… αποβολή για τον Άρη. Ήταν η φάση του 48ου λεπτού, όταν ο Λιβάγια πίεσε, τσίμπησε την μπάλα από τον Ματίγια και εκείνος τον βρήκε με σκαριά στο καλάμι. Αρχικά ο Ντίας (αφού έκοψε το πλεονέκτημα με την ΑΕΚ βγαίνει δύο με δύο), έβγαλε κίτρινη, αλλά στη συνέχεια ενημερώθηκε από το VAR, πήγε ξαναείδε τη φάση και έβγαλε απευθείας κόκκινη στον Ισπανό για το δολοφονικο του μαρκάρισμα. Η ΑΕΚ έχοντας και την αριθμητική υπεροχή, πίεσε ακόμα περισσότερο τον αντίπαλο και στο 57’ βρήκε το γκολ που έψαχνε από στατική μπάλα. Ήταν μια εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ του Βέρντε με τον Βράνιες να πηδά πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά να κάνει το 2-1. Κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών, υπήρξε μια νέα ένταση, με άνθρωπο του Άρη που βρισκόταν στο σημείο του κόρνερ να πέφτει κάτω. Ακολούθησε νέα διακοπή, ο Χαριστέας ζήταγε από τους παίκτες να πάνε στα… αποδυτήρια για κάποιον ανεξήγητο λόγο, με τη διαιτητική ομάδα να ελέγχει μέσω VAR όσα έγιναν και να δίνει συνέχεια στο ματς χωρίς κάτι το μεμπτό. Η εικόνα του αγώνα δεν αλλάζει παρά τις πολλές διακοπές, με τον Άρη των δέκα παικτών οχυρωμένο στο δικό του μισό και την ΑΕΚ να ψάχνει το τρίτο γκολ. Στο 71’ το άγγιξε όταν από κόρνερ του Λιβάγια ο Αραούχο δεν πρόλαβε για λίγο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα και πάλι ο Τσίνο βρέθηκε σε θέση βολής από ωραίο πάρσιμο αλλά ο Κουέστα βγήκε γρήγορα και απομάκρυνε. Λίγο νωρίτερα, ο Καρέρα είχε προχωρήσει στην πρώτη του κίνηση, βγάζοντας τον Βέρντε και βάζοντας τον Κλωναρίδη και καθώς διανύουμε το τελευταίο τέταρτο, ο Άρης επιχειρεί πάντα με μαζική άμυνα είτε να ροκανήσει χρόνο είτε να προκαλέσει ένταση. Η ΑΕΚ δυσκολεύεται σε αυτό το σημείο να βρει διαδρόμους, με τον Καρέρα στο 88’ να περνά στο ματς τον Χριστόπουλο, αντί του Αραούχο, στη δεύτερη του κίνηση. Στο 90ο λεπτό, κι ενώ οι καθυστερήσεις είναι δέκα λεπτά λόγω και των διακοπών που υπήρξαν, η ΑΕΚ απειλεί με ένα διαγώνιο σουτ του Κλωναρίδη που φεύγει άουτ. Εν τέλει, παρά την πίεση που ασκεί, η Ένωση δεν έχει τον τρόπο να φτάσει στο τρίτο γκολ και το 2-1 μένει μέχρι το φινάλε.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης, Βράνιες, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστιτσιτς, Σιμάνσκι, Βέρντε (74’ Κλωναρίδης), Μάνταλος, Λιβάγια, Αραούχο (88’ Χριστόπουλος).

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Ρόουζ, Κόρχουτ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Σάσα, Ματίγια, Λάρσον (68’ Σόουζα), Φετφατζίδης (52’ Μπα), Μπρούνο Γκάμα (90’5 Ντιγκινί), Ιντέγε.