72 ΣΧΟΛΙΑ

Έχασε τα άχαστα μέχρι που ήρθε στο 92’ η ρουκέτα Κλωναρίδη

Η ΑΕΚ δημιούργησε μπαράζ ευκαιριών στη Νέα Σμύρνη και τελικά ήρθε 1-1 με το τρομερό γκολ του Βίκτωρα που νίκησε στις καθυστερήσεις τον Κότνικ ο οποίος έκανε την εμφάνιση της ζωής του – Πολλά θέματα στο αμυντικό τρανζίσιον και στη μετάβαση η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, που πάντως έπαιξε με αρκετές αλλαγές και ουσιαστικά πειραματική μεσοαμυντική γραμμή

SUPER LEAGUE – 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΑΕΚ 1-1

ΓΗΠΕΔΟ: Νεας Σμύρνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευαγγέλου (Αθήνας)

Η ρουκέτα του Βίκτωρα Κλωναρίδη στο 92ο λεπτό… γκρέμισε το τείχος του Πανιωνίου και τον ανίκητο μέχρι εκείνη την ώρα Κότνικ που έκανε την εμφάνιση της ζωής του, με την ΑΕΚ να έρχεται ισόπαλη 1-1 με τον Πανιώνιο στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου. Σε ένα ματς, όπου η Ένωση δημιούργησε μπαράζ ευκαιριών (23 τελικές-10 στο τέρμα) και... σώθηκε χάρη στην γκολάρα του Βίκτωρα. Ο οποίος στις καθυστερήσεις σήκωσε το δεξί του πόδι και εκτέλεσε από τα 30 μέτρα τον αντίπαλο γκολκίπερ στέλνοντας την μπάλα στο παραθυράκι (έχει βρει και σε αντίπαλο). Η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα, που παίρνει καλό βαθμό στην παραγωγή φάσεων και στη δημιουργία, αφού είχε συνεργασίες και αυτοματισμούς στην επίθεση, δεν τα πήγε καθόλου καλά στο αμυντικό τρανζίσιον και στη μετάβαση καθώς ο Πανιώνιος χτύπησε πολλές φορές στην κόντρα, όπως και στο γκολ που κάνει με τον Εμμανουηλίδη από κόρνερ... της ΑΕΚ. Μιας ΑΕΚ βεβαίως που έπαιξε με αρκετές αλλαγές και ουσιαστικά πειραματική μεσοαμυντική γραμμή και βρέθηκε εκτεθειμένη σε πολλές περιπτώσεις, αφού είναι χαρακτηριστικό πως οι 9 τελικές του αντιπάλου προέρχονται σχεδόν όλες με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή με γρήγορη μετάβαση που ήταν η αχίλλειος πτέρνα της ομάδας απόψε. Από εκεί και πέρα πρέπει να σταθούμε στο ντεμπούτο του Λάτσι που στάθηκε καλά σε όλο το 90λεπτο, πρέπει να σταθούμε στην εικόνα του Σαμπανάτζοβιτς που έδειξε για ακόμα ένα ματς καλά στοιχεία στο μεγαλύτερο διάστημα, στον σκόρερ φυσικά Κλωναρίδη που καθόρισε το 1-1, ενώ το ντεμπούτο του έκανε ο Μαχαίρας, σε ένα σημείο που η μπάλα… έκαιγε, πράγμα που λέει πολλά για τον Μάσιμο Καρέρα.

Με τον Λάτσι δίπλα στον Σβάρνα, τους Σιμόες-Σαμπανάτζοβιτς και τον Μάνταλο σε έναν σύνθετο ρόλο στα χαφ, τον Βέρντε δεξιά, τον Αλμπάνη αριστερά και τον Αραούχο στην κορυφή ξεκίνησε η ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη. Σε ένα πρώτο μέρος, όπου η ομάδα λειτούργησε σωστά στο επιθετικό κομμάτι με παραγωγή φάσεων (11 τελικές) και δημιουργία αλλά της έλλειψε η σωστή τελική εκτέλεση για να βρει δίχτυα, ενώ στην άμυνα σε αρκετές περιπτώσεις υπήρχε ανισορροπία, ειδικά στη γρήγορη μετάβαση. Μια ανισορροπία που δυστυχώς στοίχησε στο φινάλε των 45’. Ας τα πάρουμε από την αρχή όμως με την ΑΕΚ να μπαίνει μουδιασμένα, να δέχεται δύο φάσεις από τον αντίπαλο με Αραμπούλι και Ντομίνγκεζ που από στημένη μπάλα πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τσιντώτας του είπε όχι, ενώ μετά το δεκάλεπτο οι ποδοσφαιριστές ανεβάζουν ρυθμούς και βρίσκουν πατήματα, απειλώντας τον Πανιώνιο στο 10’ με επικίνδυνο γύρισμα του Αλμπάνη, στο 17’ με φάουλ του Βέρντε και στο 19’ με τον Αλμπάνη που από καλή θέση σούταρε άουτ. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα, με την κατοχή να ξεπερνά το 60% υπέρ της Ένωσης, ο Πανιώνιος βγήκε γρήγορα στην κόντρα αλλά ευτυχώς ο Τσιντώτας βγήκε γρήγορα και καθάρισε σωτήρια τη φάση μπροστά από τον Εμμανουηλίδη. Ήταν μια φάση… καμπανάκι. Σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ εντείνει την πίεση της, ανεβάζει την ένταση της, κυκλοφορεί σωστά την μπάλα και δημιουργεί μπαράζ ευκαιριών! Στο 25’ ήταν μια τρομερή συνεργασία Σαμπανάτζοβιτς-Μάνταλου, με τον πρώτο να κουβαλά τη μπάλα, να πασάρει στον Πετράν, αυτός βγήκε κάθετα ξανά τον Σάμπα που πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε λίγο έξω, ενώ στο 39’ ο Βέρντε δοκίμασε τα πόδια του αλλά ο Κότνικ του είπε όχι. Δύο λεπτά αργότερα ο Σβάρνας χάνει τη δική του μοναδική ευκαιρία με κοντινή κεφαλιά ολομόναχος, όπου αστόχησε απελπιστικά, ενώ στο 44’ ο Μάνταλος βρίσκει κάθετα τον Παουλίνιο, αυτός σουτάρει διαγώνια αλλά ο Κότνικ βγάζει με δυσκολία. Στην εξέλιξη της φάσης επί της ουσίας, από εξαιρετική κομπίνα στο κόρνερ και γύρισμα του Βέρντε, ο Αλμπάνης αστοχεί από το ύψος του πέναλτι! Η ΑΕΚ δημιουργεί μια σειρά από ευκαιρίες, δεν τις εκμεταλλεύεται και δυστυχώς, η ανισορροπία που είπαμε στο ξεκίνημα στη μετάβαση από την επίθεση στην άμυνα στοιχίζει. Η Ένωση είχε κερδίσει κόρνερ, με τον Πανιώνιο να απομακρύνει, να βγαίνει στην κόντρα, ο Αραμπούλι έκανε ένα τυφλό γύρισμα και ο Εμμανουηλίδης σε κενή εστία έκανε το 1-0. Που ήταν και σκορ ημιχρόνου, προφανώς κόντρα σε όλη τη ροή και όσα είδαμε στο α’ μέρος.

Με μια αλλαγή, τον Κλωναρίδη να περνά στη θέση του Αλμπάνη πηγαίνοντας αριστερός εξτρέμ, ξεκίνησε στην επανάληψη η ΑΕΚ. Βρίσκοντας έναν Πανιώνιο που αμυνόταν μαζικά και δεν έδινε χώρους θέλοντας προφανώς να προστατεύσει το υπέρ του σκορ. Η Ένωση στο 54’ δημιούργησε την πρώτη επικίνδυνη κατάσταση με κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Αραούχο όπου μπλόκαρε ο Κότνικ, ενώ λίγο αργότερα και ο Λάτσι απείλησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν τη δική τους μεγάλη στιγμή στην επανάληψη στο 59’ όταν ο Αραμπούλι έφυγε γρήγορα στην κόντρα από μεγάλη μπάλα, ο Τσιντώτας βγήκε όχι καλά, ο παίκτης του Πανιωνίου πλάσαρε από πλάγια θέση αλλά αστόχησε. Στο 63’ η ΑΕΚ θα αγγίξει την ισοφάριση όταν ο Κλωναρίδης θα γυρίσει όμορφα, αλλά ο Σιμόες ολομόναχος θα πλασάρει από τα δύο μέτρα και ο Κότνικ θα του πει όχι. Είναι ένα χρονικό σημείο όπου η Ένωση πιέζει ψηλά ψάχνοντας την ισοφάριση, το ματς αποκτά γρήγορο ρυθμό, η μπάλα είναι πάνω κάτω και υπάρχουν επικίνδυνες καταστάσεις με τον Κότνικ όμως να είναι κορυφαίος του Πανιωνίου. Δύο μεγάλες φάσεις δημιούργησαν σε αυτό το διάστημα και οι γηπεδούχοι βρίσκοντας κενούς χώρους στην κόντρα με τον Τσιλούλη αρχικά και με τον Εμμανουηλίδη στη συνέχεια. Ήταν δύο τρομερά σουτ, όπου ο Τσιντώτας με πολύ μεγάλες επεμβάσεις είπε όχι. Στο 70ο λεπτό ο Καρέρα προχωρά στη δεύτερο του κίνηση βάζοντας τον Σιμάνσκι αντί του Σάμπα, ενώ επτά λεπτά αργότερα, βγαίνει και ο Βέρντε για να μπει ο Μαχαίρας στο ντεμπούτο του. Η ΑΕΚ θα ανεβάσει ακόμα περισσότερο την πίεση της στο τελευταίο τέταρτο με τον Πανιώνιο πάντα σε θέση μαζικής άμυνας, θα δημιουργήσει τις προϋποθέσειςαλλά θα τις λείψει η τελική προσπάθεια. Όπως στο 89’ με τον Κλωναρίδη που πάτησε περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον Κότνικ. Ο Βίκτωρας θα πάρει το αίμα του πίσω στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν με ένα ασύλληπτο σουτ από τα 30 μέτρα θα στείλει την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Κότνικ για το 1-1, ενώ στο 94’ η ΑΕΚ θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν ο Μάνταλος έσκαψε για τον Αραούχο αλλά αυτός δεν έπιασε καλά το γυριστό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κότνικ, Παπαγεωργίου, Ντομίνγκες, Σαραμαντάς, Σταυρόπουλος, Οικονομίδης (84’ Λυμπεράκης), Παπανικολάου, Ρέντζας, Τσιλούλης, Αραμπούλι (89’ Ρέτσος), Εμμανουηλίδης.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Λάτσι, Χουλτ, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (70’ Σιμάνσκι), Βέρντε (77’ Μαχαίρας), Μάνταλος, Αλμπάνης (46’ Κλωναρίδης), Αραούχο.